Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Robot nie zrobi nam pizzy. Inwestor przepalił 375 milionów dolarów

18
Podziel się

Twórcy startupu Zume Pizza wyszli z założenia, że maszyna potrafi robić pizzę lepiej od człowieka. Pomysł poruszył inwestorów z japońskiego konglomeratu SoftBank, którzy zainwestowali w projekt 375 mln dolarów. Dziś jest pewne, że nie były to dobrze zainwestowane pieniądze.

Okazało się, że roboty nie robią pizzy lepiej od ludzi.
Okazało się, że roboty nie robią pizzy lepiej od ludzi. (Zume Pizza, Zume Pizza)
bEjaBCol

Firma Zume miała być Teslą w świecie żywności. Założyciel startupu - Alex Garden - przedstawił przed inwestorami wizję, w której roboty szykują pizzę i robią to lepiej oraz szybciej od ludzi. Cóż, chyba jednak nie.

Okazało się, że finalny produkt, który docierał do konsumentów nawet nie stał blisko ideału. Były skargi na wyciekający ser czy niedostatki sosu pomidorowego. Okazało się, że automatyzacja produkcji świeżej pizzy to droga donikąd.

bEjaBCon

Jak podaje Bloomberg, kolejnym problemem był chaos w firmie, który wynikał z jej niewłaściwego zarządzania. Garden najwyraźniej miał zalążek pomysłu, ale zabrakło mu wiedzy i kompetencji, by przekuć go w zrównoważoną wizję firmy.

Okazało się, że w ubiegłym roku firma Zume Pizza miała zaledwie 1 mln dolarów przychodu, choć sama otrzymała od inwestorów 375 mln dolarów. Funduszem, który dał omamić się wizji tworzenia pizzy przez roboty, był japoński SoftBank.

Ubiegły rok nie był szczęśliwy dla tego konsorcjum. SoftBank zainwestował łącznie 4,4 mld dolarów w startup WeWork, spółka oferującą pomieszczenia biurowe w modelu coworkingu. W dłuższej perspektywie okazało się, że firma - pomimo wysokiej wyceny i planów wejścia na giełdę - miała wadliwy model biznesowy, który przynosił ogromne straty.

bEjaBCot
Zobacz także: Obejrzyj: Przychody startupów. Ekspertka: "jednym wystarczy 1 mln zł miesięcznie, innym 15-20 tys."

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

bEjaBCoO
inwestycje
msp
firma
KOMENTARZE
(18)
GOść
rok temu
Ale twórca startupu zarobił wypłacając sobie pensje, więc o co te krzyki :P Przecież o to chodzi by znaleźć naiwnych inwestorów i pobawić się trochę za nie swoje pieniądze
Robert Koryck...
rok temu
Inwestor nie przepala. W tym przypadku bank stracił pieniądze, które przepalił zarząd firmy w którą zainwestowali. Może jakiś tekst o kompetencjach dziennikarskich by się przydał ;)
Jacek
rok temu
Co jest - kosztuje 375 milionów dolarów i nie robi pizzy? Maszyna Zume do robienia pizzy.
bEjaBCoP
da się
rok temu
https://youtu.be/QjtLMUA_ydo
Robert
rok temu
Hi hi kolejny uber tylko na mniejszą skalę. Uber to dopiero pali miliardy kwartalnie .