Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc
27.10.2020 17:45

Tylko u nas! Będą zwolnienia z ZUS. Mamy szczegóły ważne dla gastronomii i fitness

Zwolnienie z ZUS i postojowe - taką formę pomocy zapowiedzieli na wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Gowin. Teraz resort rozwoju, pracy i technologii wyjaśnia money.pl wątpliwości, jakie narosły po konferencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Będą zwolnienia z ZUS. Mamy szczegóły ważne dla gastronomii i fitness. (Fot: PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)

- Znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią. Wprowadziliśmy szereg obostrzeń od weekendu. Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarczą. Znalezienie właściwej ścieżki pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w przyszłości. Chcemy, żeby wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte rygorami dostały wsparcie - zapowiedział we wtorek Mateusz Morawiecki.

Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy, których dotknęły obostrzenia? Przede wszystkim na zwolnienie ze składek ZUS za listopad. Dotyczyć będzie to tych przedsiębiorców, którzy w listopadzie będą mieli przychód niższy o 40 proc. rok do roku.

Jak podkreślił resort w odpowiedzi nam przesłanej, chodzi konkretnie o składki za listopad, które przedsiębiorca powinien zapłacić w grudniu. Pojawiła się bowiem wątpliwość, czy przypadkiem politykom nie chodziło o składki za październik, płatne w listopadzie.

Zobacz: Branża gastronomiczna o decyzji rządu. "Zostaliśmy napiętnowani"

Przedsiębiorcy znów będą mogli liczyć na świadczenie postojowe (również za listopad). Przy obu formach pomoc otrzymają ci, którzy udowodnią, że w październiku lub listopadzie uzyskali przychód niższy o 40 proc. rok do roku.

Oprócz tego otrzymają również małą dotację w wysokości 5 tys. złotych - na tych samych warunkach, co postojowe.

A kiedy wsparcie wejdzie w życie? "Zwolnienie z płacenia składki ZUS będzie przysługiwało w oparciu o złożony przez wnioskodawcę w tej sprawie wniosek. Dziś trudno jeszcze powiedzieć, od kiedy będzie można składać wnioski. Będzie to zależało od tego, co i kiedy ostatecznie ustali parlament. Przepisy dotyczące zwolnienia ze składek mają wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia ustawy" - czytamy w odpowiedzi.

Jak zapewnił Morawiecki, jeżeli będzie konieczne przedłużenie obostrzeń, to również wsparcie zostanie wydłużone na kolejne miesiące. Według szacunków premiera z pomocy skorzysta ponad 170 tys. firm.

Chodzi o biznesy działające w branżach: gastronomicznej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, rozrywkowej i rekreacyjnej, fotograficznej i fizjoterapeutycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-10-2020

hyzy rujUtworzyłem sp z o o pod restauracje w grudniu 2019. Do kwietnia byl remont i przygotowanie. 18 maja sie otworzyłem. Dziekuje Premieru Morawiecku, że … Czytaj całość

27-10-2020

onwasze decyzje nas nie obchodzą żądamy dymisji rządu

27-10-2020

eee tam ZUSjeszcze nikt tam niczego nie odzyskał. Weźcie towarzystwo przejedźcie przez granicę z Kaliningradem i zamknijcie za sobą szlaban. Tyle wystarczy !!

Rozwiń komentarze (58)