Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego. Najważniejsze elementy i potrzebne dane

1
Podziel się:

Sprzedaż samochodu osobowego często realizowana jest między osobami prywatnymi. Wtedy potwierdzeniem takiej transakcji jest umowa kupna-sprzedaży. Osoby prywatne nie mogą bowiem wystawić faktury.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego powinna zawierać m.in. informację o cenie pojazdu
Umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego powinna zawierać m.in. informację o cenie pojazdu (Materiały prasowe, Zdjęcie producenta)
bEIHlbHF

Umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego

Umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego jest potwierdzeniem, że sprzedający przekaże kupującemu samochód, który dzięki temu staje się właścicielem pojazdu, a kupujący zobowiązuje się zapłacić cenę, na którą obie strony się umówiły. Umowa kupna-sprzedaży będzie potrzebna kupującemu do przerejestrowania pojazdu, a sprzedawcy do wyrejestrowania z ubezpieczenia.

Prawo nie reguluje tego, jak taka umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego powinna wyglądać. Jeśli bazujemy na przepisach dotyczących umowy kupna-sprzedaży, to można wnioskować, że taka umowa może być nawet ustna. Wtedy jednak trudno byłoby udowodnić fakt sprzedaży samochodu osobowego.

bEIHlbHH

Stan techniczny pojazdu – oświadczenie

W umowie warto zapisać, że kupujący zna stan techniczny auta i z tego powodu nie będzie dochodził praw u sprzedającego. Taki zapis chroni sprzedawcę. Nie znaczy to jednak, że w sytuacji, gdy samochód okaże się niesprawny, to kupujący nie może nic zrobić? W takim wypadku ma prawo skorzystać z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy.

Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Cena samochodu w umowie kupna-sprzedaży

Ważne jest, by w umowie dokładnie określić właściwą cenę samochodu osobowego. Musi to być kwota, która trafia bezpośrednio do ręki sprzedającego lub na jego konto bankowe. Może się zdarzyć, zgodnie z ustaleniami obu stron, że rozliczenie nastąpi później, a w momencie podpisania umowy sprzedający otrzymuje zaliczkę lub zadatek. Wtedy umowa kupna-sprzedaży samochodu osobowego ma funkcję umowy przedwstępnej.

bEIHlbHN

Dodatkowe dokumenty przy umowie kupna-sprzedaży

Umowa kupna-sprzedaży oznacza, że własność samochodu osobowego przechodzi na kupującego. Razem z umową przekazujemy też kluczyki, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Obowiązkowo należy również przekazać potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC.

W sytuacji gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać kupującemu potwierdzenie, że rozliczył opłatę recyklingową, opłaty celne i należne podatki (czyli akcyzę)

bEIHlbHO

Dane w umowie kupna-sprzedaży samochodu osobowego

Sporządzając umowę kupna-sprzedaży samochodu nie można zapomnieć o wpisaniu poprawnych danych sprzedawcy i kupującego. Na umowie kupna-sprzedaży samochodu nie może też zabraknąć

 • opisu marki samochodu;
 • roku jego produkcji;
 • numerów nadwozia i silnika;
 • numeru rejestracyjnego;
 • numeru karty pojazdu;
 • aktualnego przebiegu;
 • koloru;
 • ceny po której samochód jest sprzedawany;
 • informacji o tym, kiedy samochód będzie przekazany kupującemu;
 • określenia, kto poniesie koszty związane z zawarciem umowy;
 • podpisów.

Nie powinniśmy rezygnować z podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu osobowego. Taki dokument będzie tez niezbędny w przypadku rozliczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Dla urzędników skarbowych znaczenie będzie miała wartość pojazdu określona w umowie. Nie warto jej zaniżać. Jeśli to uczynimy, narażamy się na odpowiedzialność karno-skarbową związaną z tym, że chcemy uszczuplić podatek.

bEIHlbHP

Jeśli dobrze przygotujemy umowę kupna-sprzedaży samochodu kupujący nie będzie miał problemów z jego rejestracją.

bEIHlbIi
KOMENTARZE
(1)
Kapitan
3 lata temu
Numer nadwozia wystarczy . Nr silnika - to bzdura - to juz nieaktualne - tego się nie podaje .