Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Wynagrodzenie, przestój, obrót. Ministerstwo wyjaśnia

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, jak należy interpretować zapisy tarczy antykryzysowej przy ubieganiu się o pomoc od państwa. To dlatego, że wiele firm ma problem przez niejednoznaczne przepisy. W sprawie pomaga rzecznik MŚP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak interpretować warunki przyznawania pomocy z tarczy antykryzysowej

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wysłał do resortu pracy pytania o najbardziej palące kwestie w kontekście tarczy antykryzysowej.

Przedsiębiorcy nie wiedzą bowiem, czy wynagrodzenie powinno uwzględniać premie zadaniowe i okresowe albo czy do obrotu wliczają się przychody z działalności prowadzonej online. W ich imieniu rzecznik zadał takie pytania resortowi.

Okazuje się, że w kwestii wynagrodzenia sytuacja nie jest taka prosta. Premii zadaniowych nie należy do niego wliczać, ale już dodatek funkcyjny - owszem.

Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "Minister nie rozumie, czym jest płynność"

"Przez wynagrodzenie pracownika należy rozumieć (...) wynagrodzenie o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków, których uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek. Dodatek funkcyjny jako stały element wynagrodzenia powinien być uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Do wynagrodzenia miesięcznego nie wlicza się dodatków okresowych" - poinformował resort.

Ministerstwo precyzuje również, co oznacza przestój ekonomiczny pracownika. W interpretacji urzędników chodzi o sytuację, gdy pracownik jest gotów do wykonywania swoich obowiązków, ale z różnych względów nie może tego zrobić. I wina nie leży po jego stronie.

O pomoc z tarczy antykryzysowej nie mogą ubiegać się również firmy, które co prawda prowadziły działalność w grudniu 2019 roku, ale nie uzyskiwały z niej przychodów.

Przedsiębiorcy pytają również, czy przy wyliczaniu spadku przychodów powinni brać pod uwagę usługi, które teraz wykonują onilne, a przed epidemią ich nie wykonywali. Zdaniem resortu - jak najbardziej. Takie przychody należy brać pod uwagę przy obliczaniu spadku obrotu.

Ponadto resort przypomina, że nie można ubiegać się o wsparcie państwa z dwóch źródeł. Jeśli więc ktoś otrzymał wsparcie z tarczy finansowej, to nie może wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej dla tych samych pracowników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2020

juMAją być niejasne, skomplikowane ... takie są założenia.

01-06-2020

AsiaJak na razie, to ja czekam już 2 miesiące na wypłatę postojowego 2.080,- zł za marzec. ZUS na przesyłane cztery zapytania przez ich platforma … Czytaj całość

02-06-2020

SZMoja żona czeka na zasiłek z zus 2 miesiące, nie moge się nigdzie dodzwonić. Sprawdzamy tylko nr konta codziennie z niepewnością o co chodzi.

Rozwiń komentarze (5)