Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Skarbówka bez litości. Uszczelnienie podatków przede wszystkim

80
Podziel się:

Urzędy skarbowe chwytają się wszelkich sposobów, by wyegzekwować od podatników pieniądze. Eksperci wskazują, że choć zazwyczaj fiskus działa zgodnie z prawem, to czasami balansuje również na jego granicy.

Urzędy skarbowe często nie mają litości dla podatników
Urzędy skarbowe często nie mają litości dla podatników (East News, FOT. TOMASZ HO/Polska Press)

Jak pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita", przypadków naginania procedur jest mnóstwo.

Dziennik podaje przykład działającej od ponad 20 lat firmy, która domaga się od skarbówki zwrotu VAT. Urząd skarbowy jednak cały czas przedłuża terminy zwrotu i to mimo prawomocnych wyroków sądu.

Jeszcze inny przykład to skarbówka wszczynająca postępowanie mimo złożonego przez podatnika odwołania.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Są też tacy, którzy doręczają przedsiębiorcy postanowienie o wszczęciu kontroli podczas wizyty na lotnisku, przy odprawie paszportowej. Na to pozwalają przepisy, choć tylko pod warunkiem, że nie da się doręczyć decyzji w siedzibie firmy.

Ostatni przykład: sztucznie wszczynane postępowanie karnoskarbowe tylko po to, by wstrzymać bieg przedawnienia. Zarzuty stawiane przedsiębiorcom często są mocno naciągane, ale swoją rolę spełniają. Tu też sądy stają już po stronie podatników.

- Fiskus w ostatnich latach ma spore sukcesy w uszczelnianiu podatków. Mam jednak wrażenie, że otworzył front nie tam, gdzie trzeba - mówi "Rz" Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy.

- Zamiast ścigać korporacje, które stosują agresywną optymalizację podatkową, skupił się na rodzimych firmach, popełniających błędy w rozliczeniu - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
Okinczyc
2 lata temu
jest doskonaly sposob na uszczelnienie, trzeba sie z VAT wycofac i tyle.
giermek devel...
3 lata temu
Kupują broń, fajnie,będą się gonić i strzelać na tartakach w prywatnych przychodniach, na budowach i we wszystkich państwowych firmach bo tam są miliardy tracone bezpowrotnie od zawsze i nikt nigdy nic z tym nie zrobił. Wiedzą i korzystają wszyscy . Pierwsze powinni wpaść do NFOZ, ZUS,i SK a potem do kolejnych szarych stref i tam gdzie są sprzeniewierzane miliardy. Odpowiada oczywiście rząd bo ma większość i nikt mu nie blokuje ustaw jak oni to robili przez poprzednie lata.
Smutne to
3 lata temu
Jeżeli jeszcze ktoś z przedsiębiorców popierał PiS bo dał się nabrać na hasła z kampani wyborczej 2015 r że wystarczy nie kraść to już chyba pozbył się wszelkich złudzeñ i wątpliwości. Są cztery wyjscia dla przedsiębiorców: 1/ wyjechać za granicę i wyszytko rzucić do diabła. 2/ zarejestrować fimę w Niemczech ,Czechach lub na Słowacji i tam się rozliczać z fiskusem. 3/ iść w pazdzierniku na wybory i masowo głosować na opozycję i pozbyć się tej PiSowskiej pajęczyny urzędów skarbowych oplatającej ludzi ,którzy jeszcze pracują sami na utrzymanie swoich rodzin i uczciwie płacą podatki do budżetu. 4/ nic nie robić przesiąść sie do nierobów 500+ i drzeć mordę że mało. Smutne to prawda że we własnym kraju kto jeszcze chce pracować i umie zarabiać pieniądze jest tak gnębiony bo państwo musi mieć kasę dla nierobów.
Turysta z Zak...
3 lata temu
Panie premierze Morawiecki proponuję panu przeprowadzać stałe kontrole urzędników skarbowych w domach wczasowych,prywatnych pensjonatach i wynajmujących pokoje dla turystów w całym okręgu Podhala. To jedna czarna dziura która nigdy nie wydaje rachunków za pobyt i wyżywienie. Tam jest bardzo duże zródło zasypywania dziury budżetowej i napływu środków finansowych do budżetu. Są już tak bezkarni w tym procederze że robią to niemal jawnie. Sam słyszałem że głosując masowo na PiS nikt im nic nie zrobi. To już zaczyna przybierać rozmiary mafijnego działania i oszukiwania fiskusa przez tych ludzi zajmujących się wynajmem pokoi dla turystów. Ale tak dzieje się w gastronomi zwłaszcza prywatnej ,wypożyczalni sprzętu turystycznego i narciarskiego i wielu innych gałęziach. Tylko że te kontrole winni przeprowadzać urzędnicy skarbowi nie związaniu z Podhalem bo oni chyba to puszczają przez palce. Skarbówka gnębi przedsiębiorców w innych regianach na na Podhalu w pełni obowiązuje wolna amerykanka.
Mafia w Min.S...
3 lata temu
Trzeba było uszczelnić podatki żeby była kasa na mafię hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości dyskredytującą sedziów w oczach opini publicznej. Kłamstwa,pomówienia, oczenianie to metody walki politycznej PiS a do tego nielegalne sprzeczne z prawem działania o charakterze zorganizowanej grupy przestępczej przez v-ce ministra Piebiaka. Zero i Piebak do dymisji.
...
Następna strona