Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Test przedsiębiorcy to mniejsze zarobki. Niektórzy pożegnają się z jedną całą pensją

750
Podziel się

Zarabiasz mało i prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Nie musisz się bać testu przedsiębiorcy. Fiskusowi walka z tobą się nie opłaca. Zarabiasz dużo na samozatrudnieniu? To w ciągu roku możesz stracić jedną pensję.

Teresa Czerwińska forsuje "test przedsiębiorcy". Koledzy z rządu mają odmienne zdanie na temat projektu.
Teresa Czerwińska forsuje "test przedsiębiorcy". Koledzy z rządu mają odmienne zdanie na temat projektu. (East News)
bDHNjsdN

Jeśli zarabiasz 10 tys. zł brutto i jesteś na samozatrudnieniu, oblany test przedsiębiorcy mógłby oznaczać dla ciebie stratę 1,5 tys. zł w ciągu roku.

Zarabiasz 20 tys. zł? Stracisz 17 tys. zł. O tyle więcej zapłacisz podatku dochodowego. Ty na rękę masz mniej, fiskus zyskuje.

bDHNjsdP

Menadżerowie i specjaliści z pensją 30 tys. zł miesięcznie mogą pożegnać się z blisko 32 tys. zł w ciągu roku. To jedna pensja mniej. Jak wynika z analizy money.pl, takie mogą być skutki wprowadzenia w Polsce testu przedsiębiorcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowy poziom osiągów i wytrzymałości. Premiera dwóch nowych opon Michelin na Poznań Motor Show

W rządzie spór o test

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2020 r. w Polsce może pojawić się "test przedsiębiorcy". Tak wynika z Wieloletniego Planu Finansowego, który na lata 2019-2022 stworzył resort finansów. Pomysł wywołał sporo kontrowersji.

bDHNjsdV

- Niespecjalnie mi się podoba - mówi money.pl Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Przeciwna testowi jest również Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Wątpliwości innych ministrów to jednak za mało. Resort już nawet przeprowadził wstępny egzamin. Co prawda 97 proc. wytypowanych do niego zdało, ale i tak problem może mieć 80 tys. przedsiębiorców. Pisaliśmy o tym w money.pl.

Jedna pensja mniej

Resort szacuje, że po wprowadzeniu testu przedsiębiorcy, do budżetu wpłynie około 1,2 mld zł więcej. To oznacza, że każda z firm, która oblała test, średnio wyłożyłaby po 15 tys. zł. Szczegółów testu i jego konsekwencji brak. Eksperci wskazują, że najpewniej dotknąłby osoby, które zarabiają dużo i korzystają w firmie z podatku liniowego. Dlaczego?

bDHNjsdW

W wielu wypadkach układ B2B (czyli business-to-business, transakcje pomiędzy dwoma podmiotami) pozwala sporo zaoszczędzić na podatkach. Zwłaszcza, gdy zarabia się dużo. Zamiast 32 proc. podatku, który dotknąłby pracownika na umowie o pracę lub samozatrudnieniu rozliczanym przy pomocy skali podatkowej, przedsiębiorca może płacić podatek liniowy w wysokości 19 proc. Różnica? Całkiem spora.

Eksperci przepytani przez money.pl wskazują, że najpewniej resort chciałby tak zmienić przepisy, by ograniczyć możliwość korzystania z korzystniejszego podatku liniowego.

bDHNjsdX

Sprawdziliśmy, jak "test przedsiębiorców" może wpłynąć na polskich przedsiębiorców indywidualnych. Jak liczyliśmy? Przede wszystkim to uproszczona kalkulacja - opierająca się jedynie na stronie dochodowej (nie wliczaliśmy kosztów prowadzenia działalności, które dla każdego przedsiębiorcy są inne, a które obniżają należny podatek). Od zarobków brutto odliczaliśmy normalną składkę ZUS oraz dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Kalkulacje przeprowadziliśmy dla trzech grup przedsiębiorców: zarabiających 10 tys. zł brutto miesięcznie, 20 tys. zł brutto miesięcznie oraz 30 tys. zł brutto miesięcznie. W ten sposób pokazujemy różnice między rozliczaniem się z podatków według skali podatkowej 18 i 32 proc. oraz stawki liniowej 19 proc.

Wiele wskazuje na to, że "test przedsiębiorcy" mógłby być najbardziej bolesny właśnie dla osób, które zarabiają dużo i rozliczają się według podatku liniowego.

