Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
10.02.2020 08:10

Skarbówka poszerzy kontrolę. Sprawdzi podatnika nawet za granicą

Resort finansów planuje nadać nowe uprawnienia fiskusowi, będzie wymieniał informacje o podatnikach z innymi krajami. Wszystko dla szerszego uszczelnienia podatkowego. Do pierwszej wymiany informacji ma dojść jeszcze w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowy bat fiskusa. Sprawdzi podatnika za granicą

Ministerstwo Finansów zamierza wymieniać się danymi o podatnikach i transakcjach z innymi krajami. Na pierwszy ogień pójdą informacje o transgranicznych schematach podatkowych - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Pierwsza wymiana będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, najpóźniej 31 października.

Resort szacuje, że dzięki takiej współpracy do budżetu państwa będzie wpływało 555 mln zł rocznie, a do kasy samorządów - 180 mln zł. MF liczy również na to, że inne kraje pójdą w ślady Polski i wdrożą u siebie rozwiązania podobne do JPK VAT, STIR, SENT czy białej listy podatników.

- Chcemy zakończyć przepychanie karuzel z zachodu na wschód i z północy na południe Europy. Im większy będzie dostęp państw europejskich do nowoczesnych rozwiązań, tym większa szansa, że firmy uczestniczące dziś w karuzelach zrezygnują z tego procederu - powiedział w wywiadzie dla "DGP" wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Dodał, że na razie najbliżej nam do współpracy z Czechami i Słowacją, które mają już doświadczenie w wymianie informacji. Zjawisko można by jeszcze bardziej ograniczyć, gdyby podobnymi narzędziami dysponowały również inne państwa. Wówczas, na zasadzie wzajemności, moglibyśmy wymieniać się z nimi pełniejszymi informacjami.

Obejrzyj: PIT 2020. Skarbówka wypełni za nas, ale lepiej wszystko posprawdzać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, kontrole, fiskus, skarbówka, vat, podatnicy, firma, msp, mśp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2020

kociaMam nadzieje ze bron tez dostana i beda do nas strzelac.

10-02-2020

JanuszPotrzebne pieniądze na przekupienie elektoratu??????idą wybory a kasy mało.

10-02-2020

kikoStajemy się państwem dyktatorsko-policyjnym. Polacy obudźcie się, nie można dopuścić do tego by prezydent był z tej samej opcji co rząd.

Rozwiń komentarze (141)