Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Składki na ZUS dla tych osób będą rekordowe. O tym rządzący nie mówią

143
Podziel się:

Prowadzisz działalność gospodarczą? W przyszłym roku zapłacisz ZUS rekordowe składki na ubezpieczenie zdrowotne wynoszące nawet 1600 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu kwota ta może wzrosnąć do wysokości 1735 zł - informuje "Rzeczpospolita".

Składki na ZUS dla tych osób będą rekordowe. O tym rządzący nie mówią
Składki na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną najmocniej od 1999 roku (zdj. ilustracyjne). (Adobe Stock, WDnet Studio)

Ponad dwa miliony osób prowadzące działalność gospodarczą w przyszłym roku chwycą się mocniej za portfele. Wystarczy, że ich dochód przekroczy 4518 zł miesięcznie. W zależności od tego, jaką decyzję podejmie rząd, przelew do ZUS powiększy się w przyszłym roku 142 zł lub 278 zł.

Jak wylicza w rozmowie z "Rz" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, składki wzrosną do rekordowych 1600,33 zł i to bez ujęcia zmian zawartych w Polskim Ładzie. Zaznaczyć trzeba, że jest to na razie prognoza, ponieważ dokładną wartość składki zdrowotnej poznamy w styczniu 2022 roku.

Ekspert przypuszcza jednak, że składka wzrośnie z obecnych 381,81 zł do 406,63 zł miesięcznie. - Oznaczałoby to wzrost składek z działalności o 9,8 proc., czyli 142,84 zł w porównaniu z bieżącym rokiem - komentuje Łukasz Kozłowski w rozmowie z "Rz".

Zobacz także: Polski Ład. "Ustawa dotycząca kwoty wolnej będzie jedną z pierwszych"

A zatem w ujęciu kwotowym składki wzrosną najwyżej od czasu reformy systemu ubezpieczeń społecznych z 1999 roku. W ujęciu procentowym składki wzrosną najwięcej od 2013 roku.

Uwzględnić w wyliczeniach trzeba jednak też zmiany zaproponowane w Polskim Ładzie. Po ich wejściu w życiu przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) mogą się spodziewać wzrostu podstawy wymiaru składki - pisze "Rz".

Obecnie wynosi ona 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku. Po wejściu w życie Polskiego Ładu wzrośnie do 100 proc.

W przełożeniu na liczby oznacza to wzrost składki zdrowotnej do 542,18 zł. Nie można by jej było odliczyć od podatku. Wszystkie składki zatem wzrosłyby do poziomu 1735,88 zł (wzrost o 19,1 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
bezrobotny
12 miesięcy temu
Takie pytanie dlaczego pracodawcy płaca za mnie zus ok 400 -450zł a ja na samozatrudnieniu mam płacić 1600 zł
kkk
12 miesięcy temu
Nie ma problemu.Od 1 lipca podnoszę ceny za usługi i po sprawie. Jak sie nie podoba to do urzędasow po uslugi.
RealLife
12 miesięcy temu
Czyli przedsiębiorca zarabiający na czysto np. 100 tys. pln miesięcznie zapłaci do zus tyle, co pracownik zarabiający 4 tys. netto/mc - no to raczej się opłaca. A już miałem likwidować działalność...
Ben
12 miesięcy temu
Do wyliczeń powinno sie brac WSZYSTKICH zdolnych do pracy i pracujacych w malych przedsiebiorstwach jak i jednoosobowych aby bylo widac DOKLADNIE srednia pensje!
Karzeł schizo...
rok temu
Buduję Polskę by Polski prywaciarz był bogaczem! A ja chcę być biedny!
...
Następna strona