Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

SLIM VAT. Nowy pomysł ministerstwa na ułatwienia dla przedsiębiorców

26
Podziel się

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem SLIM VAT - programu, który zakłada ułatwienia dla przedsiębiorców w 4 obszarach funkcjonowania firmy.

SLIM VAT - nowy projekt w Ministerstwie Finansów. Ułatwienia dla przedsiębiorców
SLIM VAT - nowy projekt w Ministerstwie Finansów. Ułatwienia dla przedsiębiorców (Ministerstwo Finansów)
bEgTuTxh

SLIM VAT to pakiet uproszczeń, który jest odpowiedzią na zgłaszane Ministerstwu Finansów oczekiwania przedsiębiorców. Proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym, korzyści finansowe - to 4 obszary w których nastąpią zmiany - informuje resort.

Jak czytamy w komunikacie, SLIM VAT jest efektem audytu prowadzonego przez ministerstwo, mającego na celu dostosowanie przepisów do warunków działania małego i średniego biznesu.

- Ostatnio skupiamy się na rozwiązaniach ułatwiających funkcjonowanie biznesu w czasie epidemii. Zależy nam jednak również na wprowadzeniu trwałych zmian ułatwiających działanie małym firmom - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

bEgTuTxj
Zobacz także: Obejrzyj: Fundusz medyczny. "Obietnica prezydenta będzie spełniona"

- To, czego najbardziej potrzebują, to skrócenie do minimum czasu, jaki poświęcają na wypełnianie obowiązków podatkowych. W MF zrobiliśmy audyt obowiązków podatników, tak by wyeliminować lub zredukować te, które stanowią barierę dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości - dodał.

Zdaniem ministra Kościńskiego, resort wyciągnął wnioski, które dały podstawę do podjęcia prac nad modernizacją i uproszczeniem przepisów dotyczących rozliczeń VAT. Efektem tych działań jest koncepcja SLIM VAT.

bEgTuTxp

SLIM VAT, co to jest?

- SLIM VAT to akronim utworzony ze słów simple, local and modern - wyjaśnił wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak dodał, oznacza to podatek prosty w obsłudze, dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje.

- Jest to też podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem obowiązków ciążących na podatnikach. Cechą charakterystyczną polskiej gospodarki jest rozbudowany sektor małych i średnich przedsiębiorstw - dodał Sarnowski.

- To firmy, które własnymi siłami rozliczają VAT. Chcemy sukcesywnie usuwać z ich drogi jak najwięcej formalności, tak żeby czas, który poświęcają na rozliczenia był coraz krótszy. Na zmianach skorzystają również większe firmy. SLIM VAT oznacza dla nich ułatwienia w pracy działów finansowo-księgowych, oszczędność czasu. To wymierne korzyści finansowe dla przedsiębiorstw - podkreślił wiceminister.

bEgTuTxq

Poniżej przedstawiamy szczegółowe założenia SLIM VAT prezentowane przez Ministerstwo Finansów:

Proste fakturowanie

  • Faktury korygujące in-minus

Rezygnacja z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę.

bEgTuTxr

Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej pod warunkiem, że z posiadanej przez niego dokumentacji wynika, że uzgodnił z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

Zmiana znacznie uprości rozliczenia, powodując brak konieczności gromadzenia potwierdzeń otrzymania faktury korygującej oraz oczekiwania na ich dostarczenie, a także brak konieczności dokonywania korekt deklaracji, uważa resort.

  • Faktury korygujące in-plus

W ustawie o VAT wprowadzone zostaną przepisy wskazujące sposób rozliczenia faktur korygujących in plus (zwiększających podstawę opodatkowania).

bEgTuTxs

Dotychczas podatnicy bazowali tylko na linii interpretacyjnej i orzecznictwie. Nie dawało to odpowiedniej pewności prawa.

Teraz podatnicy zyskają pewność co do właściwego sposobu rozliczenia – rozliczenie będzie dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej (w związku z przyczynami zaistniałymi po dokonaniu sprzedaży).

