Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Składki ZUS 2019 – wysokość składek

Wysokość składek ZUS to jedna z najbardziej wyczekiwanych wiadomości przez przedsiębiorców na początku każdego roku. Wszystko dlatego, że to właśnie od składek ZUS zależy, ile przedsiębiorcę będzie kosztowało prowadzenie firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Wysokość składek ZUS może być różna w poszczególnych latach

Składki ZUS są obowiązkowe dla przedsiębiorców, którzy opłacają je za siebie, a także dla pracowników, którzy świadczą pracę na podstawie umów o pracę. Dzięki temu mają oni zagwarantowane świadczenia z ubezpieczeń społecznych. Składki pozwalają finansować przyszłe emerytury, ale również renty i przeróżne zasiłki.

Przedsiębiorcy obliczają wysokość składek ZUS samodzielnie. Również sami je opłacają. Jeśli zatrudniają pracowników, to do nich jako do pracodawców należy obowiązek rozliczenia i zapłacenia składek ZUS od pracowników.

Wysokość składek ZUS

Wysokość składek płaconych na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, a także chorobowe określa się w procentach. I ta wartość procentowa jest stałą wartością dla wszystkich. Wyjątkiem jest ubezpieczenie wypadkowe. W tym przypadku składka, a dokładnie jej wysokość zależna jest od rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wybierają oni najczęściej możliwość płacenia minimalnych stawek.

Ile wynoszą minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców od stycznia 2019?

(WP.PL)
Składki ZUS w 2019 r.

Na wysokość składek 2019 trzeba czekać do chwili podania przez Główny Urząd Statystyczny wysokości pensji, od której liczone są składki. W 2019 roku podwyżka jest bardzo duża, co pewnie negatywnie wpłynie na rentowność wielu jednoosobowych działalności gospodarczych.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorcy mają prawo samodzielnie wybrać jaką wysokość składki będą chcieli zapłacić. Od stycznia 2019 roku jest też możliwość opłacania składki niższej, jeśli w ubiegłym roku przedsiębiorca miał niskie przychody. W przypadku jednak stawek standardowych może on ustalić, ile chce oddawać do ZUS. Wielkość ta nie może być jednak mniejsza niż określone minimum.

Składki na ZUS płaci się najpóźniej do 10 dnia kolejnego miesiąca, jeśli mówimy o przedsiębiorcach albo do 15 dnia miesiąca, jeśli składki są odprowadzane za pracowników. Jednostki budżetowe muszą zapłacić składki do 5. dnia miesiąca.

Kto rozlicza składki ZUS?

Do rozliczania składek ZUS zobowiązany jest płatnik. Jeśli mówimy o pracownikach, to w ich przypadku płatnikiem będzie pracodawca. Jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, to będzie sam dla siebie płatnikiem.

Składki na ubezpieczenia trafiają do ZUS-u. Od kilku miesięcy każdy ubezpieczony posiada własny indywidualny rachunek, na który wpływają składki. Dzięki temu dosyć łatwo sprawdzić, czy płatności są realizowane terminowo. Warto pamiętać, że część składki emerytalnej, która jest wpłacana do ZUS-u, trafia do otwartego funduszu emerytalnego, a w przypadku osób, które się na OFE nie zdecydowały, trafiają na subkonto prowadzone przez ZUS.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2019

KChPodstawowa rzecz to wprowadzenie dobrowolności w opłacaniu składek ZUS. Następna rzecz to wprowadzenie emerytury obywatelskiej, równej dla wszystkich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)