Notowania

Ryczałt ewidencjonowany. Kto może skorzystać z ryczałtu i jakie dokumenty są potrzebne?

Ryczałt ewidencjonowany to jedna z form opodatkowania przychodów, którą może wybrać przedsiębiorca. Tę formę rozliczenia warto wybrać, jeśli dopiero startujemy z biznesem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Przydatna w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego jest możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej (Fot: Jirapong Manustrong)

Dla kogo ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany, zwany formalnie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może być zastosowany, jeśli zyski pochodzą wyłącznie z pozarolniczej działalności gospodarczej, a także w przypadku prowadzenia firmy w formie spółki cywilnej i spółki jawnej osób fizycznych.

Możliwe jest wybranie ryczałtu ewidencjonowanego w sytuacji uzyskiwania przychodów przez osoby fizyczne, wykonujące wolne zawody. Wtedy jednak trzeba sprawdzić, czy dany zawód jest na odpowiedniej liście. Zgodnie z przepisami prawa, wolne zawody to np. lekarz, dentysta, tłumacz, pielęgniarka. Ryczałt ewidencjonowany mogą też wybrać ci, którzy zarabiają na najmie, podnajmie, dzierżawie, albo umowach, działających podobnie. Ryczałt przysługuje też duchownym.

Dla kogo nie może być ryczałt?

Ryczałt nie może być wybrany, jeśli rozliczamy się na karcie podatkowej. Dotyczy on też podatników, którzy są okresowo zwolnieni z podatku dochodowego, a także tych, których działalność jest obciążona podatkiem akcyzowym. Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą też skorzystać osoby, które wcześniej rozliczały się zgodnie z zasadami ogólnymi (także z małżonkiem). Ryczałt nie będzie dozwolony w przypadku osób, który założyły firmę i zajmują się w jej ramach tym samym, co robiły pracując na etacie.

Oczywiście ustawodawca przewidział też sporo wykluczeń branżowych. Chodzi np. o apteki, lombardy, kantory wymiany walut, osoby, które zajmują się handlem częściami do pojazdów mechanicznych, a także wolne zawody, które nie są wymienione w ustawie.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – dokumenty

Rozliczając się ryczałtem ewidencjonowanym, wystarczy prowadzić ewidencje przychodów. Osoba, rozliczając się w ten sposób, ma prawo wybrać, czy chce rozliczać podatek raz w miesiącu, czy raz na kwartał. Nalicza się go, biorąc pod uwagę przychody. Dodatkowo należy też utworzyć rejestr środków trwałych i ewidencję wyposażenia. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego musimy też przechowywać wszelkie dokumenty zakupu towarów.

Podatek dochodowy w przypadku ryczałtu wylicza się na podstawie wysokości przychodu.

Jest on pomniejszany o składki ZUS, które zostały opłacone. Konkretną kwotę trzeba wtedy wpłacić do urzędu skarbowego. Mamy na to czas do 20 dnia następnego miesiąca. A ile tego podatku zapłacimy? Stawki ryczałtu są różne. Wahają się od 2% do 20%. Konkretna wysokość ryczałtu jest zależna od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy.

W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego nie można zmniejszyć kwoty podatku o koszty prowadzenia działalności. To rozwiązanie więc nie będzie korzystne, jeśli firma ma spore koszty. Jeśli wybierzemy ryczałt, nie będziemy mogli rozliczać się z małżonkiem. Roczne rozliczenie dokonywane jest na formularzu PIT-28 do końca stycznia.

Ryczał ewidencjonowany – dlaczego warto?

Podstawową zaletą ryczałtu jest to, że w wielu sytuacjach stawki podatkowe będą najniższe. Dodatkowo rozliczający się w ten sposób mogą prowadzić księgowość w formie uproszczonej. Taka księgowość nie wymaga pomocy księgowej.
Jak wszystko, także i ryczałt ma wady. Jest on ograniczony do wybranych działalności, a także do dochodów. Nie mogą być wyższe niż 150 tys. euro rocznie.

W przypadku ryczałtu nie można też skorzystać z ulgi na dzieci.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz