Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Skarbówka może przedłużać blokadę konta o trzy miesiące. Przełomowy wyrok NSA

11
Podziel się

Przedłużenie blokady konta jest w pełni legalne. Wystarczy, że podatnik nie ma trwałego majątku. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził wyrok sądu niższej instancji.

Przedłużenie blokady konta do trzech miesięcy jest w pełni legalne.
Przedłużenie blokady konta do trzech miesięcy jest w pełni legalne. (Fotolia)
bDHNdcCZ

O wyroku NSA informuje "Rzeczpospolita". Dotyczy on uruchamiania tzw. STIR, czyli narzędzia do monitorowania systemów bankowych, które mają sprawdzać, czy podatnik nie wykorzystuje ich do wyłudzeń skarbowych. Pozwala on zablokować konta bankowe podejrzewanych o nieuczciwość na 72 godziny, a w przypadku przedłużenia blokady - nawet na trzy miesiące.

NSA potwierdził legalność takiego zastosowania wobec firmy, która nie posiadała zaplecza organizacyjno-gospodarczego. Krajowa Administracja Skarbowa podejrzewała, że w takim wypadku spółka może dopuścić się wyłudzeń podatkowych albo podjąć działania do tego zmierzające.

Według KAS wspomniana spółka uczestniczyła w handlu autami między spółkami, które współtworzyły karuzelę podatkową.

bDHNdcDb
Zobacz także: Zobacz też: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Firma przekonywała, że posiada zaplecze organizacyjne i techniczne. Jest także spółką prowadzącą aktywną działalność od 9 lat.

Nie przekonało to Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podkreślił, że nie ma wyczerpującego katalogu okoliczności, które mają znaczenie dla oceny możliwości niewykonania zobowiązania. A sama spółka nie posiada wystarczającego majątku, by uregulować wszelkie należności podatkowe. Z tą oceną zgodził się NSA.

bDHNdcDh

Jak pisaliśmy w money.pl, umożliwienie blokowania kont bankowych, które mogą służyć przestępcom, to najważniejsze narzędzie, jakie KAS uzyskała dzięki ustawie o STIR. Ma to pomóc w walce z wyłudzeniami skarbowymi, przede wszystkim podatku VAT.

bDHNdcDi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHNdcDC
KOMENTARZE
(11)
Dobra zmiana ...
12 miesięcy temu
Jak zablokują konto na 3 miesiące to tylko zamknąć firmę i zwolnić ludzi bo żadna firma tego nie wytrzyma nie mogąc regulować swoich należności podatków wynagrodzeń Obecna partia wykończy nas wszystkich
Pr
12 miesięcy temu
Temu na 3 miesiące, później nastepnemu i kasa na patologie jestl
M665
12 miesięcy temu
Oczywiście rozumiem, że wszelkie konsekwencje blokady konta jeśli okaże się ona bezzasadna w ciągu następnych 3 miesięcy poniesie urząd skarbowy. Czyli udzielenie odpowiednich zabezpieczeń wypowiedzianych umów kredytowych, zapłatę odsetek od kar umownych, straty wynikające z utraty klientów. Powiedzmy, że spółka przynosiła dochód 10 mln rocznie i dzięki US zbankrutowała to utrata przewidywanych zysków co najmniej z 10 lat daje 100 mln do wypłaty przez skarb państwa w ciągu 3 miesięcy.
bDHNdcDD
precz z socja...
12 miesięcy temu
terror fiskalny w czystej postaci
wojtek
12 miesięcy temu
W tym kraju tylko karzą , dziki wschód Europy