Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
23.08.2020 18:45

Samochody zastępcze z pełnym odliczeniem VAT nawet bez ewidencji przebiegu

Fiskus potwierdza jednoznacznie - nie zawsze trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, by odliczyć 100 procent VAT od wydatków związanych z najmem samochodów. Czasami wystarczy tak zawrzeć umowę, by uniemożliwić prywatne wykorzystywania auta. Konieczne jest jednak stworzenie specjalnych zasad, które dadzą maksymalną gwarancję wykorzystania pojazdów wyłącznie w działalności – pisze Krzysztof Koślicki w serwisie Prawo.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money)

Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT od wydatków związanych z używaniem samochodów, jeśli pojazdy wykorzystywane są w pełni w działalności gospodarczej. Od momentu wprowadzenia tej zasady podatnicy cały czas jednak mają problemy z praktycznym jej zastosowaniem. Potwierdza to wydana kilka dni temu interpretacja nr 0114-KDIP1-3.4012.333.2020.2.JG.

Dotyczyła ona możliwości odliczenia VAT od wydatków związanych z najmem samochodów zastępczych, które następnie przekazywane były klientom. Jak tłumaczy Piotr Chojnacki, doradca podatkowy, partner w kancelarii TA&TPT, podatnik, który wystąpił o interpretację postanowił zabezpieczyć się przed potencjalnym ryzykiem podatkowym. - Rozstrzygnięcie, które otrzymał jest dla niego bardzo korzystne – potwierdza ekspert

W umowie można wykluczyć korzystanie z pojazdu do celów prywatnych

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zwrócił uwagę, że zawieranie umów oraz wprowadzenie regulaminów udostępniania pojazdów zastępczych wyłączających użytek prywatny daje podstawę do odliczenia pełnej kwoty VAT. W sprawie chodziło o wydatki z tytułu najmu pojazdu zastępczego od podmiotu z grupy, który jest następnie wynajmowany klientowi. Zapisy umów i postanowień regulaminów muszą być respektowane.

- Warto zwrócić uwagę, iż w zaistniałej sytuacji na podatniku nie będzie ciążył obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu – dodaje Piotr Chojnacki.

Obejrzyj także: Rząd podniesie podatki? "Załamanie kursu złotego to jedyny powód"

Możliwość odliczenia pełnego VAT

Agnieszka Górecka, główna księgowa w PGA Accounting, zwraca uwagę, że bardzo ważne są zapisy w umowie najmu, które wprost będą wskazywać na to, że: celem wynajmu pojazdu zastępczego jest jego odpłatne udostępnienie konkretnemu klientowi w charakterze samochodu zastępczego. Ekspertka dodaje także, że warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu. Zasada ta wynika z art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. c ustawy o VAT. - Przepis ten ma zastosowanie jeżeli oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika i wyklucza używanie samochodów zastępczych do celów prywatnych choćby przejściowo – zauważa jednak Agnieszka Górecka.

Prywatne korzystanie z pojazdu trzeba wykluczyć

Problem jednak w tym, że przepisy szczególne umożliwiające pełne prawo do odliczenia podatku VAT w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, nie określają jakie mechanizmy zastosować ma podatnik, aby wykluczyć użycie takich pojazdów na cele prywatne – niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Jak wyjaśnia Piotr Świstak, adwokat z praktyki sporów podatkowych VAT w GWW, najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych (jak choćby wyrok WSA w Rzeszowie z 2 czerwca 2020 roku, sygn. akt I SA/Rz 266/20, czy wyrok WSA w Opolu z 13 grudnia 2019 roku, sygn. akt I SA/Op 416/19), wskazuje że o wykluczeniu prawa do pełnego odliczenia VAT nie można przesądzać automatycznie. Zagrożenie potencjalnego wykorzystania danego pojazdu firmowego do celów innych niż związane z działalnością gospodarczą podatnika istnieje zawsze, gdy w grę wchodzi tzw. czynnik ludzki. Okoliczności tej nie da się całkowicie wyeliminować, zatem podatnik powinien stworzyć takie mechanizmy i zasady używania pojazdów, które dadzą maksymalną gwarancję ich wykorzystania wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika.

- W stanie faktycznym przedstawionym w interpretacji podatnik nie tylko stworzył takie mechanizmy (umowy, regulaminy), ale poprzez samą konstrukcję procesu biznesowego wynajmu aut zastępczych w zasadzie faktycznie wyeliminował fizyczną możliwość użytku pojazdu do celów prywatnych przez pracowników serwisu. Przykład ten pokazuje jak ważny jest proces planowania podatkowego na etapie wdrażania mechanizmów biznesowych – to nie tylko odpowiednie określenie postanowień umów, zakresu świadczeń i sposobu ich realizacji, przeszkolenie pracowników ale też zadbanie o właściwe zapisy w dokumentacji - jak wskazanie w polisie ubezpieczeniowej samochodu zastępczego, że pojazd będzie ubezpieczany na potrzeby związane z wynajmem zarobkowym w ramach działalności gospodarczej oraz jako pojazd zastępczy – podsumowuje Piotr Świstak.

Podatnik, wprowadzając w ramach prowadzonej działalności odpowiednie zasady (ujęte także w stosownej dokumentacji), wykluczył możliwość wykorzystania pojazdu do celów prywatnych. Niezależnie zatem od sposobu wykorzystania pojazdu przez klientów najemcy zabezpieczył swoje prawo do pełnego odliczenia VAT.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: prawo, motoryzacja, podatki, vat, mśp, msp
Źródło:
Prawo.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-08-2020

WaldasOd początku 2020 zgodnie z umowami z unią powinno być 100% odliczenia Vat od osobówek dziwne, że nikt tego nie zauważył

23-08-2020

Smutny RomekA czy ministrowie w TymKraju płaca podatek od używania aut służbowych do prywatnych dojazdów do pracy itp?

24-08-2020

TomaszA potem się dziwicie, ze przedsiębiorstwa uciekają do Czech, Słowacji czy Niemiec. Przecież 50% odliczanie podatku od samochodu i paliwa to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)