Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rynek pracy. Po raz pierwszy od lat przyjedzie do nas mniej Ukraińców

258
Podziel się

W 2020 roku do pracy w Polsce przyjedzie mniej Ukraińców niż w roku poprzednim, prognozują eksperci. To byłby pierwszy taki rok od lat i zła wiadomość dla pracodawców.

Mniejsza liczba przyjeżdżających Ukraińców zmartwi zwłaszcza właścicieli firm działających w branży budowlanej, logistyce i handlu, bo tam jest wiele wakatów
Mniejsza liczba przyjeżdżających Ukraińców zmartwi zwłaszcza właścicieli firm działających w branży budowlanej, logistyce i handlu, bo tam jest wiele wakatów (PAP, Wojciech Pacewicz)
bEgeFKSt

Prognozy, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", przedstawili eksperci Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i agencji Foreign Personnel Service, analizujący m.in. ukraiński portal OLX. Wynika z nich, że aż 1/5 osób, które dotychczas wyjeżdżały do pracy za granicę, mówi pas.

- Rok 2020 będzie przełomowy pod względem tendencji migracyjnych Ukraińców - uważa Paweł Kułaga z Foreign Personnel Service, cytowany w "DGP". Jak dodaje, po raz pierwszy od lat z Ukrainy wyjedzie mniej osób, niż do niej wróci.

Powodem jest poprawa w ukraińskiej gospodarce. Rośnie ona w ponad 4-proc. tempie, z ponad 10-proc. wzrostem płac, tłumaczy gazeta.

bEgeFKSv
Zobacz także: Obejrzyj także: Ukraińcy budują Polakom mieszkania. Mogą wyjechać. "Cały rynek drży. Budowy staną, ceny wystrzelą"

Tym bardziej dla Polski ważne jest zatrzymanie tych pracowników z Ukrainy, którzy już do naszego kraju przyjechali. Istnieje ryzyko, że będą wybierać pracę w Niemczech czy Czechach.

bEgeFKSB

- W ciągu najbliższych 4 lat nawet 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców może wyjechać do Niemiec. Wszystko przez otwarcie tamtejszego rynku pracy - oceniali Katarzyna Saczuk i Robert Wyszyński z NBP w wywiadzie dla Obserwatorfinansowy.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgeFKSW
praca
rynek pracy
KOMENTARZE
(258)
kjuyt
rok temu
Przecież od miesiąca dowodzicie, że polska i ukraińska gospodarka zawali się przez koronawirusa. Skoro, jak twierdzicie, ludzie w Polsce masowo tracą pracę to nie będzie problemu z zapełnieniem wakatów i konieczności ściągania pracowników z zagranicy.
olo
rok temu
wątpię że Polacy wrócą z UK (mają tam swoje rodziny bo przez 15 lat zasiedlenia w uk mają stabilną pracę mueszkania a dzieci ich raczej mówią po angielsku i myślą jak tamto społeczeństwo) a Ukraińcy wyjadą na zachód reszta zistanie u siebie w Kraju i jakieś szczątki w Polsce, głównie przesiedleńcy z rejonu Doniecka. A że pracodawca nie znajdzie pracownika to już jego problem. Niech sam staje za maszyną i naparza....
Two fingers
rok temu
Ułatwienia w osiedlaniu się oraz program 500+ a tym co wyjechali za granicę oferowano kłamstwa i bajki by wracali do kraju. Oto jak się traktuje własnych obywateli a jak głaszcze się cudzoziemców ( nie mam nic do Ukaraińców jakby ktoś pytał ). Czyli zamiast promować swoich to szuka się tańszych rozwiązań.Tytanik już nabiera wody?
bEgeFKSX
Dramat
rok temu
Do keta~ To nie polityka PO doprowadziła do tego tylko fatalna polityka imigracji gospodarczej do pracy w Polsce. PiS jest tego powodem. Już dawno pracownicy ze wschodu powinni mieć zezwolenie na pracę bezterminową a nie co roku starać się o 6 miesięczne pozwolenie na pracę.
Będą problemy
rok temu
Już wkrótce przekanają się wszyscy ci którzy się z tego cieszą że przyjedzie mniej Ukrainców do pracy w Polsce że zabraknie pieniędzy z podatków legalnie pracujących Ukraińców na szaleństwa socjalne PiS w budżecie państwa. Napięcia pojawią się w ZUS z wypłatami rent i emerytur a po 2-3 latach może być z ZUS prawdziwy dramat.
...
Następna strona