Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Ulga od składek ZUS powiększa podatek przedsiębiorcy

216
Podziel się

Pracodawca, który skorzysta ze zwolnienia ze składek na ZUS, nie zaliczy całego wynagrodzenia pracowników do kosztów podatków PIT/CIT. Taką interpretację mechanizmu wprowadzonego przez tzw. tarczę antykryzysową przedstawiła Krajowa Informacja Skarbowa.

Ulgę od składek ZUS wprowadziła tzw. tarcza antykryzysowa.
Ulgę od składek ZUS wprowadziła tzw. tarcza antykryzysowa. (Materiały prasowe)
bEqrMPhN

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która powołuje się na Krajową Informację Skarbową. Przekazana interpretacja wskazuje, że pracodawca w koszty może wrzucić tylko część pensji, bez składek. Chodzi tutaj zarówno o te potrącone z wynagrodzenia pracownika, jak i te, które przedsiębiorca musi zapłacić dodatkowo.

Przedsiębiorcy mogą odliczyć wyłącznie zapłacone składki. Jeżeli zdecyduje się skorzystać ze zwolnienia, to przepada mu możliwość skorzystania z odliczenia. Nie będzie też mógł wrzucić w koszty składek na ubezpieczenia społeczne.

Alicja Borowska-Woźniak, kierownik działu kadr i płac w biurze rachunkowym ASCS-Consulting, w rozmowie z "Rz" wskazuje, że mniejsza będzie korzyść finansowa dla przedsiębiorców, wynikająca z ulgi składkowej.

bEqrMPhP
Zobacz także: Zobacz też: "Tarczoza" antykryzysowa. "To podkopywanie zaufania do systemu"

- Załóżmy, że spółka płacąca 19 proc. CIT zaoszczędziła 10 tys. zł na składkach. Przez to, że nie wrzuci ich w koszty, odprowadzi o 1,9 tys. zł większy podatek - tłumaczy Alicja Borowska-Woźniak.

bEqrMPhV

Zwolnienie z ZUS za okres marzec-maj 2020 roku można uzyskać dla całości (100 proc.) lub dla połowy (50 proc.) łącznej kwoty należności. Ta pierwsza możliwość przysługuje firmom zatrudniającym do dziewięciu osób, natomiast ta druga - od 10 do 49 ubezpieczonych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqrMPhW
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqrMPiq
KOMENTARZE
(216)
Jagoda
rok temu
Jeśli wszelkie otrzymane ulgi koronawirusowe są wolne od podatku, to gdy zdejmę z kosztów ulgi ZUS tworzę dochód , który opodatkowuję . A zatem czy ulga z opłacaniu składek ZUS za pracodawców i pracowników jest przychodem czy nie ? Bo jesli mam nie opłacone składki zdjęć z kosztów to znaczy , że tworzę wyższy dochód . Dla mnie jest to strasznie skomplikowane
bozenka
rok temu
to bylo wiadomo od poczatku,jezeli ktos zna sie na podstawach ksiegowosci wie doskonale ze nie zaplacone skladki nie stanowia kosztow uzyskania,a w dodatku nie wchodza do bazy skladkowej do emerytury
Ares
rok temu
Podatek płaci się od dochodu a nie od straty.
bEqrMPir
gosc
rok temu
super kraj który zastawia pułapki na własnych obywateli
Edek
rok temu
kłamstwa, kłamstwa, to metoda PISu
...
Następna strona