Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Składki na ZUS dla tych osób będą rekordowe. O tym rządzący nie mówią

143
Podziel się

Prowadzisz działalność gospodarczą? W przyszłym roku zapłacisz ZUS rekordowe składki na ubezpieczenie zdrowotne wynoszące nawet 1600 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu kwota ta może wzrosnąć do wysokości 1735 zł - informuje "Rzeczpospolita".

Składki na ZUS dla tych osób będą rekordowe. O tym rządzący nie mówią
Składki na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną najmocniej od 1999 roku (zdj. ilustracyjne). (Adobe Stock, WDnet Studio)
bEpYjtBx

Ponad dwa miliony osób prowadzące działalność gospodarczą w przyszłym roku chwycą się mocniej za portfele. Wystarczy, że ich dochód przekroczy 4518 zł miesięcznie. W zależności od tego, jaką decyzję podejmie rząd, przelew do ZUS powiększy się w przyszłym roku 142 zł lub 278 zł.

Jak wylicza w rozmowie z "Rz" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, składki wzrosną do rekordowych 1600,33 zł i to bez ujęcia zmian zawartych w Polskim Ładzie. Zaznaczyć trzeba, że jest to na razie prognoza, ponieważ dokładną wartość składki zdrowotnej poznamy w styczniu 2022 roku.

Ekspert przypuszcza jednak, że składka wzrośnie z obecnych 381,81 zł do 406,63 zł miesięcznie. - Oznaczałoby to wzrost składek z działalności o 9,8 proc., czyli 142,84 zł w porównaniu z bieżącym rokiem - komentuje Łukasz Kozłowski w rozmowie z "Rz".

bEpYjtBz
Zobacz także: Polski Ład. "Ustawa dotycząca kwoty wolnej będzie jedną z pierwszych"

A zatem w ujęciu kwotowym składki wzrosną najwyżej od czasu reformy systemu ubezpieczeń społecznych z 1999 roku. W ujęciu procentowym składki wzrosną najwięcej od 2013 roku.

bEpYjtBF

Uwzględnić w wyliczeniach trzeba jednak też zmiany zaproponowane w Polskim Ładzie. Po ich wejściu w życiu przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem ryczałtowo od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) mogą się spodziewać wzrostu podstawy wymiaru składki - pisze "Rz".

Obecnie wynosi ona 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku. Po wejściu w życie Polskiego Ładu wzrośnie do 100 proc.

W przełożeniu na liczby oznacza to wzrost składki zdrowotnej do 542,18 zł. Nie można by jej było odliczyć od podatku. Wszystkie składki zatem wzrosłyby do poziomu 1735,88 zł (wzrost o 19,1 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpYjtCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
bezrobotny
3 tyg. temu
Takie pytanie dlaczego pracodawcy płaca za mnie zus ok 400 -450zł a ja na samozatrudnieniu mam płacić 1600 zł
kkk
3 tyg. temu
Nie ma problemu.Od 1 lipca podnoszę ceny za usługi i po sprawie. Jak sie nie podoba to do urzędasow po uslugi.
RealLife
3 tyg. temu
Czyli przedsiębiorca zarabiający na czysto np. 100 tys. pln miesięcznie zapłaci do zus tyle, co pracownik zarabiający 4 tys. netto/mc - no to raczej się opłaca. A już miałem likwidować działalność...
bEpYjtCb
Ben
3 tyg. temu
Do wyliczeń powinno sie brac WSZYSTKICH zdolnych do pracy i pracujacych w malych przedsiebiorstwach jak i jednoosobowych aby bylo widac DOKLADNIE srednia pensje!
Karzeł schizo...
4 tyg. temu
Buduję Polskę by Polski prywaciarz był bogaczem! A ja chcę być biedny!
...
Następna strona