Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Tarcza PFR. Błąd w konstrukcji wniosku pozbawia firmy wsparcia. "Na bieżąco eliminujemy problemy"

42
Podziel się

- Kasa z tarczy zaraz się skończy, a Polski Fundusz Rozwoju nic sobie nie robi z moich próśb; jak we wniosku napiszę prawdę o dochodach, to mi go odrzuca. Żeby dostać pieniądze, musiałbym poświadczyć nieprawdę, a wsparcie byłoby dwukrotnie mniejsze - mówi Waldemar Gawrol z OneDayClinic. PFR odpowiada, że na bieżąco analizuje zgłoszenia i poprawia system.

Wnioskowanie o rządowe wsparcie bywa trudniejsze, kiedy przedsiębiorca sprzedaje też usługi poza Polskę.
Wnioskowanie o rządowe wsparcie bywa trudniejsze, kiedy przedsiębiorca sprzedaje też usługi poza Polskę. (KPRM)
bDJkHdPF

- Takich firm jak moja jest wiele. W naszym przypadku nie da się złożyć wniosku, bo PFR patrzy tylko na dwie pozycje w JPK i na tej podstawie przyznaje wsparcie - mówi money.pl Waldemar Garwol, właściciel specjalistycznej kliniki, która operuje m.in zaćmę, ale prowadzi działalność w Polsce i Czechach.

Szacuje, że z powodu konstrukcji wniosku może stracić nawet 250 tys. zł wsparcia. Najkrócej rzecz ujmując, formularz do wypełnienia nie przyjmuje prawdy o obrotach firmy Garwola. Rzecz wynika ze złożoności naszego systemu podatkowego.

Waldemar Garwol wpadł w 2015 r. na genialny pomysł. Woził Polaków do Czech na operację zaćmy. W Polsce na ten zabieg czekało się nawet 5 lat. U naszych południowych sąsiadów wykonywano go z marszu. Interes tak się rozwinął, że firma zainwestowała w klinikę w Ostrawie ponad 2 mln zł. Poszerza również swoją działalność w Polsce. Jednak przez koronawirusa obroty spadły i OneDayClinic chciał skorzystać z tarczy PFR.

bDJkHdPH
Zobacz także: Wakacje kredytowe po nowemu. Prezes UOKiK wyjaśnia, jak to ma wyglądać

Niezgodność plików

Firma ma przychody m.in. z usług medycznych realizowanych w Unii Europejskiej, ale poza Polską. System PFR przy składaniu wniosku sprawdza przychody we wskazanych miesiącach w VAT i plikach JPK.

Usługi medyczne świadczone w kraju są zwolnione z podatku VAT, ale są wykazywane zarówno w deklaracji VAT i JPK. Natomiast te świadczone poza Polską są opodatkowane, w tym przypadku w Czechach, ale w polskich deklaracjach VAT, VAT-UE oraz JPK się ich nie wykazuje.

bDJkHdPN

- Dlatego jeśli wpiszemy przychody faktycznie osiągnięte (czyli te uzyskane również w Czechach), system odrzuca nasz wniosek, bo wtedy obroty nie są zgodne z plikiem JPK. Jak wpiszę zgodne z JPK (czyli mniejsze), to świadczę nieprawdę, a dodatkowo otrzymamy subwencję o 250 tys. zł mniejszą - wyjaśnia Gawrol.

Jest rozwiązanie, ale...

- Przedsiębiorca słusznie wskazał na niedoskonałość systemu weryfikacji wniosków w oparciu o pliki JPK. Wartość obrotu wykazana w JPK nie zawsze pokrywa się z wartością przychodów księgowych - mówi money.pl Szymon Koszel, menedżer w zespole subwencji PFR w Grant Thornton.

bDJkHdPO

Jak wyjaśnia, dotychczas jeśli przedsiębiorca wpisał we wniosku wartość przychodów z ewidencji księgowej, która różniła się od podanej w JPK, wówczas automat weryfikujący odrzucał podanie.

W ostatnim czasie jednak PFR rozszerzył zakres weryfikacji przychodów. W przypadku usług zwolnionych z VAT podstawą weryfikacji obrotów mają być przychody wyliczane w rozumieniu ustawy o CIT. - Oparcie weryfikacji na przychodach w rozumieniu CIT będzie korzystne dla przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że w dalszym ciągu pomiędzy ewidencją księgową a przychodami podatkowymi mogą wystąpić różnice - mówi Koszel.

