Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa leasingu samochodu. Jakie są jej podstawowe elementy?

4
Podziel się:

Zanim podpiszesz umowę leasingu samochodu lub innych przedmiotów, na przykład komputera, zapoznaj się z podstawowymi elementami składającymi się na taki dokument. Oto co musisz wiedzieć, aby podjąć świadomą decyzję.

Umowa leasingu samochodu jest popularnym rozwiązaniem dla firm
Umowa leasingu samochodu jest popularnym rozwiązaniem dla firm (Materiały prasowe, Zdjęcie producenta)

Załóżmy, że prowadzisz działalność gospodarczą (albo nie) i zdecydowałeś się wynająć samochód, zamiast go kupić. Po wybraniu samochodu otrzymasz umowę leasingu wypełnioną żargonem, którego możesz nie zrozumieć w pełni.

Jak działa leasing?

Umowa leasingu samochodu zasadniczo zakłada, że płacisz jakiejś firmie za prawo do prowadzenia samochodu, który posiadasz na określony czas, zwykle dwa lub trzy lata. Twoje płatności mają na celu pokrycie amortyzacji samochodu w tym okresie, więc są one często tańsze niż w przypadku pożyczki samochodowej na ekwiwalentny pojazd. Umowa leasingu może być również dobrym sposobem na wprowadzenie nowszego modelu samochodu za stosunkowo niewielką opłatą do swojej firmy.

Jednak główną wadą leasingu jest to, że prawdopodobnie wydasz więcej pieniędzy w dłuższym okresie, niż gdybyś kupił samochód i korzystał z niego przez wiele lat. Ponadto, ponieważ nie jesteś właścicielem pojazdu, korzystanie z samochodu musi być zgodne z ograniczeniami określonymi w umowie leasingu, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z tym dokumentem.

Umowa leasingu – strona finansowa

Pierwsze części umowy najmu będą prawdopodobnie koncentrować się na tym, co należy zapłacić w ramach umowy. Zwróć uwagę na te elementy:

  • Kwota do zapłaty przy podpisywaniu: Jedna z pierwszych części umowy określa dokładnie, ile trzeba będzie zapłacić, gdy się podpiszesz. Kwota ta obejmuje Twoją zaliczkę, ale umowa rozdzieli również wszelkie opłaty, kredyty lub rabaty, które będą miały wpływ na całkowitą należną kwotę. Na przykład obrót starszym pojazdem spowoduje obniżenie należnej kwoty.
  • Miesięczne płatności: umowa leasingu powinna określać kwotę, którą będziesz płacić w każdym miesiącu i zawierać szczegółowy podział czynników – w tym podatek i szacowaną amortyzację – które zostały użyte do ustalenia tej kwoty.
  • Opcja zakupu: po zakończeniu okresu leasingu sprawdź kwotę, za jaką możesz nabyć pojazd, wraz z wszelkimi związanymi z tym opłatami.
  • Opłata za przedterminowe wygaśnięcie umowy: umowa powinna wyjaśnić wszelkie opłaty, które zostaną naliczone, jeśli będziesz musiał wcześniej wyjść z leasingu. Zakończenie wcześniejszej dzierżawy zwykle wiąże się z dużymi kosztami.

Ograniczenia w umowie najmu samochodu

Częścią umowy leasingu jest wyjaśnienie ograniczeń związanych z korzystaniem z samochodu. Poszukaj tych czynników:

  • Opłaty za przebieg: Twoja umowa określa określoną liczbę kilometrów, zwykle 15 000 lub mniej, które możesz przejechać każdego roku bez dodatkowych opłat. Będzie również podawać kwotę, którą będziesz obciążony na kilometr, jeśli przekroczysz tę liczbę.
  • Konserwacja: wynajęty samochód z pewnością wymaga konserwacji w okresie użytkowania, a może nawet wymagać poważnych napraw. Upewnij się, że zapoznałeś się z częścią umowy, która wyjaśnia Twoją odpowiedzialność za pokrycie tych kosztów.
  • Nadmierne zużycie: Twoja zgoda najprawdopodobniej oznacza, że musisz zwrócić samochód po zakończeniu najmu, nie licząc normalnego zużycia. Przeczytaj uważnie tę sekcję, aby wyraźnie zrozumieć stan, jaki musisz zachować w samochodzie.

Umowa leasingu pojazdu oraz innego sprzętu jest korzystna zwłaszcza dla firm, ponieważ jej wysokością można powiększyć poniesione koszty uzyskania przychodu i tym samym zapłacić nieco niższy podatek dochodowy. Jest także atrakcyjna dla osób, które często chcą wymieniać swój sprzęt, zależy im na nowym modelu albo na przykład leasingowany pojazd przeznaczony jest dla pracowników firmy i flota musi być większa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Polenia
5 lata temu
Ok, samochody już mamy. Teraz zdecydowaliśmy się na ich oklejenie - zajmuje się tym krakowska firma CopyShop, bo widziałam ich pracę i naprawdę wykonują swoją robotę na najwyższym poziomie.
Bea
5 lata temu
Pani Autorko proszę się pilnie zorientować co to leasing a co to najem długoterminowy. Tego nazewnictwa nie można stosować zamiennie ponieważ to dwie odrębne metody finansowania.
Sje1
5 lata temu
Ale dzban pisał ten artykuł - pomieszanie z poplataniem: "... umowa rozdzieli również wszelkie opłaty, kredyty lub rabaty, które będą miały wpływ na całkowitą należną kwotę. Na przykład obrót starszym pojazdem spowoduje obniżenie należnej kwoty.". O jakich kredytach tu mowa, o jakim starszym pojeździe??? Totalny miszmasz...
Czytelnik
5 lata temu
Napisał to człowiek, który ma bardzo niski poziom wiedzy na temat leasigu, pomieszał wynajem długoterminowy z leasingiem. Wida ć, że nie zna specyfiki leasingu, jaki w głównej mierze podpisywany jest w Polsce. Zdecydowana większość umów leasingowych podpisywanych w Polsce kończy się sprzedażą auta Leasingobiorcy w przeciwieństwie do leasingu jaki oferowany jest na zachodzie, czyli, ze auto po określonym czasie oddaje się leasingodawcy.