Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Rzeczpospolita przedsiębiorcza. Bez tego pytania już nie zatankujesz samochodu

187
Podziel się:

"Fakturę pan sobie życzy?" - to pytanie, bez którego dziś praktycznie nie da się zatankować samochodu. Polskę opanowała "fakturoza". Nasz kraj stał się bowiem krainą przedsiębiorców, którzy w koszty wpisują, co się da. Czasami aż do przesady.

Klienci stacji benzynowych są w stanie wziąć na fakturę nawet paczkę gum do żucia.
Klienci stacji benzynowych są w stanie wziąć na fakturę nawet paczkę gum do żucia. (East News, MAREK BARCZYNSKI)
bEJstePV

Przez pierwsze 6 miesięcy tego roku powstało prawie 150 tysięcy nowych firm. Zdecydowana większość z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze. W sumie 30 czerwca w Polsce zarejestrowanych było ponad 4 mln firm. To dane z rejestru REGON.

Ale lawinowy przyrost przedsiębiorców widać również w codziennym życiu. Każdy, kto w miarę regularnie tankuje samochód, z pewnością już to zauważył.

Pytanie "czy życzy pan sobie fakturę?" lub krócej: "faktura?" weszło już do zestawu obowiązkowych pytań. Obok tradycyjnych "może hot doga?", "myjnia?", "jest karta na punkty?", "to może założę taką kartę?", "mamy batoniki w promocji 2 w cenie 1".

bEJstePX
Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

I trudno się dziwić. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkich przedsiębiorców, członków ich rodzin, a do tego często również pracowników większych firm, będących w delegacji, to rzesza zarażonych "fakturozą" może liczyć znacznie więcej niż wspomniane 4 mln firm.

Do tego stopnia, że odpowiedź "wystarczy paragon" bywa już czasami zaskakująca dla kasjera.

bEJsteQd

O spostrzeżenia pytamy pracownika jednej z wrocławskich stacji paliw. - Bardzo dużo osób prosi o fakturę. Jakbym miał szacować, to myślę, że w niektóre dni jest to nawet połowa klientów - twierdzi pan Piotr.

Pytamy więc, czy wypytywanie każdego klienta o "fakturę" to narzucony przez firmę obowiązek. - Nie, po prostu czasem zdarza się, że klient sobie przypomina o fakturze, jak już wydrukujemy paragon. Dlatego wolimy zawczasu pytać każdego. Mniej zamieszania - tłumaczy.

Trudno mieć do przedsiębiorców pretensje. Wrzucane w koszty tankowanie w końcowym rozrachunku może oznaczać sporą oszczędność pieniędzy. Dbają więc o własny interes.

bEJsteQe

Faktura za hot doga

Problem w tym, że czasami dochodzi wręcz do absurdów. Wracamy do Piotra, pracownika jednej z najpopularniejszych sieci stacji paliw w Polsce.

- Sam miałem kilka takich sytuacji, że aż musiałem dopytywać, czy się nie przesłyszałem - wspomina. - Zdarzają się klienci, którzy na fakturę biorą hot doga czy kawę.

I dodaje, że na jego stacji rekordzistką jest kobieta, która poprosiła o wydrukowanie faktury za... gumy do żucia. - Nawet nie tankowała. Ale kolega drukował fakturę na 2,99 zł. Klient nasz pan - śmieje się Piotr.

bEJsteQf

To efekt zmian gospodarczych

- Jeżeli ludzie zaczynają się zachowywać dziwnie, to na pewno winny jest system podatkowy - tak tego typu sytuacje komentuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Nawiązuje tym samym do konstrukcji podatku dochodowego, w którym od przychodu odejmujemy koszty. I dopiero wtedy obliczamy podatek.

Wracjąc jednak do meritum. Czy Polacy to rzeczywiście aż tak przedsiębiorczy naród? A może to firmy wypychające na samozatrudnienie są odpowiedzialne za wzrost liczby przedsiębiorców?

bEJsteQg

- Wypychania już tak bardzo bym nie przeceniał, bo mamy rynek pracownika - mówi money.pl prezes ZPP.

Jego zdaniem na rynku pracy Polacy zawsze mieli dwie przewagi konkurencyjne. - Pierwsza to niskie koszty pracy, a druga to coś, co nazywam inteligencją operacyjną - ocenia.

Co to znaczy? - Mniej więcej tyle, że Polak zawsze szybciej niż Niemiec zdąży zrobić wycenę - twierdzi prezes ZPP. I dodaje, że wzrost liczby przedsiębiorców to efekt szerszych zmian gospodarczych na świecie.

- Zyskują elastyczne formy zatrudnienia - mówi Kaźmierczak. - Proszę spojrzeć na Ubera, który nie ma problemu ze znalezieniem kierowców. Młodzi ludzie bardzo sobie cenią to, że jak chcą, to się logują i pracują, a jak im się nie chce, to nie pracują.

- Za 10 lat etat to będzie już przeżytek - puentuje prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJsteQy
vat
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(187)
Warszaw
2 lata temu
Zdarza się, że widzę rodzinę robiącą zakupy spożywcze. Tradycyjnie, żarcie, napoje, środki czystości, nawet alkohol i papierosy i... faktura!!!
raa8
2 lata temu
Jaka polityka fiskalna taka reakcja przedsiębiorców... Prowadziłem firmę w Kanadzie i w Szwajcarii w 90% przypadków gdzie u nas fiskus żąda faktur aby rozliczyć koszty tam ich nie potrzeba. Zdarzało mi się rozliczać w Kanadzie paliwo na podstawie wyciągu z karty kredytowej.
Warzywniak
2 lata temu
A ILU Przedsiębiorców zamyka ? ZUS 1500...
bEJsteQz
ola
2 lata temu
Od 12 lat mieszkam w GB I prowadze 1 osobowa firme, czyli jestem samozatrodniona. Moge odliczyc procentowo prawie wszystko, Koszty pradu w domu, wode, paliwo jedynie na paragon, jedzenie, nawet wyjscie do knajpy.Nikogo to nie dziwi.Co wtym dziwnego, ze bedac na wyjezdzie sluzbowym wliczam w koszty hot doga?
aser
2 lata temu
Posłowie latają do domu z rodzinami samolotem za który płaca podatnicy a sami jeszcze biorą ryczałt na paliwo.
...
Następna strona