Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Trybunał Konstytucyjny na ratunek. Premier chce go wykorzystać przeciwko przedsiębiorcom

462
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił swój wzrok w kierunku Trybunału Konstytucyjnego. Szef rządu chce, by TK stwierdził niekonstytucyjność przepisu, który nakazałby rządowi wypłatę odszkodowań przedsiębiorcom - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Trybunał Konstytucyjny na ratunek. Premier chce go wykorzystać przeciwko przedsiębiorcom
Premier Mateusz Morawiecki i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. (PAP, PAP/Leszek Szymański, Leszek Szymañski)

Chodzi o przepis 417[1] Kodeksu cywilnego. Sam przepis 417 kc narzuca odpowiedzialność za "szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej".

Natomiast 417[1] doprecyzowuje, że jeżeli "szkoda została wyrządzona przez wydanie" aktu prawnego, to jej naprawienia można się domagać "po stwierdzeniu we właściwym postępowaniu niezgodności tego aktu z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub ustawą".

Jak pisze "DGP" na swojej stronie internetowej, premier zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu w zakresie, w którym uprawnia on sądy do decydowania o tym, czy akt wykonawczy był zgodny z konstytucją, czy też nie.

Dziennik podkreśla, że dotychczas przepis ten nigdy nie budził niczyich wątpliwości. Jednak Mateusz Morawiecki chce, by niekonstytucyjność aktu wykonawczego mógł stwierdzić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny.

Zobacz także: Zobacz: Podatek od smarftona. "Trzeba zapewnić twórcom dochody"

To spowolniłoby konieczność wypłat odszkodowań przedsiębiorcom przez Skarb Państwa. "DGP" sugeruje, że może to być zabezpieczenie rządu przed ewentualnymi roszczeniami przedsiębiorców, którzy doznali szkody z powodu rozporządzeń wprowadzonych pod płaszczykiem walki z pandemią koronawirusa.

Money.pl zwrócił się w tej sprawie z Kancelarii Premiera. Chcieliśmy m.in. dowiedzieć się, jak szef rządu uzasadnia złożenie takiego wniosku. W odpowiedzi od Centrum Informacyjnego Rządu czytamy m.in., że to TK ustala niekonstytucyjność poszczególnych przepisów. Dopiero na podstawie orzeczenia Trybunału sądy cywilne mogą przyznać odszkodowanie.

Wniosek ten można znaleźć już na stronie Trybunału. Dokument jest datowany na 28 sierpnia 2020 roku. Tego samego dnia też został złożony do TK.

W uzasadnieniu czytamy m.in., że "rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego powinno być koniecznym warunkiem wstępnym, dającym możliwość rozważenia zasadności przypisania Skarbowi Państwa odpowiedzialności odszkodowawczej".

Dalej wnioskodawca tłumaczy, że "sąd odszkodowawczy nie może więc samodzielnie stwierdzić wadliwości" aktów prawnych, ale "musi oprzeć swe rozstrzygnięcie w tym zakresie na uprzednim ustaleniu tego faktu w odpowiednich postępowaniach".

W uzasadnieniu wyjaśniono, że gdyby pozostawić tę kompetencję sądom, to mogłoby dochodzić do dublowania poszczególnych postępowań w ramach postępowania odszkodowawczego, albo nawet do "niespójnych" lub "sprzecznych rozstrzygnięć" opartych na odmiennych ocenach prawnych.

"Względem aktów normatywnych stanowiących źródła powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej 'właściwym postępowaniem' stwierdzającym bezprawność takiego aktu jest procedura kontrolna sprawowana przez Trybunał Konstytucyjny" - czytamy w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
msp
przedsiębiorcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(462)
janka
2 lata temu
Jak idzie nie po mysli PISU TO OD RAZU ZWRACAJA SIE DO KOLEZANKI PANA KACZYŃSKIEGO BY SPRAWDEZILA PRZEPIS KTORY BEDZIE Zawsze po mysli dla kolegi poto byl im potrzebny trybunal i kolezanka pana Kaczynskiego
ekonomista
2 lata temu
aha chcą wprowadzić stan klęski żywiołowej i nie chcą płacić odszkodowań!!!! a premier czeka na rozstrzygnięcie, a obecny kryzys to tylko przykrywka.....
tak od zyda p...
2 lata temu
podatek solidny i kościoła ---oczywiście właścicieli /naszego mienia/podatek ze nie będą sięgać po cudze mienie ---ile kasy się ubiera od takich domów ,osiedli,szpitale -pustostany zmoknięte bo zapomnieli ze powinni leczyć --- itp
Gorzki
2 lata temu
Morawiecki stanął na wysokości zadania, wprowadzając ten lockdown. Było trzeba ratować kraj przed zarazą. Udało się.
skaut
2 lata temu
To nie są przedsiębiorcy, tylko Janusze biznesu, którym nie chce się pracować.
...
Następna strona