Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa kupna-sprzedaży motoroweru. Co powinna zawierać?

Motorower to często pierwszy pojazd kupowany przez młodych ludzi i pierwsza poważna transakcja. Jak przygotować taki dokument, żeby cały proces przebiegł zgodnie z prawem?

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Umowa kupna-sprzedaży motoroweru przydaje się podczas rejestracji pojazdu (Fot: BernardaSv)

Na mocy umowy kupna-sprzedaży przenosi się własność rzeczy na kupującego. Sprzedawca określa, że jest właścicielem danego przedmiotu umowy, a inne osoby nie roszczą sobie do tego żadnych praw. Kupujący na mocy umowy obiecuje, że za motorower zapłaci kwotę, która ustaliły obie strony jako cenę.

Umowa kupna-sprzedaży jest najczęściej stosowaną formą potwierdzenia, że doszło do transakcji sprzedaży motoroweru.

Kto może podpisać umowę kupna-sprzedaży motoroweru?

Można zadać pytanie, czy osoba niepełnoletnia może podpisać umowę kupna-sprzedaży motoroweru? Jak najbardziej. Wystarczy bowiem, że ma pełną zdolność do czynności prawnych. Żeby umowa kupna-sprzedaży była ważna, obie strony muszą uzgodnić jej warunki. Mogą one być dowolne, zgodnie z zasadą swobody umów.

Wybór zależny jest od stron umowy. Jeśli więc obie strony przystaną na to, to można ją zawrzeć nawet ustnie. Problem w tym, że do rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji potrzebne będzie jakieś potwierdzenie. Najlepiej więc sporządzić ją w formie pisemnej.

Umowę kupna-sprzedaży motoroweru – rozliczenie

Jak wiadomo, umowa sprzedaży motoroweru przenosi własność na kupującego. Cała kwota musi być zapłacona w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży motoroweru. O ile oczywiście strony nie uzgodniły innego sposobu rozliczenia. Jeśli strony ustaliły, że do rozliczenia dojdzie później, warto, żeby już w momencie przekazania motocykla, kupujący przekazał zadatek lub zaliczkę. Wtedy taka umowa jest umową przedwstępną. Strony mogą też między sobą ustalić, że płatność za przedmiot umowy będzie uregulowana w ratach. Wtedy dokładny harmonogram spłat trzeba wpisać do umowy.

Umowa kupna-sprzedaży będzie potrzebna nie tylko do rejestracji motocykla. Niezbędna będzie też do rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Umowa musi być przekazana do urzędu skarbowego. Warto przypomnieć, żeby w umowie zapisać właściwą wartość pojazdu. Nie powinniśmy zaniżać wartości motoroweru, by zapłacić niższy podatek.

Elementy składowe umowy kupna-sprzedaży motoroweru

W umowie kupna-sprzedaży motoroweru ważne będzie określenie miejsca i czasu jej zawarcia. Data jest istotna dlatego, że to od niej zależy odpowiedzialność za ewentualne szkody. Trzeba wiedzieć, że nowy właściciel może korzystać ubezpieczenia OC do tego pojazdu, aż do momentu, gdy nie zostanie wypowiedziana. Sprzedawca może zgłosić sprzedaż do ubezpieczyciela, a ten oddaje mu niewykorzystane składki. Resztę rozlicza z nowym właścicielem.

W umowie wpisujemy dane stron. Jednymi z najbardziej istotnych elementów umowy kupna-sprzedaży motoroweru będą:

  • marka motoroweru,
  • oznaczenie roku produkcji;
  • dane numerów podwozia i silnika;
  • numer rejestracyjny;
  • aktualny przebieg.

Warto również dopisać do umowy kolor motoroweru. Strony powinny też ustalić ostateczną cenę motoroweru. W umowie trzeba ją wpisać jako liczbę i w wersji słownej. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu, również w przypadku umowy kupna-sprzedaży motoroweru, trzeba też poprosić kupującego, by podpisać oświadczenie o tym, że zna stan techniczny motocykla. Trzeba też dodać, kto pokryje koszty związane z zawarciem umowy. Zanim strony podpiszą umowę, mogą jeszcze dodać dodatkowego elementy według swojego uznania. Ważne jednak by nie naruszały one przepisów kodeksu cywilnego.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz