Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Tarcza finansowa PFR 2.0. "Punktowa pomoc to dobre rozwiązanie"

5
Podziel się:

- Tarcza punktowa, jaką jest tarcza 2.0, to dobre rozwiązanie, bo pomoc jest kierowana dokładnie tam, gdzie problemy są największe - ocenia przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski. Ze słów premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że pomoc ma trafić do ok. 40 branż.

Tarcza finansowa PFR 2.0. "Punktowa pomoc to dobre rozwiązanie"
Tarcza 2.0. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił ją w czwartek. (PAP, PAP/Rafał Guz, Rafa³ Guz)
bEJLFhNN

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wdrożenie tarczy finansowej 2.0. - Ta tarcza będzie kluczowa z punktu widzenia walki z drugą falą epidemii. To co najmniej 35 do 40 mld złotych - zapewnił.

Na nową propozycję szefa rządu przychylnie spogląda Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. W rozmowie z money.pl tłumaczy, że państwowa pomoc tym razem nie jest rozproszona, ale kierowana będzie właśnie do tych branż, które najbardziej tego potrzebują.

bEJLFhNP

- Dzisiaj mamy drugą część tarczy i w mojej ocenie to, co cenne jest w tej tarczy nr 2, to jej punktowe działanie, a nie w sposób rozproszony. Zapisano w niej pomoc dla firm działających w ok. 40 kodach Polskiej Klasyfikacji Działalności, które ta tarcza ma ochronić - podkreślił Kowalski.

Zobacz także: Zobacz: Zostawią w Polsce miliard dolarów. "Potwierdzamy. Budowy trwają"

Nasz rozmówca ocenił, że pierwszą falę koronawirusa SARS-CoV-2 przetrwać przedsiębiorcom pomogły "środki z ubezpieczeń społecznych" oraz z tarczy finansowej PFR. Teraz jednak mamy do czynienia z drugą falą, dlatego też potrzebne jest kolejne wsparcie.

bEJLFhNV

- Rzeczywiście ta tarcza jest skierowana do przedsiębiorstw, o których cały czas się mówi, bo ma ochronić m.in. gastronomię, fitness, handel detaliczny, targi, czy przewozy pasażerskie - mówi przewodniczący FPP. - Zaproponowane kwoty pomocy powinny być wystarczające. Mam nadzieję, że otrząśniemy się z pandemii maksymalnie do kwietnia - dodaje.

Z ujawnionych dotychczas informacji wiadomo, że do mikrofirm ma popłynąć z nowej traczy ok. do 3 mld złotych. Na pomoc dla małych przedsiębiorstw przeznaczone będzie do 5 mld złotych, a dla średnich i dużych - nawet do 27 mld złotych. Tarcza 2.0 ma być wsparciem na poziomie co najmniej 35 mld złotych.

Subwencje umorzone przy utrzymaniu zatrudnienia

W nowej tarczy znajdzie się ponownie zapis o umorzeniu subwencji, jeżeli firmy utrzymają poziom zatrudnienia i nie zawieszą czasowo działalności. Przy poprzedniej tarczy finansowej przedsiębiorcy zwracali uwagę, że zapis ten jest dla nich w praktyce kulą u nogi.

bEJLFhNW

Pojawiła się zatem obawa, że w kolejnej tarczy finansowej ten zapis dobije przedsiębiorców, którzy sięgną po pomoc. Kowalski zwraca uwagę, że zasady częściowo się zmieniły, przynajmniej jeżeli chodzi o kwestię utrzymania zatrudnienia.

- Ta obawa była i pewnie nadal jest. W przypadku tej tarczy jednak ten zapis jest troszeczkę korzystniejszy, bo mówi o średniorocznym zatrudnieniu - zwraca uwagę przewodniczący FPP.

bEJLFhNX

W jego ocenie tak sformułowany zapis "daje większe pole manewru" przedsiębiorcom. Tłumaczy to na przykładzie.

- Nawet jeżeli dzisiaj będę musiał zwolnić pracowników, bo nie jestem w stanie utrzymać zatrudnienia, a przyjmę ich za trzy miesiące, to mam szansę utrzymać te średnioroczne zatrudnienie - wyjaśnia Kowalski.

- Poprzednia tarcza mówiła: "nie wolno ci zwalniać". Ta tarcza mówi: "wolno ci zwalniać, jeżeli utrzymasz w przyszłości średnioroczne zatrudnienie" - dodaje.

bEJLFhNY

Pomoc będzie nadal potrzebna

Tarczę 2.0 nasz rozmówca ocenia pozytywnie. Zwraca jednak uwagę, że w przypadku pewnych branż zapisy trzeba będzie uszczegółowić.

- Jeszcze bardziej trzeba będzie skoncentrować pomoc dla tych branż, które przez ten okres covidowy nie miały najmniejszych szans na prowadzenie normalnej działalności. Mam tutaj na myśli przede wszystkim branżę targowo-wystawienniczą. Pomoc w najnowszej tarczy 2.0 jest dla niej wprawdzie zapisana, tyle że wskazane w pakiecie kody PKD niekoniecznie wyczerpują wszystkie odnogi tej branży - wyjaśnia Kowalski.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że targi obsługują nie tylko firmy udzielające pomieszczeń (które są uwzględnione w tarczy 2.0), ale również np. firmy, które wynajmują hostessy, czy też zajmują się szeroko rozumianą logistyką. I pomoc dla nich również powinna znaleźć się w nowej tarczy finansowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJLFhOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
J23
9 miesięcy temu
Pinokio po raz który powtarza to samo a działań jak nie widać tak nie widać . Poza wprowadzeniem nowych podatków dla Polaków . Pis tak to już ma że co innego mówi ,a co innego robi.
Bożena
11 miesięcy temu
A co ze sklepikami szkolnymi nikt o nas nie pamięta. Wiem, że jesteśmy w skali kraju mało znaczącymi podmiotami, ale jesteśmy prowadzimy działalność. Zamknięcie szkół uniemożliwia nam prowadzenie działalności gospodarczej, a zarazem musimy ponosić koszty utrzymania i pracownicze. Czy ktoś wreszcie usłyszy nasze wołanie o pomoc? Jeżeli nie chcecie nam pomóc to otwórzcie szkoły i pozwólcie nam pracować .
Polak
11 miesięcy temu
Kłamstwo kłamstwo po stokroć kłamstwo Jeżdżę na taxi i nie mogę zarobić na ZUS taki spadek obrotów i brak pomocy
bEJLFhOr
Polak
11 miesięcy temu
PiS to jedno wielkie kłamstwo jak ich pseudo tarcze na papierze i w TVP propaganda. Masakra
majkel
11 miesięcy temu
jeszcze więcej podatkow od pis xd super tarcza xD