Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa na wyczerpaniu. Mikrofirmy muszą poradzić sobie same

25
Podziel się

O zwolnienie z ZUS można było starać się tylko do końca czerwca. Inne formy pomocy w zakresie tarczy również się kończą. Samozatrudnieni stają przez koniecznością zmierzenia się z kryzysem bez wsparcia.

Samozatrudnieni powoli wyczerpali swoje pakiety pomocowe.
Samozatrudnieni powoli wyczerpali swoje pakiety pomocowe. (money.pl)
bEqBelNh

Właśnie wyczerpał się jeden z najpopularniejszych instrumentów pomocowych dla przedsiębiorstw dotkniętych pandemią - pisze "Rzeczpospolita". O zwolnienie ze składek ZUS można było składać wnioski jedynie do końca czerwca.

Jak wskazuje dziennik, z ulgi skorzystało ok 1,4 mln firm, dzięki czemu oszczędzając ok. 10,1 mld zł. Teraz przedsiębiorcy stają przez koniecznością zmierzenia się z kryzysem bez wsparcia.

bEqBelNj
Zobacz także: Obejrzyj także: Budżet Polski. Kościński: mamy dobrą poduszkę, by przetrwać kryzys

Kolejne elementy tarczy również są na wyczerpaniu. Ze postojowego można skorzystać tylko przez 3 miesiące. Jeśli więc zostało ono pobrane w okresie lockdownu np. przez kwiecień, maj i czerwiec, nie przysługuje kolejne.

Także dopłatę na ochronę miejsc pracy można wykorzystać przez trzy miesiące. Z kolei mikropożyczkę 5 tys. zł można było uzyskać tylko raz - wylicza "Rz".

bEqBelNp

Najbliższe miesiące pokarzą, ile firm przetrwało pandemię, a które jeszcze utrzymują się jedynie dzięki tarczy. A rząd jak na razie milczy o kolejnych formach wsparcia, czy przedłużania dotychczasowych programów.

– Nadchodzące tygodnie będę więc prawdziwym sprawdzianem, jak firmy będą w stanie poradzić sobie w nowej rzeczywistości bez pomocy ze strony państwa – zaznacza na łamach dziennika Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqBelNK
KOMENTARZE
(25)
matis
rok temu
PokaŻą, anie pokaRZą (w zdaniu najbliższe miesiące pokaRZą, ile firm przetrwało pandemię...). Drobiazg, ale robi różnicę i kole w oczy.
bo im się nal...
rok temu
Pinokio mówił a raczej kwakał że jest 300 mld a nawet biliony jak będzie potrzeba , to pytam gdzie one są skoro jeszcze prawie nic podatnicy nie dostali z tej papierowej tarczy ? No ciemnoto i nawiedzeni ,idzie grubo a jak wyjdzie to będziecie płakać a wasze dzieci i wnuki będą pluć na wasze groby .Ważne że się piskomuna,solidaruchy i kler z kolesiami obłowią jak nikt nigdy w historii .
joanna2020
rok temu
To było do przewidzenia. Ktoś się łudził? Przecież za maseczki z czegoś trzeba zapłacić. Zdrowie Rodaków najważniejsze.
bEqBelNL
asdd
rok temu
Poczekajta co bedzie się działo jak adrian wygra wybory... Mozecie powiedzieć papa swom firmekom i pieniążkom... Na darmo nie walczą tak zaciekle
omg
rok temu
Przede wszystkim nie powinno być żadnej tarczy 1,2,3,4 itd... Jeśli państwo zabrania prowadzenia działalności to wg konstytucji przejmuje obciążenia firm ale że pseudo włodarze nie znają przepisów a ustawy i rozporządzenia pisze po nocach karzeł to tak właśnie wygląda stan naszej gospodarki !!! Wystarczyło wprowadzić odpowiedni stan i przepisy zawarte w ustawie zasadniczej zapewniły by byt ale co tam kasa rozdana na socjale a na kontach przedsiębiorców leżą miliardy jak to grzmiał karzeł to teraz mamy!!!!
...
Następna strona