Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiskus
07.05.2019 13:26

Skarbówka ostrzeże firmy przed udziałem w karuzelach VAT. Wyśle list

Skarbówka będzie ostrzegać przedsiębiorców przed podejrzanymi kontrahentami. Zamierza w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zmniejszyć lukę VAT i ustrzec uczciwych przedsiębiorców przed nieświadomym udziałem w karuzelach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Teresa Czerwińska i Paweł Cybulski (Fot: Jakub Kamiński)

Nieświadomy udział w karuzeli VAT może słono kosztować. Może nawet doprowadzić do upadku uczciwej firmy. Na łamach money.pl opisywaliśmy przypadek firmy, która upadła kilka dni przed ostatecznym uznaniem przez sąd braku jej winy. To efekt praktyki fiskusa, który wyłudzony podatek próbuje ściągać z firm pozostających na rynku - beneficjent karuzeli najczęściej bowiem już nie istnieje.

NSA stanął po stronie przedsiębiorcy. Firma dzień później upadła
Rekordowy wyrok ws. VAT. Naczelny Sąd Administracyjny po stronie przedsiębiorcy

Krajowa Administracja Skarbowa postanowiła dać przedsiębiorcom szansę uniknięcia podobnych kłopotów. Będzie ostrzegać firmy przed konkretnym ryzykiem zaangażowania się w karuzelę. Jak poinformował zastępca szefa KAS Paweł Cybulski, w najbliższych tygodniach uruchomiony zostanie Program Ostrzegania Przedsiębiorców.

- To duża zmiana jakościowa. W duchu Konstytucji dla Biznesu chcemy zaproponować rozwiązanie oparte o doświadczenie Holandii czy Zjednoczonego Królestwa - mówił Cybulski i wyjaśniał, że "KAS będzie kierować pisemne ostrzeżenia o wystąpieniu ryzyka w łańcuchu dostaw wraz z rekomendacją zastosowania Mechanizmy Podzielonej Płatności przy zapłacie na rzecz konkretnego kontrahenta".

Polacy posiadają ponad 2 mld zl oszczędności

Ostrzeżenia będą wysyłane do pojedynczych przedsiębiorców i dotyczyć będą wskazanych transakcji, dzięki czemu nie dojdzie do złamania tajemnicy skarbowej. Stworzenie takiego rozwiązania umożliwiają dane zbierane przez KAS. 7 mld faktur sprzedażowych w systemie JPK i 9 mld rekordów w systemie STIR pozwala typować łańcuchy transakcji mogące stanowić karuzelę VAT.

- Nowe schematy karuzelowe odkrywamy codziennie i jesteśmy w stanie wykrywać je zasadniczo w czasie rzeczywistym - wyjaśnił dyrektor departamentu nadzoru nad kontrolami w MF Marcin Kopczyk.

Urzędnik wskazał, że w razie podejrzenia o nieuczciwość danego łańcucha transakcji KAS będzie wysyłał list polecony do przedsiębiorcy z ostrzeżeniem, że istnieje ryzyko, iż mógł wpaść w karuzelę VAT. Zastosowanie się do zawartej w nim sugestii skorzystania ze split payment pozwoli na uniknięcie solidarnej odpowiedzialności za złamanie prawa - fiskus uzna, iż przedsiębiorca dochował należytej staranności.

Jeśli się nie zastosuje, skarbówka będzie sprawdzać, czy firma dochowała należytej staranności. - Ostrzeżenia będą wysyłane jedynie w razie bardzo dużego ryzyka wystąpienia karuzeli - wskazał kopczyk.

Podatek VAT to jeden z głównych przychodów budżetu
Uczciwe firmy podwójnie wkręcone w VAT. Ministerstwo przygotowało wytyczne, jak z nimi postępować

- To kolejny krok w kierunku systemowego ograniczenia luki VAT - dodawał Kopczyk, choć nie precyzował o jakiej kwocie mowa. Stwierdził jedynie, że rocznie wykrywane są setki karuzel VAT-owskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2019

dziwne opowiesciJak SKARBOWKA wie o jakis podrzejanych kontrahentach to dlaczego nie kontroluje i nie dziala?Za co SKARBOWKA bierze kase?

07-05-2019

taka zmianadoić, doić ..aż zdechną wszyscy, podatnicy

07-05-2019

TomekDotychczas była tak, że skarbówka czekała na błąd podatnika, a następnie oczekiwała od niego aby udowodnił że nie jest wielbłądem. A jak wszyscy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (179)