Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Umowa kupno-sprzedaż samochodu. Jak przebiega transakcja między osobami prywatnymi?

Gdy pomiędzy dwiema osobami prywatnymi dochodzi do transakcji związanej ze sprzedażą samochodu, trzeba potwierdzić ją umową kupna-sprzedaży. To jedyny taki sposób na to by kupujący mógł zarejestrować pojazd, a sprzedający np. mógł rozwiązać umowę z ubezpieczycielem. Wszystko dlatego, że osoby prywatne nie są w stanie wystawić faktury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Sprzedaż pojazdu osobowego odbywa się na podstawie umowy kupna-sprzedaży

Jak udokumentować kupno-sprzedaż samochodu?

Prawo nie precyzuje, jak ma wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu. Możemy tu zastosować zasadę swobody zawierania umów, co oznacza, że tylko od stron zależy, w jaki sposób ją napiszemy. Teoretycznie można by więc zawrzeć ją w formie ustnej. Warto jednak wiedzieć, że tylko forma pisemna pozwoli zarejestrować pojazd nowemu właścicielowi.

Umowa kupna sprzedaży samochodu potwierdza, że kupujący staje się właścicielem pojazdu po wpłaceniu ustalonej kwoty sprzedającemu.

Ile zapłacimy za samochód?

W treści umowy sprzedaży samochodu należy uwzględnić właściwą cenę samochodu. Koniecznie musi być wpisana do umowy. Kwota ta musi trafić bezpośrednio do sprzedającego. Może być rozliczona w gotówce lub przekazana na konto bankowe. Jeżeli strony ustaliły, że do rozliczenia dojdzie w późniejszym terminie, to w chwili podpisania umowy kupna samochodu, kupujący jest zobowiązany do przekazania zadatku lub zaliczki. Umowa ma wtedy charakter umowy przedwstępnej.

Pojazd i jego stan techniczny

Umowa kupna-sprzedaży pojazdu ma chronić obie strony przed ewentualnymi roszczeniami. Kupujący podpisując oświadczenie o tym, że zna stan techniczny auta, a także, że nie będzie dochodził praw u sprzedającego. Jeśli samochód okaże się niesprawny, jest uprawniony do skorzystania z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Dane w umowie kupna sprzedaży samochodu osobowego

Sporządzając umowę kupna sprzedaży samochodu, nie można zapomnieć o wpisaniu poprawnych danych sprzedawcy i kupującego. Na umowie kupna-sprzedaży samochodu trzeba wpisać:

  • markę samochodu;
  • rok produkcji;
  • numery nadwozia i silnika;
  • numer rejestracyjnego;
  • numer karty pojazdu,
  • aktualny przebieg;
  • kolor;
  • cenę.

Warto pamiętać, że umowa kupna-sprzedaży będzie też potrzebna, żeby rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Urzędnicy skarbowi zwrócą uwagę na wartość pojazdu określoną w umowie. Jeśli ją celowo zaniżymy, narazimy się na odpowiedzialność karno-skarbową związaną z tym, że chcemy uszczuplić podatek.

Dokumentacja do przekazania kupującemu

Umowa kupna-sprzedaży oznacza, że własność samochodu osobowego przechodzi na kupującego. Razem z umową przekazujemy też kluczyki, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Obowiązkowo należy również przekazać potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC. W sytuacji gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać kupującemu potwierdzenie, że rozliczył opłatę recyklingową, należne podatki oraz opłaty celne.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2019

MichałZanim przepiszemy oc na siebie przerejestrujmy pojazd i sprawdźmy ile zapłacimy ponieważ bywa że nowa polisa jest tańsza niż przekalkulowana przez … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)