Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. 70 proc. wniosków dotyczy zwolnienia ze składek

3
Podziel się

Zdecydowana większość wniosków w ramach tzw. tarczy antykryzysowej dotyczy zwolnienia z opłacania składek. Taką informację podała prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Tarcza antykryzysowa. 70 proc. wniosków dotyczy zwolnienia ze składek
(Twitter ZUS)
bEgEjEuZ

Zainteresowanie tarczą antykryzysową jest bardzo duże. Od kwietnia przedsiębiorcy złożyli niemal 2 mln wniosków. Jak przyznaje w rozmowie z PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska, najwięcej, bo aż 70 proc., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za okres od marca do maja.

- Z kolei świadczenia postojowego dotyczy 27 proc. wniosków, przy czym przeważają tu zdecydowanie osoby samozatrudnione. Pozostałe 3 proc. wniosków dotyczy ulg w opłacaniu składek, czyli odroczenia terminu opłacenia składek, czy też rozłożenia na raty zaległości składkowej - wyjaśniła Uścińska.

Szefowa Zakładu twierdzi, że urzędnicy bardzo sprawnie rozpatrują wnioski. Pierwsze wypłaty postojowego miały nastąpić już 15 kwietnia, z kolei do 30 kwietnia ZUS miał wypłacić świadczenia dla prawie 200 tys. osób na łączną kwotę 374 mln zł.

bEgEjEvb

Zwolnienie ze składek - jak zaznacza Uścińska - nie oznacza, że pozbawienia prawa do świadczeń. Oznacza to, że choć przedsiębiorcy nie zapłacą składek, to zostanie zachowana ciągłość ubezpieczenia. - To znaczy, że zarówno przedsiębiorcy, jak i zatrudnieni u nich pracownicy będą mieli prawo do świadczeń. Na ich kontach emerytalnych zostaną zapisane składki za te miesiące - wyjaśniła w rozmowie z PAP prezes ZUS.

Uścińska przypomniała, że wnioski można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, logując się bezpośrednio lub poprzez rządową stronę www.gov.pl/tarczaantykryzysowa. Można też w dalszym ciągu złożyć papierowe dokumenty.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEgEjEvh

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEgEjEvC
KOMENTARZE
(3)
twój nick
rok temu
ludzie którzy skorzystali, zalegają z zus za marzec a swych subkatach, wiąże się to dla nich z wszelkimi konsekwencjami, oraz nie mogą ubiegać się o subwencje, wyją na czerwono w ewuś
marta
rok temu
Tarcza to jakiś nonsens. Najlepiej by było gdybyście dali ludziom normalnie pracować i tyle , a nie tylko wymyślać jakieś pomoce, które tak na prawdę na nic nie starczają
mmm345
rok temu
Zwolnienie ze składek dotyczy głównie działalności jednoosobowych założonych w celu obniżenia kosztów pracy (na umowę o prace są o wiele większe zusy i podatki). Czyli korzystają świetnie opłacani informatycy na działalności, dla których przychód jest praktycznie dochodem a w tej branży przychody nie spadły z powodu koronawirusa. Finansuje to reszta biednego społeczeństwa.
bEgEjEvD