Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
14.02.2020 20:45

Robot nie zrobi nam pizzy. Inwestor przepalił 375 milionów dolarów

Twórcy startupu Zume Pizza wyszli z założenia, że maszyna potrafi robić pizzę lepiej od człowieka. Pomysł poruszył inwestorów z japońskiego konglomeratu SoftBank, którzy zainwestowali w projekt 375 mln dolarów. Dziś jest pewne, że nie były to dobrze zainwestowane pieniądze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zume Pizza)
Okazało się, że roboty nie robią pizzy lepiej od ludzi. (Fot: Zume Pizza)

Firma Zume miała być Teslą w świecie żywności. Założyciel startupu - Alex Garden - przedstawił przed inwestorami wizję, w której roboty szykują pizzę i robią to lepiej oraz szybciej od ludzi. Cóż, chyba jednak nie.

Okazało się, że finalny produkt, który docierał do konsumentów nawet nie stał blisko ideału. Były skargi na wyciekający ser czy niedostatki sosu pomidorowego. Okazało się, że automatyzacja produkcji świeżej pizzy to droga donikąd.

Jak podaje Bloomberg, kolejnym problemem był chaos w firmie, który wynikał z jej niewłaściwego zarządzania. Garden najwyraźniej miał zalążek pomysłu, ale zabrakło mu wiedzy i kompetencji, by przekuć go w zrównoważoną wizję firmy.

Okazało się, że w ubiegłym roku firma Zume Pizza miała zaledwie 1 mln dolarów przychodu, choć sama otrzymała od inwestorów 375 mln dolarów. Funduszem, który dał omamić się wizji tworzenia pizzy przez roboty, był japoński SoftBank.

Ubiegły rok nie był szczęśliwy dla tego konsorcjum. SoftBank zainwestował łącznie 4,4 mld dolarów w startup WeWork, spółka oferującą pomieszczenia biurowe w modelu coworkingu. W dłuższej perspektywie okazało się, że firma - pomimo wysokiej wyceny i planów wejścia na giełdę - miała wadliwy model biznesowy, który przynosił ogromne straty.

Obejrzyj: Przychody startupów. Ekspertka: "jednym wystarczy 1 mln zł miesięcznie, innym 15-20 tys."

Masz newsa, zdjęcie, film? Wyślij na #dziejesie

Tagi: inwestycje, msp, firma, fundusz, softbank, pizza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-02-2020

lew1310Fundusz stracil ale wlasciciele funduszu zarobili

15-02-2020

Janek z GrabowaRuska automata do wiązania krawata: goli, pi . .doli, krawaty wiąże i usuwa ciążę.

15-02-2020

375%Pralnia pieniądza

Rozwiń komentarze (18)