Notowania

Split payment opóźniony. Premier zgodził się na prośbę przedsiębiorców

Mechanizm podzielonej płatności miał być obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców działających we "wrażliwych branżach" od 1 września tego roku. Premier poinformował jednak, że regulacja wejdzie w życie 2 miesiące później.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd opóźni wejście w życie nowych przepisów o split payment (Fot: Paweł Supernak)

- Słuchając przedsiębiorców, postanowiliśmy przesunąć datę wdrożenia split payment z 1 września na 1 listopada, by było więcej czasu na dostosowanie systemów księgowych – poinformował podczas wizyty w Krakowskim Parku Technologicznym Mateusz Morawiecki.

Coraz bliżej obowiązkowego split payment. Bruksela da zielone światło

Przypomnijmy, mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment polega na wykonaniu dwóch przelewów przy opłacaniu faktury – jeden z kwotą netto trafia na konto przedsiębiorcy, drugi z kwotą równą podatkowi VAT na specjalne konto służące do regulowania zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego.

Wkrótce przedsiębiorcy będą prowadzić dwa oddzielne konta
Split payment. Zarobią banki i programiści, straci branża budowlana i najmniejsze firmy

Choć split payment pojawił się w Polsce 1 lipca ubiegłego roku, to na razie jest rozwiązaniem dobrowolnym. Choć w przypadku, gdy korzysta z tego mechanizmu nasz partner biznesowy, split payment przestaje być rozwiązaniem dobrowolnym.

Oglądaj też: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm

Zmienić, przynajmniej częściowo, miało się to 1 września. Wówczas przepisy o obowiązkowej podzielonej płatności miały objąć wszystkich przedsiębiorców działających w branżach wrażliwych na oszustwa związane z podatkiem VAT. I to właśnie ci przedsiębiorcy przekonali premiera, by opóźnił wdrożenie obowiązkowego mechanizmu o 2 miesiące do 1 listopada.

Branże wrażliwe to m.in. te objęte odwróconym opodatkowaniem VAT oraz handel akcesoriami i częściami samochodowymi czy węgilem oraz koksem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podzielona płatność, morawiecki, vat, msp, gospodarka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2019

1256Pinokio wysłuchał przedsiębiorców? a może , po prostu , tak po PiSowsku ... schrzanił sprawę? kolejny śmieszny prawny bubel ? zrobią coś na czas … Czytaj całość

18-07-2019

pisankaLEMINGI !!! Odnoszę wrażenie, że codziennie rano jak Mateuszek się budzi ze snu to sobie zadaje pytanie : " Co dzisiaj zabrać Lemingom aby … Czytaj całość

18-07-2019

ggpis słucha przedsiębiorców? ahahahahahahahahaha. Pinokio znowu się najadł dopalaczy?

Rozwiń komentarze (44)