Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Tarcza dla turystyki. ZUS ujawnił szczegóły wsparcia

20
Podziel się

Już wkrótce przedsiębiorcy działający w sektorze turystycznym będą mogli złożyć wnioski o postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ujawnił datę wejścia w życie tzw. tarczy dla turystyki.

Tarcza dla turystyki. ZUS ujawnił szczegóły wsparcia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił szczegóły ws. tzw. tarczy dla turystyki. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEhLHWjp

Nowelę wprowadzającą tarczę dla turystyki - zwaną też niekiedy "Tarczą 5.0" - prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegłym tygodniu. ZUS przypomina, że nowe przepisy wejdą w życie od 15 października.

"Ustawa wchodzi w życie w połowie października i dopiero wówczas będzie można składać wnioski przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia udzielanego przez ZUS przedstawicielom branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej" - przypomina prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w komunikacie przesłanym PAP.

Dzięki nowej formie pomocy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. ze zwolnienia z opłacania składek na ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień. Ze zwolnienia będą mogli skorzystać działający w sektorach: turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw.

bEhLHWjr
Zobacz także: Zobacz: Złoto drożeje, co dalej? "Będzie nerwowo"

Co uprawnia do skorzystania z pomocy? Prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku. Chętny do skorzystania z ulgi będzie musiał również wykazać 75-proc. spadek przychodów w miesiącach, w których będzie chciał skorzystać ze zwolnienia ze składek, w porównaniu z analogicznymi miesiącami w 2019 roku. Wnioski o zwolnienie można składać do końcówki listopada.

Dla firm działających w branży turystycznej uruchomione będzie także świadczenie postojowe. Prawo do tej formy pomocy uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni oraz przewodnicy. Agencji turystyczni, by skorzystać z postojowego, musieli rozpocząć działalność przed 1 kwietnia 2020 roku.

bEhLHWjx

Postojowe obarczone jest jednak szeregiem warunków. Przedsiębiorcy będą musieli udokumentować przestój w prowadzeniu biznesu z powodu tzw. lockdownu wywołanego przez koronawirusowy kryzys.

Nie mogą oni również podlegać pod ubezpieczenia społeczne z innego tytułu. Wyjątkiem tutaj są emerytury i renty z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

bEhLHWjy

Inaczej sytuacja się ma z przewodnikami turystycznymi. Pomoc zostanie im przyznana w przypadku, gdy ich działalność ma charakter sezonowy i w 2019 roku wykonywali ją nie dłużej niż przez 9 miesięcy.

O pomoc mogą się ubiegać ci z przewodników, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku.

Nowa tarcza wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe przeznaczone dla tych, którzy już wcześniej korzystali z tej formy pomocy. Ponownie będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy działający w sektorach: turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.

bEhLHWjz

Wnioskującym o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhLHWjS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Dom
8 miesięcy temu
Reasumując tarczę PiS. Drodzy Polacy dziękujemy za głosy A teraz radźcie sobie sami.Pozdrawiam
ASDf
9 miesięcy temu
Wy juzlepiej nie dotykajcie sie niczego.
DS
9 miesięcy temu
Wszystkich wykończą po kolei, potem będą udawać ze pomagaja.
bEhLHWjT
Pora na zmian...
9 miesięcy temu
Dlaczego kler w Polsce nie płaci składek ZUS.To podatnicy muszą płacić za nich.
Darek
9 miesięcy temu
Dobrze, ze od 14 lat pracuje w rodzinnym biznesie i nie place ani kszty podatku