Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Rzecznik MŚP wstrzymał egzekucję. "Sprzeczna z Konstytucją Biznesu"

37
Podziel się:

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku wycofał się z egzekucji z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w którym mieszka dziesięcioosobowa rodzina. Zdaniem rzecznika egzekucja byłaby "sprzeczna z zasadą budzenia zaufania do organów administracji publicznej".

Skuteczna interwencja rzecznika MŚP. Wstrzymał egzekucję
Skuteczna interwencja rzecznika MŚP. Wstrzymał egzekucję (East News)

"Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku, po skutecznej interwencji Rzecznika MŚP, wydał korzystne dla przedsiębiorcy postanowienie w przedmiocie zwolnienia z egzekucji domu rodzinnego zamieszkałego przez wielopokoleniową, dziesięcioosobową rodzinę" - czytamy w komunikacie Rzecznika MŚP.

Egzekucja z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w sytuacji gdy wskazał on inny majątek, z którego może zaspokoić się wierzyciel jest sprzeczna z zasadą proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej wyrażonymi w Konstytucji Biznesu - wskazuje rzecznik.

Sprawa dotyczyła wszczęcia i prowadzenia egzekucji z domu przedsiębiorcy, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej, w sytuacji gdy dysponował, on łącznie z innymi zobowiązanymi solidarnie wspólnikami, majątkiem komercyjnym, służącym do prowadzenia działalności gospodarczej o wartości kilkukrotnie przewyższającej kwotę należną wierzycielowi.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastki zabierane przez komorników. "Będziemy interweniować

Zadłużenie przedsiębiorcy wynikło z niepowodzenia biznesowego przedsięwzięcia, a w konsekwencji konieczności zwrotu pozyskanego dofinansowania ze środków pomocowych.

"Organ egzekucyjny, na skutek złożonego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu, wydał postanowienie o odmowie zwolnienia. Przedsiębiorca zaskarżył to postanowienie, jednak także organ drugiej instancji oraz WSA nie dopatrzyły się przesłanek do zwolnienia domu z egzekucji, tj. ważnego interesu zobowiązanego i wykazania przez przedsiębiorcę innego majątku. Organ dokonał zajęcia, opisu i oszacowania domu przedsiębiorcy, nie podejmując żadnych czynności względem pozostałego majątku ujawnionego w oświadczeniach" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik MŚP przystąpił do postępowania wszczętego na skutek ponownego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu. Rzecznik wskazał na naruszenie zasady proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej, ponieważ przedsiębiorca w złożonych oświadczeniach podał, iż jest współwłaścicielem kilku innych nieruchomości związanych z prowadzoną przez niego działalnością.

"Organ nie rozważył możliwości zaspokojenia z trzech nieruchomości o charakterze komercyjnym, których współwłaścicielami są wspólnicy pierwotnie zobowiązanej spółki jawnej. Rzecznik w swoim stanowisku wskazał ponadto, że wybrany przez organ środek egzekucyjny charakteryzuje się najwyższym stopniem uciążliwości, a mimo to z sumy uzyskanej z licytacji wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się w całości" - napisano w komunikacie.

13 grudnia 2019 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku wydał postanowienie, w którym uwzględnił stanowisko Rzecznika MŚP o konieczności doboru takiego środka egzekucyjnego, który pozwoli na zaspokojenie wierzyciela, a jednocześnie będzie charakteryzował się najniższą uciążliwością dla zobowiązanego.

"Organ postanowił o zwolnieniu domu rodzinnego przedsiębiorcy z egzekucji do czasu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych z wskazanej nieruchomości komercyjnej. Takie rozstrzygnięcie stanowi o poszanowaniu nie tylko Konstytucji Biznesu, ale też podstawowych praw obywatela, tj. prawa do poszanowania prywatności i prawa przedsiębiorcy do niezakłóconego życia rodzinnego" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
L.S
2 lata temu
Bardzo dobrze nareszcie pomoc przyszła w pore !!!!!!!!!!!!! kasztanie jeden z drugim.
myk
2 lata temu
ehehehh urząd skarbowy szuka kasy bo państwo się wypłukało jest dno. Dzisiaj babka z urzedu skarbowego zadzwoniła do mnie i pyta czy płacę podatek dochodowy na czas? 11 lat firme prowadze i dopiero teraz taki telefon. Oj zacznie sie zajmowanie majatków itp. Trzeba z firmą uciekać z zagranice!
fuj
2 lata temu
Tępe organy
kapelan
2 lata temu
Obecne rząd działa w stosunku do Polaków jak rabuś lub bandyta okradający jakąś osobę!!! To państwo bezprawia oraz obłudy!!! To jak horda Hunów która napadła na kraj!!!!
rfvg
2 lata temu
Kurcze, to gościa można było z całą rodziną wywalić z domu, a nieuczciwego lokatora, który nie płaci nie można wywalić. Brak symetrii w tym naszym prawie. Stara prawda jest taka, że Wielki może więcej.
...
Następna strona