Notowania

RG-1 - jak prawidłowo wypełnić wniosek?

RG-1 to wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Wnioskiem tym możemy zmienić też wpis do tego rejestru.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
RG-1 to wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej lub o zmianę cech objętych wpisem

Żeby dokonać w rejestrze REGON wpisu przedsiębiorcy, który podlega wpisowi do KRS, trzeba skorzystać z wniosku RG-1 (jeżeli zgłaszamy firmę po raz pierwszy albo chcemy dokonać zmian) lub wniosku RG-2 (jeśli skreślamy z rejestru).

Jeżeli taki wpis będzie dokonany, to Urząd Statystyczny wydrukuje zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON i wyśle je na adres przedsiębiorcy.

Jeśli informacje odnoszą się do osoby fizycznej, która prowadzi działalność gospodarczą, trzeba będzie wypełnić część oznaczoną literą F, w przypadku osób prawnych będziemy wypełniać miejsca z literą P, a w przypadku jednostek lokalnych literę L

W jednym z pierwszych pól wpisujemy nazwę firmy. Jeśli jest to działalność gospodarcza, to musi być tam wpisane imię i nazwisko właściciela. Wtedy przystępujemy do wypełniania zgłoszenia. W części 1 wskazujemy rodzaj zgłoszenia. Kolejne trzy pola są związane z wpisem do ewidencji, a z kolejnych korzystamy gdy zmieniamy informacje we wpisie.

Część 2 przeznaczona jest na wpisanie numeru REGON. Wpisuje się je tylko wtedy, gdy dokonujemy zmian w rejestrze REGON.

W części numer 3 wpisujemy datę, w której zaistnieje zmiana. Część 5 to miejsca na nazwę firmy, a kolejna na jej skróconą nazwę.

Trzeba pamiętać, że jeśli mówimy o jednoosobowej działalności to nie ma ona skróconej nazwy. Potem podajemy adres siedziby. W przypadku osoby prawnej będzie to adres, pod którym działa zarząd. Jeśli mamy do czynienia z osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą, będzie to adres, pod którym ta działalność jest prowadzona.

W kolejnych polach wpisujemy adres zamieszkania. Nawet jeśli są to te same adresy, co adresy siedziby, to trzeba wpisać je po raz drugi. W sytuacji, gdy adres firmy, a także zamieszkania to dwa różne adresy, trzeba zdecydować się na jeden, pod którym będzie odbierana korespondencja. W części 49 wpisujemy formę prawną działalności.

Istotna jest część 56, w której wpisujemy PKD, czyli rodzaje działalności, którą się wykonuje.

W formularzu trzeba też uwzględnić przychody ze sprzedaży, a także liczbę zatrudnionych.

Wpisujemy też datę, kiedy planujemy rozpocząć działalność gospodarczą. Musi ona być taka sama jak ta, która została wpisana do rejestru działalności gospodarczej. Na sam koniec podajemy, ile załączników RG-RD dodaliśmy do formularza. Wzór formularza RG-1 jest dostępny na stronie GUS. Można go stamtąd pobrać, a po wypełnieniu przekazać do Głównego Urzędu Statystycznego

Tagi: RG-1, działalność gospodarcza, rozpoczęcie działalności, msp, poradnik dla firm
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz