Notowania

nieruchomości
14.04.2019 10:14

Udziały w nieruchomościach jak akcje giełdowe. Twórcy Prostej Giełdy obiecują nawet 15 proc. zysku rocznie

Prosta Giełda to serwis, który umożliwia kupno i sprzedaż udziałów w nieruchomościach komercyjnych. Dla właściciela budynku to sposób na szybki zastrzyk gotówki. Dla przeciętnego Kowalskiego – rodzaj nowej inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Giełda udziałów w nieruchomościach to pierwsze tego typu narzędzie w Polsce. (Fot: PIOTR MOLECKI)

Jest to pierwsze tego typu narzędzie na polskim rynku. Jak działa? Przedsiębiorca rejestruje konto i wypuszcza udziały w swojej nieruchomości. Co ważne, musi to być budynek, który już istnieje i działa komercyjnie, jak np. sklep czy restauracja.

ZOBACZ: Jak pozyskać klienta w internecie

Inwestujący przekazuje swój kapitał. W zamian dostaje właśnie wspomniane udziały w nieruchomości. Ma z tego dywidendę, która jest mu wypłacana co miesiąc.

- Pomysł wziął się z własnej potrzeby. Kilka lat temu potrzebowałem szybkiego zastrzyku pieniędzy. Chciałem dostać kredyt z banku pod nieruchomość. Sprawa wydawała się prosta. Byłem przekonany, że zajmie mi to tydzień, może dwa. Okazało się, że trwało to dwa miesiące, a bank ostatecznie zaproponował refinansowanie na 30 proc. wartości nieruchomości - mówi money.pl Mirosław Januszewski, prezes firmy DA Management, do której należy platforma.

Prosta Giełda będzie zarządzana przez spółkę celową. Januszewski twierdzi, że sprzedaż udziałów ma być alternatywą dla kredytu. Chodzi o to, by przedsiębiorca, np. restaurator czy właściciel kwiaciarni, mógł szybko zdobyć pieniądze, gdy ich potrzebuje, bez konieczności zadłużania się w banku. Na przykład na refinansowanie części nieruchomości.

- Osoba, która kupuje udziały, zyskuje bezpieczną inwestycję - zapewnia prezes firmy DA Management.

Nasz rozmówca tłumaczy, że wszystkie nieruchomości są zabezpieczone hipoteką. Oznacza to, że w razie problemów właściciela, Prosta Giełda będzie miała prawo przejąć budynek, by następnie uregulować należności wobec inwestorów.

Twórcy serwisu szacują, że zysk z inwestycji na Prostej Giełdzie będzie wahał się między 8 a 15 proc. w skali roku, a więc będzie wyższy niż w przypadku inwestycji w lokaty terminowe oraz obligacje.

Przykładowo, gdy ktoś kupi udziały za 1 tys. zł, oprocentowane na 12 proc. w skali roku, to po tym czasie będzie mógł liczyć na zysk 100 zł. Niedużo, ale i tak więcej niż w przypadku lokaty (zysk z odsetek po odjęciu podatku Belki wyniósłby ok. 80 zł).

Teraz trwa przygotowanie listy nieruchomości. Rzeczoznawcy przygotowują operaty - wyceny nieruchomości. Mirosław Januszewski zapowiada, że w dniu uruchomienia Prostej Giełdy dostępnych będzie ok. 50 pozycji.

Właściciel nieruchomości, która trafiła na Prostą Giełdę, będzie mógł ją w każdej chwili z niej wycofać. Wystarczy, że – podobnie jak na tradycyjnej giełdzie – zgłosi wezwanie do sprzedaży.

Oficjalnie Prosta Giełda ma ruszyć w poniedziałek 15 kwietnia. Transakcje będą jednak możliwe od maja. Twórcy giełdy prowadzą rozmowy z przyszłym operatorem giełdy i regulatorem rynku, czyli Komisją Nadzoru Finansowego.

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują kapitału w inny sposób niż np. poprzez wzięcie kredytu. Rozwiązaniem podobnym do Prostej Giełdy, które w ostatnim czasie zyskuje na popularności, jest equity crowdfunding.

Polega to na tym, że przedsiębiorcy zbierają pieniądze na konkretny projekt od społeczności w internecie, dając jej w zamian udziały. Poprzez platformę Beesfund udało się zebrać chociażby 4 mln zł na pomoc Wiśle Kraków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, msp, giełda, obligacje, lokaty, udziały, mśp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-04-2019

m-53Jeżeli "inwestor" ma dostać 15% to znaczy, że kredyt kosztuje minimum 20 - 25% Sądzę, że to sposób na szybkie przejmowanie nieruchomości. Ja bym nie … Czytaj całość

14-04-2019

sondorNaiwnych nie brak w tej naszej Polsce - obiecują nawet 15% zysku - brawo - tylko później przyszli inwestorzy miejcie pretensję do siebie i do swojej … Czytaj całość

14-04-2019

RemTo już nawet nie jest propozycja dla naiwnych ale dla głupców.

Rozwiń komentarze (38)