Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 4.0. Nowe przepisy od piątku

Od piątku weszły w życie przepisy, które uniemożliwiają przejmowanie polskich spółek przez zagraniczne podmioty. To efekt tarczy antykryzysowej 4.0.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Polskie firmy mają być lepiej chronione. Nowe przepisy weszły w życie

Jak przypomina forsal.pl, tarcza 4.0 wprowadziła przepisy, które zaczynają obowiązywać właśnie od piątku 24 lipca. Mają chronić polskie firmy przed wrogimi przejęciami przez zagraniczne fundusze. Szczególnie w dobie kryzysu, gdy wiele spółek znacznie straciło na wartości.

Problem jednak polega na tym, że wielu prawników uważa te przepisy za nieprecyzyjne. Zarówno jeśli chodzi o to, które firmy mają być chronione jak i samą procedurę zakupu udziałów.

Wątpliwości nie ulega natomiast to, kto bez trudu może nabywać udziały w polskich spółkach. Żadne ograniczenia nie dotkną inwestorów z krajów OECD. To oznacza, że restrykcje tyczą się przede wszystkim funduszu z kapitałem chińskim czy rosyjskim.

Obejrzyj: Tarcza finansowa zwiększy dług publiczny. Prezes PFR: "to się opłaci"

Jak ma to wyglądać w praktyce? - Nowe przepisy dają prezesowi UOKiK prawo do zablokowania inwestycji w przypadku stwierdzenia, że chociaż potencjalnie mogłaby ona zagrażać porządkowi, bezpieczeństwu bądź zdrowiu publicznemu - tłumaczy w forsal.pl radca prawny Maciej Kacymirow, partner lokalny w kancelarii Greenberg Traurig Grzesiak Kacymirow.

Nie do końca wiadomo, które branże mają być chronione przez państwo. - Będą to podmioty posiadające infrastrukturę krytyczną czy opracowujące oprogramowanie wykorzystywane w strategicznych sektorach, ale też spółki prowadzące działalność mieszczącą się w kilkunastu szeroko zakreślonych obszarach gospodarki - zauważa ekspert.

W efekcie chronione mogą być zarówno firmy świadczące usługi przechowywania danych jak i zakłady mięsne czy mleczarnie.

– W wielu przypadkach może to prowadzić do wątpliwości, czy inwestycja w dany podmiot podlega reglamentacji - zwraca uwagę Maciej Kacymirow.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2020

alahahaha, przecież sami politycy sprzedają polskie firmy, bo bogacą się przy takich tranzakcjach jak szczury...............

24-07-2020

SKANDALPrzecież po to im była ta cała pseudo-pandemia : żeby wyprzedać cały przemysł !!!

24-07-2020

ediNo to bida,przygotować się.Bez funduszy polskie firmy przestaną istnieć.

Rozwiń komentarze (25)