Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
A.Z.
|

Tarcza antykryzysowa. Cięcia pensji nie wpływają na zasiłek macierzyński

5
Podziel się

Pracownic przebywających na urlopach macierzyńskich nie dotkną zmiany związane z redukcją wynagrodzeń przeprowadzanych przez firmy w ramach rozwiązań przewidzianych w tarczy antykryzysowej. Zmiana wynagrodzenia może nastąpić dopiero po powrocie kobiety do pracy.

Tarcza antykryzysowa. Cięcia pensji nie wpływają na zasiłek macierzyński
(pixabay.com)
bEgwMOkB

Taki przypadek opisuje "Dziennik Gazeta Prawna". Firma, w której pracuje kobieta przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim, zamierza zmniejszyć pracownikom wymiar czasu pracy, a co za tym idzie, pensje o 20 proc. Jest to rozwiązanie przewidziane w tarczy antykryzysowej w ramach działań zmierzających do ochrony przedsiębiorców przed skutkami epidemii koronawirusa.

Obniżka nie dotknie jednak tej mamy. Wysokość zasiłku macierzyńskiego została obliczona na podstawie kwot za okres pełnych 12 miesięcy kalendarzowych przepracowanych przed miesiącem urodzenia dziecka. Zasiłek nie zostanie ponownie przeliczony w nowych warunkach, kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim jest bowiem chroniona.

Inaczej sprawa może wyglądać po powrocie kobiety do pracy. Co prawda pracownica powracająca do pracy po urlopie macierzyńskim powinna zostać dopuszczona do pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem (wyjątkowo na stanowisku równorzędnym lub innym odpowiadającym jej kwalifikacjom), za wynagrodzeniem nie niższym niż wynagrodzenie jakie przysługiwało jej przed urlopem (z uwzględnieniem ewentualnych podwyżek, jeżeli takie miały miejsce w czasie jej nieobecności w pracy).

bEgwMOkD

Niemniej pracodawca może jej wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i zaproponować inne. W takiej sytuacji kobieta może się to zgodzić (wówczas ma miejsce porozumienie stron w sprawie nowej wysokości pensji) lub nie, co jest równoznaczne rozwiązaniem umowy o pracę. Zmiana warunków umowy o pracę zawsze wymaga formy pisemnej. Zawarcie porozumienia zmieniającego możliwe jest w każdym czasie, formalnie nie ma więc przeszkód, aby po powrocie z urlopu macierzyńskiego na mocy porozumienia stron zmniejszyć wysokość wynagrodzenia pracownicy (bez zmiany pozostałych warunków umowy o pracę) - wskazuje "DGP".

Zobacz: Gołębiewski traci przez wirusa. "Zakładam, że mogę być bankrutem"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEgwMOkJ

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEgwMOle
KOMENTARZE
(5)
Aleksandra
rok temu
Jeżeli pracodawca obniżył wymiar zasiłku już pobieranego to zrobił to niezgodnie z prawem. Takie jest stanowisko ZUS I PIP. Można nasłać na niego kontrolę.
Ciężarna
rok temu
Również jestem w sytuacji gdzie przebywam od kilku miesięcy na zasiłku chorobowym z powodu ciąży, a pracodawca obniżył mi na mocy porozumienia z przedstawicielami pracowników zasiłek chorobowy, który wypłaca mi a później rozlicza go z ZUS. Dzwoniłam w tej sprawie do ZUS i Inspekcji Pracy. Obie te instytucje są zgodne co do tego że pracodawca nie miał prawa tak zrobić. Będę pisać na niego skargę do ZUS i do PIP. Jeśli jesteście w tej samej sytuacji to walczcie o swoje.
Wampirina
rok temu
Urodziłam 28.lutego. Do dzisiaj ZUS nie wydał nawet decyzji o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego. Jak żyć panie premierze?
bEgwMOlf
Rene
rok temu
Problem polega na tym, że firmy obniżyły ten zasiłek. Jestem.tego dobrym przykładem.
Logiczny
rok temu
Jeśli zapracowala sobie słusznie na macierzyńskie i było wyliczone z otrzymywanych pensji chyba logiczne, ze nie powinno sie tego zasiłku im zmniejszać. Czy to trzeba wogole przemyślać?