Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty postojowego w środę

15 kwietnia ZUS uruchomi pierwsze wypłaty świadczenia postojowego. Pieniądze trafią do ponad 86 tys. przedsiębiorców, o czym poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Łącznie na ten cel Zakład przeznaczy ponad 172 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zapowiedziała, że na postojowe Zakład przeznaczy ponad 170 mln złotych. (Fot: Piotr Molecki)

- Pierwsi przedsiębiorcy otrzymają pomoc już w najbliższą środę, 15 kwietnia. Wówczas to ZUS przeleje na konta 86,2 tys. osób pierwsze środki o postojowe. Daje to łącznie kwotę ponad 172 mln złotych. Najwięcej pieniędzy zostanie przelanych do przedsiębiorców w Gdańsku, Warszawie i Krakowie - powiedziała Gertruda Uścińska.

Z danych udostępnionych przez ZUS w komunikacie prasowym wynika, że do 14 kwietnia złożono ponad 570 tys. wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej. 450 tys. z nich dotyczy zwolnienia ze składek ZUS, 97 tys. to wnioski o świadczenie postojowe dla samozatrudnionych Natomiast 9 tys. - o świadczenie postojowe dla zleceniobiorców.

- Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pomoc dotarła do przedsiębiorców jak najszybciej, dlatego uruchomiliśmy specjalny system do automatycznej obsługi dokumentów. Ułatwi nam to weryfikację składanych wniosków - podkreśliła szefowa ZUS.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Firmy boją się o ciągłość produkcji

Nowe świadczenia przewidziane zostały w tzw. tarczy antykryzysowej, która weszła w życie od początku kwietnia. Dzięki jej zapisom przedsiębiorcy mogą złożyć wnioski o: zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości na raty oraz o świadczenie postojowe.

Doradcy podatkowi nie są tak kategoryczni wobec rzekomej faktury Jarosława Kaczyńskiego.
Faktura Jarosława Kaczyńskiego wg TVP, czyli co nie zgadza się w zakupach prezesa PiS

- Zachęcamy do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). To zdecydowanie przyspieszy ich obsługę. Warto zwrócić też uwagę, że ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie - podkreśliła Uścińska, cytowana w komunikacie.

Łukasz Szumowski zapowiada poluzowanie obostrzeń względem gospodarki.
Koronawirus w Polsce. Minister Szumowski podaje datę "odmrażania" gospodarki

ZUS przypomniał także, że nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. W takiej sytuacji mają oni czas na złożenie wniosku do 30 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2020

obatelznam kilku przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek 1 kwietnia 2020 za pośrednictwem ZUS PUE - spełniają wszystkie wymogi. I oczywiście do dziś nie … Czytaj całość

15-04-2020

smutek15.04 godzina 19:49 a ja żadnego przelewu nie widzę xd, nawet odpowiedzi do wniosku żadnej nie ma(warunki spełnione do świadczenia)

15-04-2020

asaw tarczy same ograniczenia, może wystarczy dla 30 % firm , taka pomoc rządowa, dużo hałasu a rezultat taki jak zawsze czyli radź sobie sam albo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)