Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skarbówka może przedłużać blokadę konta o trzy miesiące. Przełomowy wyrok NSA

Przedłużenie blokady konta jest w pełni legalne. Wystarczy, że podatnik nie ma trwałego majątku. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok sądu niższej instancji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Przedłużenie blokady konta do trzech miesięcy jest w pełni legalne.

O wyroku NSA informuje "Rzeczpospolita". Dotyczy on uruchamiania tzw. STIR, czyli narzędzia do monitorowania systemów bankowych, które mają sprawdzać, czy podatnik nie wykorzystuje ich do wyłudzeń skarbowych. Pozwala on zablokować konta bankowe podejrzewanych o nieuczciwość na 72 godziny, a w przypadku przedłużenia blokady - nawet na trzy miesiące.

NSA potwierdził legalność takiego zastosowania wobec firmy, która nie posiadała zaplecza organizacyjno-gospodarczego. Krajowa Administracja Skarbowa podejrzewała, że w takim wypadku spółka może dopuścić się wyłudzeń podatkowych albo podjąć działania do tego zmierzające.

Według KAS wspomniana spółka uczestniczyła w handlu autami między spółkami, które współtworzyły karuzelę podatkową.

Zobacz też: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Firma przekonywała, że posiada zaplecze organizacyjne i techniczne. Jest także spółką prowadzącą aktywną działalność od 9 lat.

Nie przekonało to Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podkreślił, że nie ma wyczerpującego katalogu okoliczności, które mają znaczenie dla oceny możliwości niewykonania zobowiązania. A sama spółka nie posiada wystarczającego majątku, by uregulować wszelkie należności podatkowe. Z tą oceną zgodził się NSA.

Blokada zostanie założona na 72 godziny z możliwością przedłużenia do 3 miesięcy
Blokada kont bankowych, które mogą służyć do wyłudzeń. KAS dostała nową broń do ręki

Jak pisaliśmy w money.pl, umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie KAS uzyskała dzięki ustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

Urzędnicy nie musza już wydawać postanowienia w przedmiocie zablokowania konta na 72 godziny
Skarbówka zablokuje konto na 72 godziny, a firma nie będzie mogła zaskarżyć postanowienia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2020

Dobra zmiana ciąg dalszyJak zablokują konto na 3 miesiące to tylko zamknąć firmę i zwolnić ludzi bo żadna firma tego nie wytrzyma nie mogąc regulować swoich należności … Czytaj całość

28-02-2020

PrTemu na 3 miesiące, później nastepnemu i kasa na patologie jestl

29-02-2020

M665Oczywiście rozumiem, że wszelkie konsekwencje blokady konta jeśli okaże się ona bezzasadna w ciągu następnych 3 miesięcy poniesie urząd skarbowy. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)