Ułatwienia dla eksporterów

Dla zastosowania stawki 0 proc. od zaliczki w eksporcie towarów wydłużony zostanie termin wywozu towarów z 2 do 6 miesięcy.

Wydłużenie czasu na wywóz towarów do pół roku od otrzymania zaliczki znacznie poprawi sytuację eksporterów. Rozwiąże problem nawet dostaw długoterminowych.

Wspólne kursy walut z podatkiem dochodowym

Podatnik będzie mógł wybrać do VAT zasady przeliczenia kursu walut jak dla przeliczenia przychodu w podatku dochodowym. Oznacza to zmniejszenie czasu na ustalanie kursu do walut dla jednej transakcji.

Przykładowo podatnik VAT świadczący usługę budowlaną B2B stosuje obecnie dwa różne kursy (dla VAT w dacie z dnia przed wystawieniem faktury, dla PIT/CIT w dacie z dnia przed wykonaniem usługi).

Po zmianie przepisów będzie mógł ustalić jeden wspólny kurs walut do rozliczenia transakcji w VAT i PIT/CIT.

Korzyści finansowe

  • Wydłużenie terminu do odliczenia VAT na bieżąco do czterech miesięcy

Resort wydłuża prawo do odliczenia o jeden miesiąc przy rozliczeniach miesięcznych.

Podatnik będzie mógł ująć fakturę łącznie w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania deklaracji.

Wyeliminuje to częste i niepotrzebne, ani dla biznesu ani dla administracji podatkowej, korekty VAT.

  • Odliczanie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży

Rozwiązanie umożliwi odliczenie VAT z faktury za usługi noclegowe nabyte na rzecz swojego klienta biznesowego.

Zmiana jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Oznacza likwidację zakazu odliczenia dla podatników nabywających takie usługi w celu ich odsprzedaży.

  • Zwiększenie limitu na prezenty o małej wartości

Resort podnosi kwoty dla jednorazowych prezentów o małej wartości z 10 zł do 20 zł.

"Przybliżamy limit jednorazowych prezentów (bez zbędnych obowiązków formalnych) w Polsce do średniej UE wartości wprost przypisanych prezentom" - czytamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgTuTxK
KOMENTARZE
(26)
ACzemu...
6 miesięcy temu
...SLIM VAT? Otóż po tym vacie każdy będzie miał luźniejsze (slim!) gacie. Dlatego proponuję lepszą nazwę: SLIM FAT (od: Fools Added Tax).
budujmy wieżo...
11 miesięcy temu
Tak samo ułatwi przedsiębiorcom i konsumentom jak ostatnio kiedy zwiększył VAT na kilkaset produktów z 8 na 23 %. Tylko pogratulować inteligencji i dążenia do stabilności i rozwoju gospodarki w PISlandzie. Pewnie brakuje dla kleru za wygrane wybory a tam stale bieda.PIS co dotknie od razu zepsuje,zniszczy lub okradnie.
DS
11 miesięcy temu
SUPER, mamy najgłupsze, najbardziej skomplikowane podatki. Może będą 1% mniej głupie, może nie. Nie mogę się doczekać. Jeszcze wincyj podatków, żeby nikomu się nie opłacało nic robić! IDIOKRACJA2020
bEgTuTxL
Tass
11 miesięcy temu
Samo wyjaśnienie tego programu zajmuje kupe czasu,a co dopiero dostosowanie się do niego i kontrolowanie.Wolę to co proponuje :Jedna stawka VAT na wszystko,najlepiej 15%.I prosty system rozliczania.
Urząd
11 miesięcy temu
skarbowy powinien przejąć prowadzenie podatków i księgowości od firm za darmo i ponosić pełną odpowiedzialność za ich prowadzenie i rzoliczenia. Tak widzę przyszłość. Firma powinna się skoncentrować na prowadzeniu biznesu a nie na ciągłych zmianach pzrepisów.
...
Następna strona