Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. 70 proc. wniosków dotyczy zwolnienia ze składek

Zdecydowana większość wniosków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej dotyczy zwolnienia z opłacania składek. Taką informację podała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter ZUS)

Zainteresowanie tarczą antykryzysową jest bardzo duże. Od kwietnia przedsiębiorcy złożyli niemal 2 mln wniosków. Jak przyznaje w rozmowie z PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska, najwięcej, bo aż 70 proc., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja.

- Z kolei świadczenia postojowego dotyczy 27 proc. wniosków, przy czym przeważają tu zdecydowanie osoby samozatrudnione. Pozostałe 3 proc. wniosków dotyczy ulg w opłacaniu składek, czyli odroczenia terminu opłacenia składek, czy też rozłożenia na raty zaległości składkowej - wyjaśniła Uścińska.

Szefowa Zakładu twierdzi, że urzędnicy bardzo sprawnie rozpatrują wnioski. Pierwsze wypłaty postojowego miały nastąpić już 15 kwietnia, z kolei do 30 kwietnia ZUS miał wypłacić świadczenia dla prawie 200 tys. osób na łączną kwotę 374 mln zł.

Zwolnienie ze składek - jak zaznacza Uścińska - nie oznacza, że pozbawienia prawa do świadczeń. Oznacza to, że choć przedsiębiorcy nie zapłacą składek, to zostanie zachowana ciągłość ubezpieczenia. - To znaczy, że zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudnieni u nich pracownicy będą mieli prawo do świadczeń. Na ich kontach emerytalnych zostaną zapisane składki za te miesiące - wyjaśniła w rozmowie z PAP prezes ZUS.

Uścińska przypomniała, że wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, logując się bezpośrednio lub poprzez rządową stronę www.gov.pl/tarczaantykryzysowa. Można też w dalszym ciągu złożyć papierowe dokumenty.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: tarcza antykryzysowa, zus, składki zus, przedsiębiorcy, koronawirus, epidemia, kryzys, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-05-2020

mmm345Zwolnienie ze składek dotyczy głównie działalności jednoosobowych założonych w celu obniżenia kosztów pracy (na umowę o prace są o wiele większe zusy … Czytaj całość

03-05-2020

twój nickludzie którzy skorzystali, zalegają z zus za marzec a swych subkatach, wiąże się to dla nich z wszelkimi konsekwencjami, oraz nie mogą ubiegać się o … Czytaj całość

02-05-2020

martaTarcza to jakiś nonsens. Najlepiej by było gdybyście dali ludziom normalnie pracować i tyle , a nie tylko wymyślać jakieś pomoce, które tak na prawdę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)