Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rynek pracy
13.08.2019 17:19

Rząd podwyższa wysokość wynagrodzenia dla pracowników młodocianych

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które nieznacznie podwyższa wynagrodzenia pracowników do 18. roku życia, którzy odbywają przygotowania zawodowe. Pracodawcy będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów podwyżki, która jest efektem zmian w szkolnictwie zawodowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Młodociani pracownicy od teraz zarobią więcej (Fot: wavebreakmedia)

Jak podaje ISBnews, zmiany wejdą w życie od 1 września. Zgodnie z nimi, wszyscy pracownicy w wieku 15-18 lat, którzy przygotowują się do pracy za sprawą nauki zawodu, otrzymają o 1 proc. wyższe wynagrodzenie.

Zdaniem rządu, regulacja ta zwiększy udział pracodawców w aktywizacji młodych na rynku pracy. W opinii Rady Ministrów zmiany przyczynią się do "odbudowy prestiżu kształcenia zawodowego", jak można przeczytać w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

CIR poinformował również, że aktualizacja stawek dla młodocianych jest konieczna ze względu na zmiany w szkolnictwie zawodowym. Nowe przepisy mają ułatwić współpracę szkół zawodowych z biznesem. Według nich firmy będą mogły m.in. złożyć się na pensję nauczyciela zawodowego, a także odliczyć podatek od inwestycji w sprzęt dla szkół zawodowych (więcej o tym przeczytasz tutaj).

Zobacz także: Prof. Orłowski: rząd schowa spowolnienie gospodarcze pod dywan

Pracodawcy, których obejmą nowe ustalenia, będą mogli ubiegać się o refundację dodatkowych kosztów. Zwrot wypłaci im Fundusz Pracy, po złożeniu odpowiedniego wniosku do Ochotniczego Hufca Pracy. W 2019 roku wyjątkowo pieniądze odda Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Według nowego rozporządzenia, młodocianym pracownikom w pierwszym roku nauki będzie przysługiwać od teraz co najmniej 5 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 247,55 zł (dotychczas było to 4 proc., czyli 198,04 zł). W drugim roku nauki będą mogli liczyć na 6 proc., co przekłada się na 297,06 zł (dotychczas otrzymywali 5 proc.), a w trzecim otrzymają 7 proc., czyli 346,56 zł (dotychczas 6 proc.).

Pracujący uczeń będący młodocianym pracownikiem musi zarobić minimum 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia
Wynagrodzenie uczniów. Jak wygląda kwestia wynagrodzenia młodocianych pracowników?

Nie zmieni się wynagrodzenie młodocianych, którzy odbywali przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Pozostanie ono na poziomie co najmniej 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, wynagrodzenia, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

PiadaJeszcze tylko nakaz pracy i hasełko "Czy się stoi czy się leży 2 tys.się należy" KOMUNA TAK SZYBKO WRACA

13-08-2019

Kobieta1 % ale się uśmiałam

13-08-2019

Dno jest tu!Jak mozecie znowu pisac takie bzdury no.. Konstytucja tego kraju, gwarantuje “rownosc” podmiotow gospodarczych oraz obywateli. Wiec w tym kontekscie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)