Notowania

rynek pracy
11.02.2020 10:50

Ukraińcy w Polsce. Na tych stanowiskach zarobią najwięcej

Od 13 do nawet 27 złotych netto za godzinę wynoszą najlepiej płatne oferty dla pracowników z Ukrainy. A do tego dochodzą jeszcze premie, dopłaty do zakwaterowania i wyżywienia. Pracodawcy robią dużo, by przyciągnąć do siebie Ukraińców - wynika z raportu Personnel Service i Workport.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Pracownicy z Ukrainy mogą liczyć nawet na zarobki rzędu 27 zł netto/godz. (Fot: Pixabay.com/Domena publiczna)

Niemal 2 tys. ogłoszeń o pracy na Ukrainie opublikowali pracodawcy polscy w styczniu. Tak wynika z informacji przekazanych przez prezesa zarządu Personnel Service Krzysztofa Inglota w komunikacie prasowym. Chociaż poszukiwani są przede wszystkim pracownicy niższego szczebla na produkcję, czy do magazynów, to jednak trend zaczyna się zmieniać.

- Coraz częściej widzimy jednak, że waga zaczyna się przesuwać w kierunku wyspecjalizowanych stanowisk. Pracodawcy szukają m.in. spawaczy czy murarzy, którzy mogli liczyć na atrakcyjne stawki zaczynające się od 20 zł netto na godzinę. To w skali miesiąca daje wynagrodzenie na poziomie ok. 3,2 tys. zł, co pięciokrotnie przewyższa pensję minimalną na Ukrainie, która wynosi ok. 670 zł miesięcznie - tłumaczy Krzysztof Inglot.

Jakie zatem oferty pracy są dla Ukraińców najlepsze? Z danych autorów raportu wynika, że najwięcej może zarobić murarz w miejscowości Karczowiska, bo nawet 27 złotych netto za godzinę, choć stawka waha się od 20 złotych. Z kolei spawacz w Tarnowskich Górach i Kępnie może liczyć na stawkę od 23 złotych netto za godzinę.

Zobacz też: Co z dekoncentracją mediów? "Nierealny scenariusz"

Na podobnym poziomie plasują się oferty zarobków dla: malarza w Nowej Dębie (17-18 zł netto na godzinę), operatora w Wieluniu (16-18 złotych) oraz zbrojarza we Wrocławiu, w Warszawie lub w Łodzi (15-17 złotych).

Coraz więcej kupujących w polskich sklepach to cudzoziemcy.
Ukraińcy wydają w Polsce coraz więcej. 6 mld złotych w trzech kwartałach 2019 roku

Od 14 do 15 złotych netto za godzinę mogą zarobić: pracownik w sklepie wielkiej sieci handlowej w Warszawie, pracownik hotelu w Antoninie, pracownik produkcji w Biskupicach Podgórnych, czy kelner w Lasocinie. Części z nich potencjalny pracodawca oferuje również dodatkowe benefity w postaci wyżywienia, czy dodatków do noclegu.

- W styczniu o pracowników z Ukrainy ubiegały się m.in. takie firmy jak Zara, Biedronka, KFC czy Hyundai. Wśród wymagań dominowało doświadczenie zawodowe, którego pracodawcy oczekują najczęściej, bo to daje im gwarancję, że proces wdrażania pracownika będzie krótszy - wskazuje Yurii Hulets, Prezes Workport.

Ukraińcy w Polsce. Coraz więcej chce zostać na stałe, bo zarabiają lepiej

- Walka o doświadczoną kadrę wykracza poza atrakcyjną stawkę godzinową. W mniej więcej połowie ogłoszeń o pracy znajdują się dodatkowe benefity w postaci premii, dodatków, dopłat do zakwaterowania czy wyżywienia - dodaje Yurii Hulets, ekspert ukraińskiego rynku pracy.

Personnel Service to firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce.

Cudzoziemcy zakładają firmy w Polsce. To przede wszystkim Ukraińcy

WorkPort to aplikacja mobilna stworzona dla emigrantów szukających pracy w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, oferty, ukraińcy, ukraińcy w polsce, ukraina, polska, przedsiębiorcy, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2020

MEWWAPOLSKIE REALIA POLAK PRACUJE ZA 1900 ZETA A UKRAINIEC ZA 20 ZETA NA GODZINĘ PRZY PRZEPRACOWANIU 200 GODZIN MA 4 TYSIACE PIĘKNE POLSKIE REALIA CO W … Czytaj całość

11-02-2020

dzakoJesteśmy jedynym krajem w europie gdzie dyskryminuje się swoich pracowników ,niech pracują u nas ale na tych samych stawkach co polacy.

11-02-2020

BebA Polak 7zl/h przy umowie smieciowej. Lepiej ściągnąć ukrainca.

Rozwiń komentarze (68)