Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty postojowego w środę

8
Podziel się

15 kwietnia ZUS uruchomi pierwsze wypłaty świadczenia postojowego. Pieniądze trafią do ponad 86 tys. przedsiębiorców, o czym poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Łącznie na ten cel Zakład przeznaczy ponad 172 mln złotych.

Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiedziała, że na postojowe Zakład przeznaczy ponad 170 mln złotych.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiedziała, że na postojowe Zakład przeznaczy ponad 170 mln złotych. (East News, Piotr Molecki)
bEqAPaWd

- Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w najbliższą środę, 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje na konta 86,2 tys. osób pierwsze środki o postojowe. Daje to łącznie kwotę ponad 172 mln złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przelanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie - powiedziała Gertruda Uścińska.

Z danych udostępnionych przez ZUS w komunikacie prasowym wynika, że do 14 kwietnia złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. 450 tys. z nich dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych Natomiast 9 tys. - o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomoc dotarła do przedsiębiorców jak najszybciej, dlatego uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów. Ułatwi nam to weryfikację składanych wniosków - podkreśliła szefowa ZUS.

bEqAPaWf
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Firmy boją się o ciągłość produkcji

Nowe świadczenia przewidziane zostały w tzw. tarczy antykryzysowej, która weszła w życie od początku kwietnia. Dzięki jej zapisom przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski o: zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

bEqAPaWl

- Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Warto zwrócić też uwagę, że ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie - podkreśliła Uścińska, cytowana w komunikacie.

ZUS przypomniał także, że nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W takiej sytuacji mają oni czas na złożenie wniosku do 30 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEqAPaWm

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEqAPaWG
KOMENTARZE
(8)
hahaha
rok temu
no tak najwięcej do gdańska, warszawy i krakowa bo tam największa bida to zrozumiałe dla tych na zadupiu
obatel
rok temu
znam kilku przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek 1 kwietnia 2020 za pośrednictwem ZUS PUE - spełniają wszystkie wymogi. I oczywiście do dziś nie dostali "postojowego". Ale przekaz oficjalny jest, że przedsiębiorcy dostali miliony... Którzy? Kiedy?
smutek
rok temu
15.04 godzina 19:49 a ja żadnego przelewu nie widzę xd, nawet odpowiedzi do wniosku żadnej nie ma(warunki spełnione do świadczenia)
bEqAPaWH
zombie zombie
rok temu
to selfi zombie z zombielandu?przez to mam teraz nerwicę i wstręt do sexu . zombiak jak się patrzy
asa
rok temu
w tarczy same ograniczenia, może wystarczy dla 30 % firm , taka pomoc rządowa, dużo hałasu a rezultat taki jak zawsze czyli radź sobie sam albo upadaj:(