Notowania

Rzecznik MŚP wstrzymał egzekucję. "Sprzeczna z Konstytucją Biznesu"

Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku wycofał się z egzekucji z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w którym mieszka dziesięcioosobowa rodzina. Zdaniem rzecznika egzekucja byłaby "sprzeczna z zasadą budzenia zaufania do organów administracji publicznej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Skuteczna interwencja rzecznika MŚP. Wstrzymał egzekucję

"Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku, po skutecznej interwencji Rzecznika MŚP, wydał korzystne dla przedsiębiorcy postanowienie w przedmiocie zwolnienia z egzekucji domu rodzinnego zamieszkałego przez wielopokoleniową, dziesięcioosobową rodzinę" - czytamy w komunikacie Rzecznika MŚP.

Egzekucja z domu rodzinnego przedsiębiorcy, w sytuacji gdy wskazał on inny majątek, z którego może zaspokoić się wierzyciel jest sprzeczna z zasadą proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej wyrażonymi w Konstytucji Biznesu - wskazuje rzecznik.

Sprawa dotyczyła wszczęcia i prowadzenia egzekucji z domu przedsiębiorcy, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki jawnej, w sytuacji gdy dysponował, on łącznie z innymi zobowiązanymi solidarnie wspólnikami, majątkiem komercyjnym, służącym do prowadzenia działalności gospodarczej o wartości kilkukrotnie przewyższającej kwotę należną wierzycielowi.

Obejrzyj: Trzynastki zabierane przez komorników. "Będziemy interweniować

Zadłużenie przedsiębiorcy wynikło z niepowodzenia biznesowego przedsięwzięcia, a w konsekwencji konieczności zwrotu pozyskanego dofinansowania ze środków pomocowych.

"Organ egzekucyjny, na skutek złożonego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu, wydał postanowienie o odmowie zwolnienia. Przedsiębiorca zaskarżył to postanowienie, jednak także organ drugiej instancji oraz WSA nie dopatrzyły się przesłanek do zwolnienia domu z egzekucji, tj. ważnego interesu zobowiązanego i wykazania przez przedsiębiorcę innego majątku. Organ dokonał zajęcia, opisu i oszacowania domu przedsiębiorcy, nie podejmując żadnych czynności względem pozostałego majątku ujawnionego w oświadczeniach" - czytamy w komunikacie.

Rzecznik MŚP przystąpił do postępowania wszczętego na skutek ponownego wniosku o zwolnienie z egzekucji domu. Rzecznik wskazał na naruszenie zasady proporcjonalności i budzenia zaufania do organów administracji publicznej, ponieważ przedsiębiorca w złożonych oświadczeniach podał, iż jest współwłaścicielem kilku innych nieruchomości związanych z prowadzoną przez niego działalnością.

"Organ nie rozważył możliwości zaspokojenia z trzech nieruchomości o charakterze komercyjnym, których współwłaścicielami są wspólnicy pierwotnie zobowiązanej spółki jawnej. Rzecznik w swoim stanowisku wskazał ponadto, że wybrany przez organ środek egzekucyjny charakteryzuje się najwyższym stopniem uciążliwości, a mimo to z sumy uzyskanej z licytacji wierzyciel nie będzie mógł zaspokoić się w całości" - napisano w komunikacie.

13 grudnia 2019 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w Białymstoku wydał postanowienie, w którym uwzględnił stanowisko Rzecznika MŚP o konieczności doboru takiego środka egzekucyjnego, który pozwoli na zaspokojenie wierzyciela, a jednocześnie będzie charakteryzował się najniższą uciążliwością dla zobowiązanego.

"Organ postanowił o zwolnieniu domu rodzinnego przedsiębiorcy z egzekucji do czasu przeprowadzenia czynności egzekucyjnych z wskazanej nieruchomości komercyjnej. Takie rozstrzygnięcie stanowi o poszanowaniu nie tylko Konstytucji Biznesu, ale też podstawowych praw obywatela, tj. prawa do poszanowania prywatności i prawa przedsiębiorcy do niezakłóconego życia rodzinnego" - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mśp, rzecznik mśp, małe i średnie firmy, egzekucja, komornik, przedsiębiorca, firma, gospodarka, wiadomości, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

ixiOni chyba w tym urzędzie są zwolnieni od myślenia.

13-01-2020

lew1310miał szczęście ze miał inny majątek bo wylądowałby pod mostem razem z pozostałą ósemką.Słaba ta konstytucja jak na moje oko.

13-01-2020

jpkCo tu pisać nareszcie poszedł ktoś po rozum do głowy , ale co chłopa umęczyli to jego.

Rozwiń komentarze (35)