Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
16.07.2020 13:51

SLIM VAT. Nowy pomysł ministerstwa na ułatwienia dla przedsiębiorców

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem SLIM VAT - programu, który zakłada ułatwienia dla przedsiębiorców w 4 obszarach funkcjonowania firmy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)
SLIM VAT - nowy projekt w Ministerstwie Finansów. Ułatwienia dla przedsiębiorców

SLIM VAT to pakiet uproszczeń, który jest odpowiedzią na zgłaszane Ministerstwu Finansów oczekiwania przedsiębiorców. Proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym, korzyści finansowe - to 4 obszary w których nastąpią zmiany - informuje resort.

Jak czytamy w komunikacie, SLIM VAT jest efektem audytu prowadzonego przez ministerstwo, mającego na celu dostosowanie przepisów do warunków działania małego i średniego biznesu.

- Ostatnio skupiamy się na rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie biznesu w czasie epidemii. Zależy nam jednak również na wprowadzeniu trwałych zmian ułatwiających działanie małym firmom - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Obejrzyj: Fundusz medyczny. "Obietnica prezydenta będzie spełniona"

- To, czego najbardziej potrzebują, to skrócenie do minimum czasu, jaki poświęcają na wypełnianie obowiązków podatkowych. W MF zrobiliśmy audyt obowiązków podatników, tak by wyeliminować lub zredukować te, które stanowią barierę dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości - dodał.

Zdaniem ministra Kościńskiego, resort wyciągnął wnioski, które dały podstawę do podjęcia prac nad modernizacją i uproszczeniem przepisów dotyczących rozliczeń VAT. Efektem tych działań jest koncepcja SLIM VAT.

SLIM VAT, co to jest?

- SLIM VAT to akronim utworzony ze słów simple, local and modern - wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak dodał, oznacza to podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje.

- Jest to też podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach. Cechą charakterystyczną polskiej gospodarki jest rozbudowany sektor małych i średnich przedsiębiorstw - dodał Sarnowski.

- To firmy, które własnymi siłami rozliczają VAT. Chcemy sukcesywnie usuwać z ich drogi jak najwięcej formalności, tak żeby czas, który poświęcają na rozliczenia był coraz krótszy. Na zmianach skorzystają również większe firmy. SLIM VAT oznacza dla nich ułatwienia w pracy działów finansowo-księgowych, oszczędność czasu. To wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw - podkreślił wiceminister.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe założenia SLIM VAT prezentowane przez Ministerstwo Finansów:

Proste fakturowanie

  • Faktury korygujące in-minus

Rezygnacja z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę.

Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Zmiana znacznie uprości rozliczenia, powodując brak konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie, a także brak konieczności dokonywania korekt deklaracji, uważa resort.

  • Faktury korygujące in-plus

W ustawie o VAT wprowadzone zostaną przepisy wskazujące sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania).

Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Nie dawało to odpowiedniej pewności prawa.

Teraz podatnicy zyskają pewność co do właściwego sposobu rozliczenia – rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).

Ułatwienia dla eksporterów

Dla zastosowania stawki 0 proc. od zaliczki w eksporcie towarów wydłużony zostanie termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy.

Wydłużenie czasu na wywóz towarów do pół roku od otrzymania zaliczki znacznie poprawi sytuację eksporterów. Rozwiąże problem nawet dostaw długoterminowych.

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Oznacza to zmniejszenie czasu na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.

Przykładowo podatnik VAT świadczący usługę budowlaną B2B stosuje obecnie dwa różne kursy (dla VAT w dacie z dnia przed wystawieniem faktury, dla PIT/CIT w dacie z dnia przed wykonaniem usługi).

Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT.

Korzyści finansowe

  • Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy

Resort wydłuża prawo do odliczenia o jeden miesiąc przy rozliczeniach miesięcznych.

Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji.

Wyeliminuje to częste i niepotrzebne, ani dla biznesu ani dla administracji podatkowej, korekty VAT.

  • Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży

Rozwiązanie umożliwi odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego.

Zmiana jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Oznacza likwidację zakazu odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.

  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

Resort podnosi kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.

"Przybliżamy limit jednorazowych prezentów (bez zbędnych obowiązków formalnych) w Polsce do średniej UE wartości wprost przypisanych prezentom" - czytamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, vat, slim VAT, ministerstwo finansów, tadeusz kościński, gospodarka, wiadomości, msp, mśp, firma, przedsiębiorcy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-07-2020

mixJuż nowe JPKi są takim uproszczeniem że tylko usiąść i płakać. Niech pis lepiej za nic się nie bierze bo zielonego pojęcia o tym nie ma

16-07-2020

GustavA może by tak ustawy podatkowe od nowa napisac, tak ,zeby nie tylko się dało je przeczytać ale i zrozumieć?

16-07-2020

axax12a gdzie niżse podatki lub niższy vat? aha...

Rozwiń komentarze (25)