Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Rzecznik przedsiębiorców chce ukrócić sztuczki skarbówki

57
Podziel się:

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz zapowiada, że zwróci uwagę na sprytne rozwiązania skarbówki. Urzędy mają przestać stosować triki, które sztucznie wydłużają bieg przedawnienia.

Adam Abramowicz chce, by skarbówka przestała stosować wobec przedsiębiorców prawne sztuczki, by wydłużyć okres przedawnienia
Adam Abramowicz chce, by skarbówka przestała stosować wobec przedsiębiorców prawne sztuczki, by wydłużyć okres przedawnienia (East News, Reporter)

Pismo od skarbówki, że przeciwko przedsiębiorcy wszczęte zostało postępowanie karnoskarbowe. Zazwyczaj dotyczy ono deklaracji podatkowej sprzed 4 lat, często od jej złożenia mija 4,5 roku albo nawet 4 lata i 3 kwartały. To sytuacja, z którą mierzyć musiały się tysiące przedsiębiorców w Polsce.

Powód? Opieszałość urzędów skarbowych, które wiedzą, że sprawy podatkowe przedawniają się po 5 latach. Dlatego tuż przed upływem tego terminu wszczynają postępowania, bo to daje im możliwość dochodzenia roszczeń jeszcze dłużej. To sprawa, którą na łamach money.pl opisywaliśmy wielokrotnie.

Zobacz także: Zobacz także: Adam Abramowicz: "Urzędnicy powinni oprawić sobie prawa przedsiębiorców w ramki"

Jak informuje "Rzeczpospolita", rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz chce, by skarbówka zaprzestała takich praktyk. Jego zdaniem to "sprzeczne z duchem praworządnego państwa i konstytucją dla biznesu". I zwraca uwagę, że w nowej Ordynacji podatkowej ma już nie być przepisu, który by to umożliwiał.

- Skoro już jest poważny plan odejścia od takiej polityki, to dlaczego wciąż się ją stosuje i to ze szkodą dla przedsiębiorców? - pyta Abramowicz, cytowany przez "Rz".

A przedsiębiorców prosi, by do biura Rzecznika MŚP zgłaszać takie przypadki. Czasu jest mało, bo do 27 stycznia. Jak już będą konkretne historie właścicieli małych firm, to sprawa trafi do minister finansów Teresy Czerwińskiej. Ta miałaby zaapelować do skarbówki o zaniechanie takich praktyk, szczególnie że do wejścia w życie nowej Ordynacji podatkowej jeszcze sporo czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

msp
prawo
prawo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Tropiciel, mo...
3 lata temu
:) Aha.... Taaaa....:D
rr
3 lata temu
Kto każe tak postępować skarbówce?
qperNIK
3 lata temu
Cała skarbówka powinna iść do wymiany. Tam potrzeba CAŁKOWITEJ zmiany sposobu myślenia bo ta instytucja nie tylko, że działa na szkodę przedsiębiorców. Oni działają na szkodę skarbu państwa a to już jest kpina z tego do czego byli powołani. To co oni robią to gotowanie rosołu na kurach znoszących złote jajka. Wszyscy na tym tracimy. Skarb państwa w przychodach, przedsiębiorcy w rozwoju lub utrzymaniu na rynku swoich firm i majątków a my zwykli - w postaci niskich zarobków.
Oj a
3 lata temu
Czego się spodziewacie po PIS. Spytajcie panią Adamowicz.
Obserwator RP
3 lata temu
Nie bronię tu pis-u, ale takie praktyki były stosowane przez urzędy za wszystkich partii rządzących. Winą jest brak zaangażowania rządzących w w skracanie okresu przedawnienia z powodu cyfryzacji systemów finansowych i ujednolicenia interpretacji prawa podatkowego a w konsekwencji zlikwidowania możliwości interpretacji przez pisanie prawa prostego i jednoznacznego. Jest podatek i nie ma wyjątków, To wszystkie wyjątki powodują komplikację prawa ponieważ zmuszają do interpretacji. I to dotyczy nie tylko prawa podatkowego ale wszystkich przepisów.
...
Następna strona