Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza 4.0 ma zablokować przejęcia przez firmy spoza UE. Biznes krytyczny wobec pomysłu

Rada Przedsiębiorczości nie pozostawia suchej nitki na pomyśle rządzących dot. blokowania przejęć polskich spółek, w tym spółek publicznych, przez podmioty spoza UE i EOG. Rada przestrzega, że w ten sposób politycy mogą pozbawić firmy kapitału na rozwój, a to oznacza m.in. zwolnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Firmy spoza Europy zostaną zablokowane w Polsce? (zdj. ilustracyjne)

Rada Przedsiębiorczości uważa, że prawodawcy powinni zaniechać dalszych prac nad tym pomysłem. Przedstawiciele Rady mają wątpliwości, czy zapis blokujący przejęcia firm jest zgodny z prawem unijnym oraz konstytucją RP - podaje "Rzeczpospolita", która dotarła do opinii Rady.

Chodzi o zapisy w najnowszym projekcie tzw. tarczy antykryzysowej, które przewidują, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł zablokować nabycie lub osiągnięcie znaczącego uczestnictwa ub dominacji nad podmiotem, który jest objęty ochroną - podaje portal strefainwestorow.pl.

Zablokowany ma być kapitał pochodzący spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to także przypadków nabycia pośredniego, kiedy nie da się ustalić, czy nabywca pochodzi z wymienionych obszarów.

Zobacz też: Covidowe oszustwa. Szef UOKiK: nawet spółdzielnia mleczarska naciągała klientów

Eksperci przewidują, że po wprowadzeniu tych przepisów zablokowane zostanie wiele transakcji pomiędzy firmami - zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio. W ten sposób zagrożony może być dalsze funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, których byt jest zależny od finansowania na utrzymanie działalności lub na jej dalszy rozwój.

"Na antygospodarczy potencjał projektowanej regulacji wskazuje fakt, że wraz z zablokowaniem ww. transakcji, część spółek - w braku wystarczającego finansowania z innych źródeł - może zakończyć działalność. Oznacza to likwidację wielu miejsc pracy, wzrost bezrobocia i zmniejszenie wpływów budżetowych związanych z ich funkcjonowaniem na polskim rynku" - tłumaczy Rada w swojej opinii, którą cytuje "Rz".

Radę Przedsiębiorczości tworzą: Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, ABSL, Pracodawcy RP, BCC, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-06-2020

antykołchoźnikByć może pisowcy chcą doprowadzić do ruiny polskie firmy aby je potem za złotówkę wykupić lub nabyć na podstawie pisowskiej ustawy która na to pozwala … Czytaj całość

02-06-2020

MatkaPolkaRada Przedsiębiorczości, czyli kto? Bo w tym momencie, w którym znaleźliśmy się teraz po pandemii WSZYSTKIE liczące się gospodarczo kraje Unii … Czytaj całość

02-06-2020

matuaCzy Pan rosiński czyta coś więcej niż wyborczą .

Rozwiń komentarze (9)