Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
świadczenia
23.09.2020 06:35

Tarcza antykryzysowa. ZUS sprawdza przedsiębiorców, czy nie wyłudzili świadczeń

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na dobre zabrał się prześwietlanie przedsiębiorców, którzy pobrali świadczenia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Jest też już pierwsza sprawa, którą zajęła się prokuratura. Za wyłudzenie przedsiębiorcy z Ostrowa Wielkopolskiego grozi osiem lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Tarcza antykryzysowa. ZUS sprawdza wyłudzenia. (Fot: Rafał Parczewski)

O sprawie informuje "Rzeczpospolita", która przedstawiła również mechanizm wyłudzenia. Przedsiębiorca na lokalnym forum poszukiwał chętnych do pracy studentów. Następnie zatrudniał ich na zleceniach i w ich imieniu złożył wnioski o wypłatę po 2080 złotych świadczenia postojowego.

Zatrudnienie w przedsiębiorstwie w ten sposób znalazło kilkaset osób. Kiedy do "pracowników" popłynęły pieniądze z ZUS, przedsiębiorca zagwarantował sobie od każdego przelewu swoją dolę.

Postojowe do pracowników - zgodnie z przepisami zawartymi w tarczach - mogło trafić nawet trzykrotnie. Dlatego też kwota świadczeń uzyskanych bezprawnie przekracza milion złotych.

Zobacz: Rząd sprawdzi, czym ogrzewamy domy. Wielki spis źródeł ciepła

- Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi śledztwo dotyczące zachowań 30-letniego mężczyzny, lokalnego przedsiębiorcy, który na podstawie zawieranych umów zlecenia doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia pieniędzmi przez ZUS - potwierdza "Rzeczpospolitej" prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Dziennik podaje, że w sprawie przedsiębiorcy z Ostrowa Wielkopolskiego prokuratura działała niezwykle szybko. Postępowanie wszczęła 1 września - dwa dni później 30-latek usłyszał zarzuty. Śledczy zarzucili mu m.in. podrabianie dokumentów. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

W sprawie zastosowano dozór policyjny i 20 tys. złotych poręczenia. "Rzeczpospolita" jednak zapewnia, że to dopiero początek i ZUS złoży kolejne zawiadomienia do prokuratury, jak tylko prześwietli wszystkie przelewy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2020

GroDobra a Szumowskiego kiedy zamkną?

23-09-2020

DonaldCzas najwyższy skontrolować zus, jak okrada ludzi pracy , i marnotrawi pieniądze ludzi pracy!!

23-09-2020

czytelnikNiejeden taki jest ,a pracowników traktują jak zło konieczne ,pracowac u nich za darmochę chcieliby.

Rozwiń komentarze (20)