Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa darowizny połowy samochodu. Jakie zasady obowiązują?

0
Podziel się:

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, to wiedz, że w każdym momencie możesz podarować go innej osobie. Jeśli będziesz chciał dać tylko prawo do połowy samochodu, to procedura jest praktycznie taka sama. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zrealizować taką transakcję.

Darowizna samochodu to wygodne rozwiązanie, gdy odbywa się między członkami najbliższej rodziny - nie trzeba wtedy płacić podatku
Darowizna samochodu to wygodne rozwiązanie, gdy odbywa się między członkami najbliższej rodziny - nie trzeba wtedy płacić podatku (iStock.com)

Przekazanie darowizny samochodu – zasady

Właściciel pojazdu, zamiast go sprzedawać, może go podarować dowolnej osobie. Nie musi jednak przekazywać w darowiźnie całego samochodu. Może dokonać darowizny części tego pojazdu. Warto wiedzieć, że prawo nie zabrania darowania pojazdu określonym grupom podmiotów. Znaczy to więc, że samochód możemy podarować, komu tylko chcemy.

Warto pamiętać, że choć prawo tego nie nakazuje, dobrze by umowa darowizny była sporządzona w formie pisemnej. Dlaczego? Na umowie bowiem określa się wartość samochodu, a w tym wypadku połowy samochodu. Określenie wartości potrzebne jest do rozliczenia podatku. Mamy tu wyjątek. To sytuacja, w której do darowizny dochodzi w kręgu rodziny. W takim wypadku da się nie płacić w ogóle podatku. Jest to możliwe, jeśli zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić najpóźniej w 6 miesięcy od tego, jak otrzymaliśmy darowiznę.

Podatek od darowizny połowy samochodu

Co do zasady, od darowizny powinno się zapłacić podatek, chyba że przeprowadza się taką transakcję w gronie najbliżej rodziny. Pamiętać trzeba, że jeśli wartość darowizny jest mniejsza niż 9637 zł, to nie trzeba jej zgłaszać.

Jak przygotować umowę darowizny połowy samochody?

Prawidłowo przygotowana umowa darowizny powinna zawierać poprawnie opisane strony umowy. Nie można zapomnieć również o dacie i miejscu zawarcia takiej umowy. Nie bez znaczenia będzie też oznaczenie we właściwy sposób przedmiotu takiej darowizny. W przypadku samochodu na pewno powinniśmy wpisać numeru nadwozia, a także silnika.

Bez wątpienia powinniśmy też w takiej umowie wpisać, kto jest właścicielem samochodu i że innym osobom nie przysługują żadne roszczenia z tego tytułu. Warto też, by obdarowany oświadczył, że przyjmuje prawo do połowy samochodu.

Jak odwołać darowiznę?

Darowizna nie musi być dana raz na zawsze. Darczyńca ma prawo jej odwołania. Pierwsza sytuacja dotyczy tego, gdy darowizny jeszcze nie wykonano, czyli pojazd nie został jeszcze wydany. W takiej sytuacji wystarczy, że stan majątkowy darczyńcy znacznie się pogorszy, a darowizna będzie mogła być odwołana. Gdy do darowizny już doszło, a sytuacja darczyńcy jest kiepska, to obdarowany jest zobowiązany pomóc darczyńcy w takim stopniu, by ten mógł zaspokoić podstawowe potrzeby.

Żeby zwolnić się od tego obowiązku, może zrezygnować z darowizny i oddać prawo do połowy samochodu. Mamy jeszcze możliwość odstąpienia od darowizny w przypadku tzw. rażącej niewdzięczności. Mowa tu o sytuacji, w której utrudnia się życie darczyńcy. Co istotne, to utrudnianie musi być świadome i celowe. Warto pamiętać, że darowizna będzie skutecznie odwołana, jeśli to odwołanie będzie złożone na piśmie. Żeby takiego odwołania dokonać, trzeba to zrobić w ciągu dwóch lat od przekazania darowizny. Gdy ten termin minie, nie ma żadnej możliwości odwołania darowizny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)