Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa pożyczki – wzór, czyli co powinno znaleźć się w umowie?

0
Podziel się:

Umowa pożyczki, zwana również wekslem lub pożyczką terminową, może być używana do zapisywania warunków pożyczek między osobami lub firmami.

Umowę pożyczki można zawrzeć w formie ustnej
Umowę pożyczki można zawrzeć w formie ustnej (Materiały prasowe)

Umowa pożyczki to pisemna obietnica spłaty pożyczki lub kwoty głównej pożyczkodawcy. To dokument, który określa warunki pożyczki, w tym plan spłaty, między kredytodawcą a pożyczkobiorcą.

Jakie sytuacje wymagają umowy pożyczki?

Umowa pożyczki jest powszechnie stosowana w przypadku pożyczek, które wymagają spłaty w określonym czasie, czyli pożyczek komercyjnych lub biznesowych. Umowa pożyczki ma bardziej złożone warunki spłaty i zawiera podpis zarówno kredytobiorcy, jak i kredytodawcy. Stworzenie pisemnej umowy kredytowej przynosi korzyści kredytobiorcy i pożyczkodawcy.

Umowa pożyczki jest korzystna dla pożyczkobiorcy, ponieważ pomaga śledzić harmonogram płatności oraz potwierdza zgodę pożyczkodawcy na warunki płatności, takie jak stopa procentowa.

Jest ona również dobra dla pożyczkodawcy, ponieważ egzekwuje obietnicę kredytobiorcy, aby spłacić pożyczkę, umożliwia zwrot w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie dokona płatności lub nie spłaci kredytu.

Co powinna zawierać umowa pożyczki wzór?

Umowa pożyczki powinna zawierać następujące kluczowe informacje:

  • Kwota pożyczki.
  • Odsetki, które są opłatą, jaką pożyczkodawca obciąża pożyczkobiorcę za wykorzystanie swoich pieniędzy. Jest to zwykle wyrażane jako procent kapitału (np. 7%).
  • Termin lub długość umowy (na przykład jeden rok).
  • Wybór pojedynczej płatności lub regularnych płatności (jednorazowa płatność dokonana w określonym terminie na koniec okresu; jednorazowa płatność dokonana w określonym terminie na żądanie pożyczkodawcy; regularne płatności dokonywane w danym okresie).
  • Zapisy dotyczące sankcji za nieterminową spłatę (zwiększona stopa procentowa, jeśli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie; zabezpieczenie, które jest czymś o wartości pieniężnej, takie jak pojazd lub własność, utracone na rzecz pożyczkodawcy, jeśli pożyczka nie może zostać spłacona).
  • Umowa pożyczki – wzór zawierać musi także informacje na temat pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, takie jak pełne dane (imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL w przypadku osoby fizycznej; dane firmowe w przypadku przedsiębiorstwa).
  • Umowa pożyczki musi zawierać także oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy. Jest to sposób na zabezpieczenie pożyczkodawcy, jeżeli osoba biorąca pożyczkę okazałaby się niewypłacalna.
  • Taka umowa zawierać musi również warunki jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy dotyczyć może zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy.
  • Zwieńczeniem umowy pożyczki są podpisy obu stron umowy, potwierdzające zawarte w niej informacje.

Dozwolona jest ustna umowa pożyczki. Wzór jednak warto mieć, jeżeli jej kwota przekracza 1000 złotych, do celów dowodowych na przykład w przypadku problemów ze spłatą.

Odstąpienie od umowy pożyczki

Pożyczkodawca ma możliwość odstąpienia od umowy oraz wydania przedmiotu pożyczki. Występuje to w sytuacji, kiedy stan majątkowy pożyczkobiorcy nasuwa wątpliwości co do możliwości jej zwrotu. Nie obowiązuje to w sytuacji, gdy pożyczkodawca mógł w łatwy sposób dowiedzieć się o stanie majątkowym drugiej strony. Jednocześnie ciężar wskazania takich obiektywnych okoliczności spoczywa na pożyczkodawcy. Odstąpienie od umowy musi zostać zawarte w takiej samej formie, w jakiej ją zawarto, zazwyczaj w formie pisemnej.

Umowa pożyczki wzór to podstawa, na bazie której stworzyć można swoją własną umowę pożyczki, zawierając w niej określone dane, które następnie pomogą w dochodzeniu swoich roszczeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)