Notowania

podatki
04.02.2020 20:12

Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przesuwającą udostępnienie usługi Twój e-PIT osobom prowadzącym działalność gospodarczą - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Twój e-PIT dla przedsiębiorców później, niż zakładano. (Fot: Pio Si)

Uruchomiona w 2019 roku usługa Twój e-PIT, polegająca na wstępnym wypełnieniu deklaracji podatkowej przez urząd, miała w tym roku objąć także przedsiębiorców,

Mimo wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwo Finansów nie przygotuje na czas rozliczeń rocznych PIT-36, PIT-36L i PIT-28 adresowanych do przedsiębiorców. A miało się z nimi uporać do 15 lutego.

"Ponieważ w ocenie resortu finansów dochowanie powyższego terminu nie jest możliwe, w drodze niniejszej ustawy zawężono zakres usługi polegającej na udostępnieniu przez organy administracji skarbowej wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych. Usługa ta nie będzie miała zastosowania do deklaracji podatkowych: PIT-28S, PIT-36S i PIT-36LS składanych przez podatników będących przedsiębiorstwem w spadku oraz do zeznań podatkowych zawartych w formularzu PIT-36L" - czytamy w komunikacje Kancelarii Prezydenta.

Oglądaj też: Twój e-PIT 2020. W tym roku ma być łatwiej

PIT z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzielnie.

Pozostali podatnicy nadal będą mogli korzystać z usługi. Rozliczenia ruszą w połowie lutego. Logowanie do usługi Twój e-PIT będzie umożliwione 15 lutego.

Tam podatnicy będą mogli zobaczyć wypełnione przez urzędników zeznanie i je edytować lub zaakceptować.

"Dzięki usłudze podatnik będzie mógł indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci, rozliczyć się. Będzie mógł również przekazać 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego" - poinformował resort finansów.

Nawet jeśli podatnik nic nie zrobi w związku ze swoim zeznaniem podatkowym, to po upływie terminu rozliczeń dokument automatycznie zostanie wysłany do urzędu skarbowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, gospodarka, wiadomości, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2020

Spór konstytucyjnyI tu adrian nie miał wątpliwości konstytucyjnych przyklepując prawo podatkowe uchwalone po terminie 30 listopada roku poprzedniego i będącego prawem … Czytaj całość

07-02-2020

exmachinasystem podatkowy zbyt skomplikowany. gdyby był prosty to byłoby na czas

12-02-2020

ZałamanyJak żyć, jak żyć? Jak rozliczać, kiedy ciągłe zmiany? Przedsiębiorco tylko płać i płacz...

Rozwiń komentarze (4)