Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rynek pracy. Po raz pierwszy od lat przyjedzie do nas mniej Ukraińców

W 2020 roku do pracy w Polsce przyjedzie mniej Ukraińców niż w roku poprzednim, prognozują eksperci. To byłby pierwszy taki rok od lat i zła wiadomość dla pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mniejsza liczba przyjeżdżających Ukraińców zmartwi zwłaszcza właścicieli firm działających w branży budowlanej, logistyce i handlu, bo tam jest wiele wakatów (Fot: Wojciech Pacewicz)

Prognozy, na które powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna", przedstawili eksperci Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej i agencji Foreign Personnel Service, analizujący m.in. ukraiński portal OLX. Wynika z nich, że aż 1/5 osób, które dotychczas wyjeżdżały do pracy za granicę, mówi pas.

- Rok 2020 będzie przełomowy pod względem tendencji migracyjnych Ukraińców - uważa Paweł Kułaga z Foreign Personnel Service, cytowany w "DGP". Jak dodaje, po raz pierwszy od lat z Ukrainy wyjedzie mniej osób, niż do niej wróci.

Powodem jest poprawa w ukraińskiej gospodarce. Rośnie ona w ponad 4-proc. tempie, z ponad 10-proc. wzrostem płac, tłumaczy gazeta.

Obejrzyj także: Ukraińcy budują Polakom mieszkania. Mogą wyjechać. "Cały rynek drży. Budowy staną, ceny wystrzelą"

Tym bardziej dla Polski ważne jest zatrzymanie tych pracowników z Ukrainy, którzy już do naszego kraju przyjechali. Istnieje ryzyko, że będą wybierać pracę w Niemczech czy Czechach.

- W ciągu najbliższych 4 lat nawet 25 proc. pracujących w Polsce Ukraińców może wyjechać do Niemiec. Wszystko przez otwarcie tamtejszego rynku pracy - oceniali Katarzyna Saczuk i Robert Wyszyński z NBP w wywiadzie dla Obserwatorfinansowy.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, rynek pracy, ukraińcy, gospodarka, wiadomości, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

JolaDobra a nawet bardzo dobra wiadomosc

18-12-2019

KetaŚrednio inteligentny Polak wie, że bez obcokrajowców polska gospodarka leży. Polityka rudego pupila Angeli zrobiła swoje.

18-12-2019

BnNiech zaczna masowo wyjezdzac wreszcie.

Rozwiń komentarze (258)