Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Rząd planuje uruchomić ogromne fundusze, by utrzymać płynność firm

Przedłużający się stan zagrożenia epidemicznego to dla wielu przedsiębiorstw walka o życie. Rząd chce ich wspomóc poprzez mechanizm dostarczenia powszechnej płynności firmom i to niezależnie od skali prowadzonego biznesu. Finansowanie zapewnić mają jedna z państwowych instytucji i bank centralny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Nowy program rządu Mateusza Morawieckiego czeka na akceptację zarządu PiS.

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna", który ustalił zasady szykowanego wsparcia. Jego celem ma być zapewnienie płynności finansowej firm na preferencyjnych warunkach finansowych.

Informator gazety ze środowiska rządowego wskazał, że na poczet nowego programu przygotowane miałyby być zasady finansowania, zależne od wielkości firmy. W przypadku dużych firm wprowadzone mają być instrumenty inwestycyjne lub kapitałowe. Natomiast małe i średnie firmy mogłyby liczyć na pożyczki, których spłata byłaby rozłożona na kilka lat.

Według jego szacunków, szykowany pakiet "będzie wart dziesiątki miliardów złotych". Warunkiem do skorzystania z niego byłaby kontynuacja działalności przez przedsiębiorcę oraz gwarancja, że nie będzie zwalniać pracowników.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. Pomoc dla firm. "Kuriozum"

Gdzie by się miały znaleźć pieniądze na to przedsięwzięcie? Według informacji "DGP" źródłem mają być obligacje, których emitentem nie będzie Skarb Państwa. Wszystko po to, by pomocy nie ograniczyć limitami zadłużenia. Współpracę nawiązać mają jedna z państwowych instytucji i Narodowy Bank Polski. Papiery skupować albo dostarczać środków na ich zakup będzie mógł bank centralny.

Emilewicz jest zdania, że podwyższenie zasiłków dla bezrobotnych będzie konieczne, jeśli poziom bezrobocia wzrośnie
Emilewicz:"Jeśli bezrobotnych przybędzie, będzie trzeba podnieść zasiłki"

Pomysł wziął się stąd, że politycy chcieliby uniknąć gwałtownego wzrostu długu publicznego, ze względu na ograniczenia konstytucyjne, jak również na rynki finansowe.

Prof. Jerzy Hausner i 12 cenionych ekonomistów w specjalnym raporcie wskazują konieczne działania
Tarcza antykryzysowa. Wybitni ekonomiści: umorzyć opłaty komunalne i czynsze dla firm

Informatorzy gazety wskazują, że pomysł czeka na akceptację zarządu Prawa i Sprawiedliwości. W życie mógłby wejść pod koniec kwietnia, lub na początku maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

LoloRząd, to teraz walczy o płynność państwa a nie firm.

07-04-2020

emerytkaco za bzdura, to tak ma wyglądać pomoc dla przedsiębiorców, mają się zadłużać w imię czego?

07-04-2020

sicA na co pójdą pieniądze z unii przeznaczone na walkę ze skutkami epidemii. Polsce przydzielono najwięcej w unii. Ponad 7.43 mld euro.

Rozwiń komentarze (43)