Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
27.03.2019 08:49

Test przedsiębiorcy. Resort chce sprawdzać, kto faktycznie prowadzi działalność

Ministerstwo Finansów zapowiada, że chce opracować tzw. test przedsiębiorcy. Ma on oddzielić faktycznych przedsiębiorców od tych, którzy de facto pracują na etacie, a firmę założyli tylko po to, by płacić niższe podatki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Resort finansów chce sprawdzać, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą - zapowiada wiceminister Filip Świtała (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Pracownik zakłada firmę, opłaca minimalne, zryczałtowane składki na ubezpieczenia społeczne i rozlicza się podatkiem liniowym. I przy wysokich zarobkach zamiast 32 płacą 19 proc. podatku. Co miesiąc wystawiają jedną fakturę, jednemu kontrahentowi.

Takie rozwiązania nie podobają się ministerstwu finansów. - Jednym z problemów polskiego systemu jest opodatkowanie jednoosobowych firm - mówił podczas warsztawów podatkowych na Uczelni Łazarskiego wiceminister Filip Świtała. Jego słowa cytuje środowa "Rzeczpospolita".

Zdaniem resortu podobna sytuacja to nic innego jak samozatrudnienie i prowadzenie działalności gospodarczej tylko pozornie. W rzeczywistości jest to traktowane jako tańsza (niższe składki i podatek) forma etatu.

Obejrzyj: Wynajmujesz mieszkanie? Skarbówka rozliczy cię od przyszłego roku

- Tacy przedsiębiorcy często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji - mówi Świtała. Dodawał, że taki model jest nieuczciwy wobec osób, które płacą podatki od umowy o pracę.

108 mln zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT miał stracić Skarb Państwa.
Handel nielegalnym paliwem. CBŚP i KAS rozbiły międzynarodowy gang

Według szacunków resortu takich fikcyjnych przedsiębiorców może być nawet 166 tys. Dlatego rząd ma plan, by takie obejście utrudnić. - Pracujemy nad testem przedsiębiorcy, który miałby określić, kto jest prawdziwym przedsiębiorcą, a kto nim nie jest - powiedział "Rz" Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w resorcie.

Jak miałby wyglądać test? Szczegółów na razie brak.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło
PKO BP największym podatnikiem. Ponad miliard w kasie państwa

Są za to wątpliwości. Sam Żukowski podaje bowiem przykład lekarza, który wystawia jednemu szpitalowi jedną fakturę miesięcznie. Ale oprócz tego przyjmuje jeszcze czterech pacjentów tygodniowo. - Po to, żeby pokazać, że prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą - mówi dyrektor departamentu w ministerstwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2019

CentrumA od kiedy to właściciel 1 osobowej firmy płaci mniejsze podatki ??? zus ok 1300 pln (miesięcznie) nie ważne, czy ma się dochód. do tego jeszcze VAT … Czytaj całość

27-03-2019

Bo noCo się dziwic rząd cały czas jedzie na deficycie to szukają pieniędzy gdzie popadnie.Za drogo kosztuje nas kiełbasa wyborcza PISu.

27-03-2019

LOTZacznijcie od LOTu. Piloci się skarżyli w mediach że musieli pójść na samozatrudnienie.

Rozwiń komentarze (673)