Jego zdaniem rozwiązaniem, które ułatwiłoby procedurę aplikowania o subwencję, byłoby dodanie we wniosku pola, w którym przedsiębiorca deklarowałby swój status np. jako zwolnionego z VAT i wskazywałby podstawę weryfikacji obrotów (np. deklaracja CIT). - Obecnie jednak formularze dostępne w bankowości elektronicznej – zarówno w przypadku wniosków o subwencję, jak i odwołania od decyzji PFR – nie dają takiej możliwości - mówi ekspert Grant Thornton.

Nie ma na to rady

Dokładnie nie wiadomo, ile polskich firm ma taki problem, jak OneDayClinic, ale tysiące rodzimych podmiotów sprzedają przecież usługi za granicę, więc ostrożnie można mówić o tysiącach firm.

bDJkHdPP

- Od dwóch tygodni nie ma żadnej odpowiedzi. Mówią, że pracują nad rozwiązaniem. Już wiem, że rozpatrzyliby mój wniosek pozytywnie, ale wsparcie będzie o połowę mniejsze i deklarowałbym nieprawdziwy dochód - mówi Gawrol. Przedsiębiorca dzwonił też do skarbówki. Tam jednak usłyszał, że "nie ma na to rady, bo rzeczywiście dla PFR ważne są dwie pozycje w JPK".

Z prośba o wyjaśnienie tej sytuacji zwróciliśmy się do PFR.

bDJkHdPQ

- Na bieżąco obserwujemy, jakiego rodzaju problemy napotykają przedsiębiorcy podczas wypełniania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Staramy się je eliminować i poprawiać algorytm decydujący o przyznaniu subwencji i wyliczający jej kwotę - wyjaśnia Maciej Buczkowski z PFR.

PFR wyjaśni z bankiem

Jak przekonuje, w porozumieniu z bankami, Krajową Izbą Rozliczeniową, ZUS i Ministerstwem Finansów PFR wprowadził już zmiany w systemie, które powinny zapobiegać ewentualnym błędnym odrzuceniom wniosków o subwencję. - Przedsiębiorcy, których to spotkało, powinni wypełnić wniosek ponownie. Przypominamy, że w przypadku całkowitego odrzucenia wniosku można go składać ponownie bez ograniczeń. Zdarzają się jednak sytuacje wyjątkowe, które algorytm może niewłaściwie zinterpretować na podstawie dostępnych danych publicznych - mówi Buczkowski.

Jeśli zatem przedsiębiorca ustalił, że stan wynikający z rejestrów publicznych nie wyklucza go jako beneficjenta programu, a pomimo tego wniosek o subwencję został odrzucony, może się skontaktować bezpośrednio z bankiem, w którym ten wniosek został złożony i wyjaśnić sprawę.

Dostaliśmy zapewnienie, że PFR będzie ją analizować wspólnie z bankiem i jeśli subwencja się należy przedsiębiorcy, zostanie przyznana.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDJkHdQi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
Gorszy Sort
9 miesięcy temu
Tak to jest jak zasady ustalają półgłówki, które nie maja zielonego pojęcia co jest w JPK, co to jest przychód podatkowy, W życiu nie słyszeli, że data powstania obowiązku z tyt. VAT może wskazywać inny okres rozliczeniowy niż dla podatku CIT lub PIT i w praktyce bardzo rzadko przychody w ewidencji VAT pokrywają się z ewidencją sprzedaży. A może robią to celowo, żeby nie dać wsparcia?
tyle w temaci...
9 miesięcy temu
jak cwaniaczek w CZ działa, to niech od nich kasę dostanie
ewa
9 miesięcy temu
czy morawiecki czyta co w tarczach? Chyba od faceta b ministra finansów oczekuje sie zrozumienia co to przychod i dochod. Czy ten facet wogole rozumie ekonomie? Byl banksterem i nic nie zdzialał bo za dlugami wbk
bDJkHdQj
edek86
9 miesięcy temu
gości krętacz, zarejestrował działalność w CZ bo podatki mniejsze, a liczy na pomoc z PFR, to może dajmy też tym co działalność w rajach podatkowych mają założoną.
ukraińska pij...
9 miesięcy temu
chcę powrotu bezrobocia 20%,stawek godzinowych 6 zł brutto, wieku emerytalnego dla kobiet 67 lat, waloryzacji 3-4 zł i ciągłego wmawiania Polakom, że pinindzy na nic nima i nibyndzie i dlatego na Trzaskowskiego, albo na Kamysza, albo na Biedronia zagłosuję
...
Następna strona