Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
faktury
12.07.2019 19:49

Rzeczpospolita przedsiębiorcza. Bez tego pytania już nie zatankujesz samochodu

"Fakturę pan sobie życzy?" - to pytanie, bez którego dziś praktycznie nie da się zatankować samochodu. Polskę opanowała "fakturoza". Nasz kraj stał się bowiem krainą przedsiębiorców, którzy w koszty wpisują, co się da. Czasami aż do przesady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Klienci stacji benzynowych są w stanie wziąć na fakturę nawet paczkę gum do żucia. (Fot: MAREK BARCZYNSKI)

Przez pierwsze 6 miesięcy tego roku powstało prawie 150 tysięcy nowych firm. Zdecydowana większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. W sumie 30 czerwca w Polsce zarejestrowanych było ponad 4 mln firm. To dane z rejestru REGON.

Ale lawinowy przyrost przedsiębiorców widać również w codziennym życiu. Każdy, kto w miarę regularnie tankuje samochód, z pewnością już to zauważył.

Pytanie "czy życzy pan sobie fakturę?" lub krócej: "faktura?" weszło już do zestawu obowiązkowych pytań. Obok tradycyjnych "może hot doga?", "myjnia?", "jest karta na punkty?", "to może założę taką kartę?", "mamy batoniki w promocji 2 w cenie 1".

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

I trudno się dziwić. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkich przedsiębiorców, członków ich rodzin, a do tego często również pracowników większych firm, będących w delegacji, to rzesza zarażonych "fakturozą" może liczyć znacznie więcej niż wspomniane 4 mln firm.

Do tego stopnia, że odpowiedź "wystarczy paragon" bywa już czasami zaskakująca dla kasjera.

O spostrzeżenia pytamy pracownika jednej z wrocławskich stacji paliw. - Bardzo dużo osób prosi o fakturę. Jakbym miał szacować, to myślę, że w niektóre dni jest to nawet połowa klientów - twierdzi pan Piotr.

stacja paliw
Ceny paliw zwariowały. Eksperci: to przez nowy podatek

Pytamy więc, czy wypytywanie każdego klienta o "fakturę" to narzucony przez firmę obowiązek. - Nie, po prostu czasem zdarza się, że klient sobie przypomina o fakturze, jak już wydrukujemy paragon. Dlatego wolimy zawczasu pytać każdego. Mniej zamieszania - tłumaczy.

Trudno mieć do przedsiębiorców pretensje. Wrzucane w koszty tankowanie w końcowym rozrachunku może oznaczać sporą oszczędność pieniędzy. Dbają więc o własny interes.

Faktura za hot doga

Problem w tym, że czasami dochodzi wręcz do absurdów. Wracamy do Piotra, pracownika jednej z najpopularniejszych sieci stacji paliw w Polsce.

- Sam miałem kilka takich sytuacji, że aż musiałem dopytywać, czy się nie przesłyszałem - wspomina. - Zdarzają się klienci, którzy na fakturę biorą hot doga czy kawę.

I dodaje, że na jego stacji rekordzistką jest kobieta, która poprosiła o wydrukowanie faktury za... gumy do żucia. - Nawet nie tankowała. Ale kolega drukował fakturę na 2,99 zł. Klient nasz pan - śmieje się Piotr.

To efekt zmian gospodarczych

- Jeżeli ludzie zaczynają się zachowywać dziwnie, to na pewno winny jest system podatkowy - tak tego typu sytuacje komentuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Nawiązuje tym samym do konstrukcji podatku dochodowego, w którym od przychodu odejmujemy koszty. I dopiero wtedy obliczamy podatek.

Wracjąc jednak do meritum. Czy Polacy to rzeczywiście aż tak przedsiębiorczy naród? A może to firmy wypychające na samozatrudnienie są odpowiedzialne za wzrost liczby przedsiębiorców?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej i gazu ziemnego

- Wypychania już tak bardzo bym nie przeceniał, bo mamy rynek pracownika - mówi money.pl prezes ZPP.

Jego zdaniem na rynku pracy Polacy zawsze mieli dwie przewagi konkurencyjne. - Pierwsza to niskie koszty pracy, a druga to coś, co nazywam inteligencją operacyjną - ocenia.

Co to znaczy? - Mniej więcej tyle, że Polak zawsze szybciej niż Niemiec zdąży zrobić wycenę - twierdzi prezes ZPP. I dodaje, że wzrost liczby przedsiębiorców to efekt szerszych zmian gospodarczych na świecie.

Obcokrajowcy coraz częściej płacą ZUS. Odkłada na starość już blisko pół miliona
Pół miliona obcokrajowców przyjdzie po polskie emerytury. Wpłacili już do systemu 13 mld zł

- Zyskują elastyczne formy zatrudnienia - mówi Kaźmierczak. - Proszę spojrzeć na Ubera, który nie ma problemu ze znalezieniem kierowców. Młodzi ludzie bardzo sobie cenią to, że jak chcą, to się logują i pracują, a jak im się nie chce, to nie pracują.

- Za 10 lat etat to będzie już przeżytek - puentuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: faktury, vat, podatki, msp, firma, stacje paliw
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2019

LogikCo w tym śmiesznego, że FV na 2.99? Nawet 1 grosz, też musi być FV. A hot dog i kawa, jak najbardziej. Będąc w delegacji posiłek dla pracownika to … Czytaj całość

15-07-2019

AdamNie róbcie ludziom wody z mózgu. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej możliwość odliczania kosztów uzyskania przychodów jest bardzo … Czytaj całość

14-07-2019

wedrowiec21Wa własnej firmie tyram nie 8 godzin ale 16 godzin.Na samochód muszę sobie zapracować i to jest moje narzędzie pracy..A te wybrane przez nas … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (187)