Dlaczego? Bo w ten sposób nie wpadają w wyższą stawkę - 32 proc. W Polsce w ten sposób rozliczają się na przykład dobrze zarabiający pracownicy sektora IT oraz menadżerowie (którzy nie są na kontrakcie menadżerskim).

bDHNjsdY

Zarabiasz dużo? Bój się

Pokazuje to najlepiej przykład osoby zarabiającej na samozatrudnieniu 5 tys. zł brutto miesięcznie. W ciągu roku - rozliczając się według skali podatkowej 18 proc. - zapłaci 4,5 tys. zł podatku w ciągu roku. Rozliczając się według stawki liniowej 19 proc. - zapłaci 5,6 tys. zł podatku. Efekt? W ciągu roku traci 1,1 tys. zł. Dlatego nigdy nie skorzysta ze stawki liniowej, bo się jej po prostu nie opłaca. Można więc przyjąć, że test przedsiębiorcy jej nie dotyczy. W interesie fiskusa nie byłoby przecież, by płaciła mniejsze podatki.

Zupełnie inaczej sytuacja się ma, gdy zarobki są w okolicach 10 tys. zł brutto miesięcznie. Ewentualny niezdany "test przedsiębiorcy" i zmuszenie do innego rozliczania podatków, spowodowałyby 1,5 tys. zł straty w ciągu roku. To różnica pomiędzy skalą podatkową a rozliczeniem liniowym.

Dlaczego różnica roczna jest tak nieduża? Bo przedsiębiorca tylko przez 3 miesiące w roku płaci 32-procentową stawkę (dochód do opodatkowania w tym momencie przekracza 85 528 zł). Mówiąc wprost: na podatku liniowym korzystałby tylko przez chwilę w ciągu roku.

Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku osób zarabiających 20 i 30 tys. zł brutto na B2B. Przy zarobkach rzędu 20 tys. zł brutto miesięcznie, różnica w podatkach wynosi już w ciągu roku 17 tys. zł. To w zasadzie jedna pensja mniej.

Przy 30 tys. zł brutto miesięcznie, różnica w sposobie opodatkowania podskakuje do 32,7 tys. zł. I znów - to kwestia jednej pensji oddanej fiskusowi lub nie. Wyliczenia money.pl to tylko szacunki - szczegóły pomysłu nie są wciąż znane, a sam resort finansów na ich temat milczy.

bDHNjseq
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(750)
dssd
2 lata temu
Powodzenia w budowaniu gospodarki opartej o kasjerów, fryzjerów, sprzątaczki, nauczycieli, urzędników... Podatek liniowy to jedyne co obecnie trzyma wysoko wykwalifikowanych specjalistów w Polsce. Za 10 lat Polskiej gospodarki nie będzie - zostaną sami niewolnicy na taśmie i kasach i wtedy ani na 500+ nie będzie, ani na nową piątkę, ani na emerytury. Ten test ma na celu uderzenie w jedną konkretną grupę - specjalistów IT. Osoby, które mają najmniejszy problem z przeniesieniem swojego biznesu do innego kraju. Nie wiem czy to celowe działanie, żeby zniszczyć ten kraj czy po prostu głupota. Ale gwarantuje wam, wy którzy cieszycie się, że "dowalą" tym cwaniakom co to po 20 tys miesięcznie za klikanie w klawiaturę zgarniają, że my sobie poradzimy i będziemy zarabiać jeszcze więcej, ale po prostu nie w Polsce. Wy natomiast będziecie coraz biedniejsi, bo już nie będzie komu zabierać.
Janusz
2 lata temu
Czyli nie walczymy z wypychaniem na samozatrudnienie, tylko z tymi co za dużo zarabiają. Dobry sygnał dla najlepszych, w tym kraju wstyd dobrze zarabiać a otrzymywanie jałmużny przywraca godność.
Podatnik
2 lata temu
Specjalista z 30K+ bedzie sie oplacalo zakladac spółki. Albo wyjechac za granice i za tą 13tą pensję wynająć apartament. Smutne.
bDHNjser
M.
2 lata temu
PiS pokazał, że woli aby Polacy byli świniopasami niż przedsiębiorcami, specjalistami czy nauczycielami. Z drugiej strony każdy naród ma taką władzę na jaką sobie zasłużył.
Eva
2 lata temu
Najlepsi uciekajcie z tego kraju!!!!! To kraj wsparcia patologii. Nie będziecie mieli kogo okradać skończy się rozdawnictwo!
...
Następna strona