Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Tarcza finansowa. Firmy mogą liczyć na wsparcie tylko dla pracowników na etacie

25
Podziel się:

Środki z tzw. tarczy finansowej mogą trafić tylko do pracowników zatrudnionych na umowie o pracę - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju na pytania Rzecznika MŚP. Przedsiębiorcy nie mogą zatem ubiegać się o subwencję na pracowników na umowach cywilnoprawnych oraz na tzw. współpracowników.

Tarcza finansowa. Firmy mogą liczyć na wsparcie tylko dla pracowników na etacie
Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP. (Rzecznik MŚP)

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w komunikacie prasowym podkreślił, że z pytaniami o wsparcie z tzw. tarczy finansowej zwrócił się do niego szereg przedsiębiorców. Chcieli uzyskać objaśnienia prawne w zakresie możliwości ubiegania się o subwencję finansową przez pracodawców, którzy na dzień 31 grudnia 2019 roku zatrudniali wyłącznie pracowników na umowy cywilnoprawne lub tzw. osoby współpracujące.

Rzecznik zwrócił się do resortu z zapytaniem o osoby współpracujące. Chciał się dowiedzieć, czy one mogą być również wliczane do liczby pracowników przy wnioskach o subwencję. Za osobę współpracującą uznaje się np. małżonka, dzieci czy rodziców przedsiębiorcy, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Odpowiedź od MR nie pozostawia złudzeń. Subwencja przysługuje wyłącznie na pracownika, który zatrudniony jest na umowę o pracę. Jak czytamy w odpowiedzi ministerstwa, "przy czym za pracowników nie uważa się pracowników na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych i zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego".

Zobacz także: mBank webinary odc. 1: Inwestuj jak milioner- to proste!

"Wobec powyższego, przedsiębiorca może zaliczyć w ramach ogólnej liczby pracowników, ustalanej na potrzeby określenia statusu mikroprzedsiębiorcy albo MŚP, osobę współpracującą zgłoszoną do ubezpieczeń społecznych pod kodem 0511 – pod warunkiem, że osoba ta jest jednocześnie pracownikiem w świetle powyższej definicji" - czytamy dalej.

A co zatem z osobami zatrudnionymi na zleceniu? Tutaj resort nie odpowiedział wprost na pytanie rzecznika. MR wyjaśniło, że w myśl przepisów uprawniających do subwencji w ramach tarczy "za pracownika uważa się: osobę fizyczną, która zgodnie z przepisami polskiego prawa pozostaje z beneficjentem w stosunku pracy".

Oprócz tego osoba taka musi spełniać inne warunki, m.in. być zgłoszona do ubezpieczenia społecznego. To samo tyczy się osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
DS
2 lata temu
PLANDEMIA - rozliczyć winnych. 80% podatkow i dostaniecie 5% zwrot w dotacjach - super interes dla rozdzielającego.
Wkurzony
2 lata temu
PRZESTANCIE ROZDAWAĆ PIENIADZE, PRZEDSUEBIORCY 1 MIESUAC MIELI NIZSZE IBROTY, A TERAZ DOSTAJĄ OD KILKUDZUESIECIU DO KILKUSET TYSIECY ZA NIC, POWINNY BYC INNE WARUNKI, POWINNI DOSTAC PIENIĄDZE LUDZIE KTORZY NAPRAWDĘ TEGO POTRZEBUJĄ
mimi
2 lata temu
szlag mnie trafia, kiedy moj kolejny pracownik idzie na niby kwarantanne, a ja musze placic za jego przymusowy urlop! To jest chore! Panstwo niech placi a nie ja!
Dość tego!
2 lata temu
Jaka tarcza???? To niepotrzebne-wszystko działa normalnie-tylko mamuśki siedzą w domu i nie chcą dzieci do szkoły posłać! Ta tarcza powoduje,że nikomu robić się nie chce.
Złośnik
2 lata temu
Przy zatrudnieniu na umowę zlecenie pracownik ma opłacane składki ZUS i podatki. Również ubezpieczenie chorobowe.
...
Następna strona