Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Termin złożenia PIT. Ile jest czasu i co zrobić w razie spóźnienia?

0
Podziel się:

Każdy podatnik ma obowiązek złożenia raz w roku rocznego zeznania podatkowego. Rodzaj formularza, na którym składa się takie zeznanie, zależy przede wszystkim od tego, jaka jest forma opodatkowania. Termin złożenia takiego zeznania jest co roku ten sam.

Gdy termin na złożenie PIT zbliża się nieubłaganie, prostym sposobem na szybkie rozliczenie PIT może okazać się deklaracja internetowa
Gdy termin na złożenie PIT zbliża się nieubłaganie, prostym sposobem na szybkie rozliczenie PIT może okazać się deklaracja internetowa (East News)
bEJTbPYR

Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do końca kwietnia. W 2019 będzie to 30 kwietnia.

Wcześniej powinniśmy otrzymać od pracodawcy zestawienie wszystkich zaliczek, które zostały wpłacone. A jaki formularz podatkowy trzeba złożyć do zeznania podatkowego? W dużej mierze zależy to od tego, jaką formę opodatkowania wybraliśmy. Często wypełniany druk to PIT-37, którego używają podatnicy, którzy uzyskują dochody z umowy o pracę, zlecenia albo umowy o dzieło.

Jeżeli takie zeznanie podatkowe nie będzie złożone w terminie, czyli do końca kwietnia, to podatnik dopuszcza się wykroczenia skarbowego. Jest to zagrożone karą finansową. Po spełnieniu określonych warunków możliwe jest uniknięcie tej grzywny.

bEJTbPYT

Osoba, która uzyskuje dochód z umowy o pracę lub umowy zlecenia albo umowy o dzieło musi złożyć zeznanie na formularzu PIT-37. Jeśli będzie trzeba dopłacić podatek, to ostatnim dniem na dokonanie takiej wpłaty jest właśnie 30 kwietnia. Terminu tego nie da się przesunąć.

Jak złożyć zeznanie podatkowe?

Zeznanie podatkowe powinno być złożone w urzędzie skarbowym. Można to zrobić osobiście, można też pocztą tradycyjną albo przez internet. Ten ostatni wariant wybierany jest coraz częściej. Wszystko dlatego, że jest bardzo wygodny. Nie trzeba bowiem potwierdzić go podpisem kwalifikowanym.

Spóźniłem się z zeznaniem rocznym. Co mi grozi?

Jeżeli nie złożymy deklaracji podatkowej w terminie, popełnimy czyn zabroniony. Jest to wykroczenie, za które grozi kara określona w kodeksie karnym skarbowym. Jeśli uchylamy się od opodatkowania albo nie ujawniamy organowi podstawy opodatkowania, albo nie składamy deklaracji, to podlegamy karze grzywny. Może to być nawet 720 stawek dziennych. Możemy też być ukarani pozbawieniem wolności albo łącznie oboma karami.

bEJTbPYZ

Czy można uniknąć kary?

Jeśli podatnik spóźnił się z zeznaniem podatkowych, istnieje możliwość uniknięcia kary. Trzeba to zrobić jeszcze zanim urząd skarbowy zauważy, że tego zeznania nie złożyliśmy. Wtedy trzeba złożyć zaległe zeznanie, opłacić podatek razem z odsetkami. Dodatkowo trzeba też złożyć tzw. czynny żal. Takie prawo ma każdy podatnik. Żeby jednak czynny żal był skuteczny, trzeba zapłacić zaległą należność z odsetkami, złożyć deklarację, zanim urząd wezwał nas do wyjaśnienia, dlaczego nie złożyliśmy zeznania w terminie lub zanim zostanie przez urząd wszczęta kontrola podatkowa.

Jeśli zdążymy złożyć wtedy czynny żal, można być niemal pewnym, że nie będą nam grozić żadne negatywne konsekwencje.

bEJTbPZu
pit
rozliczenie pit
msp
KOMENTARZE
(0)