Notowania

msp
21.01.2019 14:48

Rzecznik przedsiębiorców chce ukrócić sztuczki skarbówki

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz zapowiada, że zwróci uwagę na sprytne rozwiązania skarbówki. Urzędy mają przestać stosować triki, które sztucznie wydłużają bieg przedawnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Adam Abramowicz chce, by skarbówka przestała stosować wobec przedsiębiorców prawne sztuczki, by wydłużyć okres przedawnienia (Fot: Reporter)

Pismo od skarbówki, że przeciwko przedsiębiorcy wszczęte zostało postępowanie karnoskarbowe. Zazwyczaj dotyczy ono deklaracji podatkowej sprzed 4 lat, często od jej złożenia mija 4,5 roku albo nawet 4 lata i 3 kwartały. To sytuacja, z którą mierzyć musiały się tysiące przedsiębiorców w Polsce.

Powód? Opieszałość urzędów skarbowych, które wiedzą, że sprawy podatkowe przedawniają się po 5 latach. Dlatego tuż przed upływem tego terminu wszczynają postępowania, bo to daje im możliwość dochodzenia roszczeń jeszcze dłużej. To sprawa, którą na łamach money.pl opisywaliśmy wielokrotnie.

Zobacz także: Adam Abramowicz: "Urzędnicy powinni oprawić sobie prawa przedsiębiorców w ramki"

Jak informuje "Rzeczpospolita", rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz chce, by skarbówka zaprzestała takich praktyk. Jego zdaniem to "sprzeczne z duchem praworządnego państwa i konstytucją dla biznesu". I zwraca uwagę, że w nowej Ordynacji podatkowej ma już nie być przepisu, który by to umożliwiał.

- Skoro już jest poważny plan odejścia od takiej polityki, to dlaczego wciąż się ją stosuje i to ze szkodą dla przedsiębiorców? - pyta Abramowicz, cytowany przez "Rz".

A przedsiębiorców prosi, by do biura Rzecznika MŚP zgłaszać takie przypadki. Czasu jest mało, bo do 27 stycznia. Jak już będą konkretne historie właścicieli małych firm, to sprawa trafi do minister finansów Teresy Czerwińskiej. Ta miałaby zaapelować do skarbówki o zaniechanie takich praktyk, szczególnie że do wejścia w życie nowej Ordynacji podatkowej jeszcze sporo czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: msp, prawo, prawo, firma, abramowicz
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-01-2019

JonaszKryminalne nagonki na przedsiebiorcow w majestacie tzw prawa to zelazna zasada dzialalnosci Morawieckiego i jego kolesi z PIS !

21-01-2019

Adam... bo żyjemy w państwie PiS lamskim rządzonym przez indolentów ... którzy wykonują ślepo polecenia tych którzy dbają żeby nie zbrakło na "kiełbasę … Czytaj całość

21-01-2019

aosehuTak to jest w kraju, gdzie kazdy kazdego robi w wala... Trzeba tracic niepotrzebnie czas i energie na cos, co powinno uczciwie dzialac. Na szczescie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (57)