Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inwestycje
04.08.2019 15:27

To historyczny rekord. Pół miliarda złotych dla polskich firm

Od początku roku widać niespotykane przyspieszenie na polskim rynku prywatnych funduszy. Łączne inwestycje w pierwszym półroczu przekroczyły poziom 550 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/ money.pl)
DocPlanner rozbił bank. Startup zebrał ponad 300 mln zł od inwestorów (Fot: Aneta Żurek/ money.pl)

Są pieniądze dla młodych, innowacyjnych firm, a prywatne fundusze chętnie je wydają. Pod tym względem rekordowy okazał się drugi kwartał tego roku. Od kwietnia do czerwca łączna suma inwestycji wyniosła 444 mln zł.

(Inovo Ventures Partners)
To był najlepszy kwartał w historii dla polskich startupów (Fot: Money.pl)

Startupem, który rozbił bank, był DocPlanner. Globalny asystent do umawiania wizyt lekarskich - w Polsce znany jako ZnanyLekarz.pl - pozyskał imponujące 334 mln. Tak wysokie finansowanie zapewniło kilka funduszy: brytyjskie Piton Capital i One Peak, czeski Enern Investment i amerykański gigant Goldman Sachs Private Capital Investing.

Z kolei np. Talent Alpha czy Infermedica zgarnęły odpowiednio po 18,5 mln zł i 14 mln zł.

Obejrzyj: "To była partyzantka!" Tak wyglądały początki firmy, którą zna każdy w Polsce

- Rekordowy wynik rundy DocPlannera bezsprzecznie wywindował kwartalne wyniki całego rynku. Nadchodzą już jednak kolejne mega rundy. W lipcu byliśmy świadkami kolejnej inwestycji w Brainly - 30 mln dolarów od Naspers, Runa Capital oraz Manta Ray - komentuje Michał Rokosz, Partner w funduszu Inovo Venture Partners.

Jak dodaje: - W najbliższym czasie duże rundy mogą zebrać też m.in: PerfectGym, Elmodis oraz Booksy. W dalszej perspektywie w ich ślady powinny pójść m.in. PackHelp oraz Infermedica. Widać, że polski rynek wreszcie dojrzał.

Eksperci z Inovo Venture Partners policzyli, że w drugim kwartale doszło w sumie do 18 rund inwestycyjnych, czyli o sześć więcej niż rok temu. Wsparcie uzyskały nie tylko rodzime podmioty, ale również zagraniczne, zarejestrowane m.in. w USA czy Finlandii.

Jeżeli obecny trend utrzyma się do końca roku, wartość rynku przekroczy miliard złotych i powinna osiągnąć tym samym poziom ok. 0,062% PKB. To realna szansa na prześcignięcie w tym zakresie państw takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania, Austria czy Norwegia.

Rezultaty z tego półrocza pokazują, że coś drgnęło na rynku polskich inwestycji prywatnych. W drugim kwartale ubiegłego roku wartość inwestycji wyniosła 36,6 mln zł, co oznacza wzrost o 1114 proc. w ciągu roku.

Co więcej, w całym 2018 roku wartość rynku, mierzona wszystkimi inwestycjami, wynosiła 720 mln zł. Rok wcześniej było to 440 mln zł.

"Podczas gdy lata 2017-2018 były globalnie rekordowe pod względem wielkości rynku VC, to Polska nie podążała za tym trendem. W 2017 r. polski rynek odnotował spadek łącznej kwoty transakcji o 30 proc." - mogliśmy przeczytać w Złotej Księdze VC, opracowanej przez fundację Startup Poland.

W Polsce obecnie działa 130 funduszy venture capital. Zarządzają aktywami rzędu 2,6 mld euro, co daje średnią 19,6 mln euro na fundusz. Środkami powyżej tej kwoty dysponuje zaledwie co piąty fundusz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, msp, startupy, docplanner
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2019

DziadekProgram do umawiania wizyt lekarskich! Do których lekarzy, tych w Ameryce czy Czechach? I co to ma być, inwestycja?

04-08-2019

Marek NiedowiarekTo reklama na utopienie dużej forsy na "fundusze inwestycyjne" kto posiada jakiekolwiek pieniążki w banku ! > nie dajcie się oszustom na … Czytaj całość

05-08-2019

RobKwii kwiii kwiii, już tak 4 lata ubeckie lebiegi, hahhaha

Rozwiń komentarze (7)