Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Tarcza dla turystyki. ZUS ujawnił szczegóły wsparcia

20
Podziel się:

Już wkrótce przedsiębiorcy działający w sektorze turystycznym będą mogli złożyć wnioski o postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ujawnił datę wejścia w życie tzw. tarczy dla turystyki.

Tarcza dla turystyki. ZUS ujawnił szczegóły wsparcia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił szczegóły ws. tzw. tarczy dla turystyki. (money.pl, Rafał Parczewski)

Nowelę wprowadzającą tarczę dla turystyki - zwaną też niekiedy "Tarczą 5.0" - prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu. ZUS przypomina, że nowe przepisy wejdą w życie od 15 października.

"Ustawa wchodzi w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej" - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w komunikacie przesłanym PAP.

Dzięki nowej formie pomocy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać działający w sektorach: turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw.

Zobacz także: Zobacz: Złoto drożeje, co dalej? "Będzie nerwowo"

Co uprawnia do skorzystania z pomocy? Prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Chętny do skorzystania z ulgi będzie musiał również wykazać 75-proc. spadek przychodów w miesiącach, w których będzie chciał skorzystać ze zwolnienia ze składek, w porównaniu z analogicznymi miesiącami w 2019 roku. Wnioski o zwolnienie można składać do końcówki listopada.

Dla firm działających w branży turystycznej uruchomione będzie także świadczenie postojowe. Prawo do tej formy pomocy uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni oraz przewodnicy. Agencji turystyczni, by skorzystać z postojowego, musieli rozpocząć działalność przed 1 kwietnia 2020 roku.

Postojowe obarczone jest jednak szeregiem warunków. Przedsiębiorcy będą musieli udokumentować przestój w prowadzeniu biznesu z powodu tzw. lockdownu wywołanego przez koronawirusowy kryzys.

Nie mogą oni również podlegać pod ubezpieczenia społeczne z innego tytułu. Wyjątkiem tutaj są emerytury i renty z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Inaczej sytuacja się ma z przewodnikami turystycznymi. Pomoc zostanie im przyznana w przypadku, gdy ich działalność ma charakter sezonowy i w 2019 roku wykonywali ją nie dłużej niż przez 9 miesięcy.

O pomoc mogą się ubiegać ci z przewodników, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku.

Nowa tarcza wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe przeznaczone dla tych, którzy już wcześniej korzystali z tej formy pomocy. Ponownie będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy działający w sektorach: turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Dom
2 lata temu
Reasumując tarczę PiS. Drodzy Polacy dziękujemy za głosy A teraz radźcie sobie sami.Pozdrawiam
ASDf
2 lata temu
Wy juzlepiej nie dotykajcie sie niczego.
DS
2 lata temu
Wszystkich wykończą po kolei, potem będą udawać ze pomagaja.
Pora na zmian...
2 lata temu
Dlaczego kler w Polsce nie płaci składek ZUS.To podatnicy muszą płacić za nich.
Darek
2 lata temu
Dobrze, ze od 14 lat pracuje w rodzinnym biznesie i nie place ani kszty podatku