Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa sprzedaży samochodu. Przekazanie własności pojazdu na nowego właściciela

3
Podziel się:

Umowa sprzedaży samochodu jest jednym z najczęściej poszukiwanych dokumentów. Potwierdza on transakcję, w której przekazywana jest własność samochodu na drugą osobę. Umowa sprzedaży samochodu jest ważna, ponieważ dzięki niej można zarejestrować pojazd przez nowego właściciela.

Po zawarciu umowy sprzedaży samochodu nowy właściciel może korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC, ale nie jest to konieczne
Po zawarciu umowy sprzedaży samochodu nowy właściciel może korzystać z dotychczasowego ubezpieczenia OC, ale nie jest to konieczne (Shutterstock.com)

Umowa sprzedaży samochodu – najważniejsze elementy

Umowa sprzedaży samochodu nie ma konkretnego wzoru. Można ją sporządzić dowolnie. Najważniejsze, by zawrzeć kilka istotnych elementów. Podstawą są oczywiście poprawne dane sprzedawcy i kupującego, tak by można ich było zidentyfikować. Dodatkowo wpisujemy:

  • markę samochodu;
  • rok, w którym samochód został wyprodukowany;
  • numery silnika i nadwozia;
  • numer rejestracyjny;
  • numer karty pojazdu;
  • przebieg pojazdu;
  • cenę.

Cena jest to tyle ważna, że umowa sprzedaży przyda się do rozliczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Jeśli cena będzie zbyt niska w stosunku do wartości rynkowej może się okazać, że fiskus uzna celowe zaniżenie wartości, by obniżyć podatek, który trzeba zapłacić.

Kupujący musi poznać stan samochodu

Dla dobra sprzedającego w umowie kupna-sprzedaży samochodu warto zawrzeć oświadczenie, że kupujący zna stan techniczny auta i że nie będzie dochodził praw z tego powodu u sprzedającego. Taki zapis chroni sprzedawcę. Czy wobec tego kupujący nie może nic zrobić, jeśli okaże się, że samochód jest niesprawny? W takiej sytuacji może skorzystać z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Dokumentowanie sprzedaży samochodu

Kodeks cywilny pozwala na swobodną formę umowy sprzedaży samochodu. Możemy więc uznać, że nawet taka zawarta w formie ustnej byłaby ważna. Nie przyda się jednak do niczego, bo tylko forma pisemna pozwoli zarejestrować samochód nowemu właścicielowi. Dla sprzedawcy jedynie pisemna umowa pozwoli wyrejestrować pojazd z ubezpieczenia u swojego obecnego ubezpieczyciela.

Własność samochodu przechodzi na kupującego w momencie, gdy przekaże on całą ustaloną kwotę na konto sprzedawcy lub bezpośrednio do jego rąk.

Cena samochodu i rozliczenie transakcji

Przygotowując treść umowy sprzedaży samochodu, trzeba pamiętać, żeby ustalić właściwą cenę samochodu. Koniecznie musi być wpisana do umowy. Kwota ta musi być dokładnie taką, jaka trafi do ręki sprzedającego lub na jego konto bankowe. Jeżeli strony ustalą, że rozliczą się później, to w chwili podpisania umowy, kupujący musi przekazać zadatek lub zaliczkę. Umowa ma wtedy charakter umowy przedwstępnej.

Zły stan techniczny pojazdu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu ma też chronić obie strony przed ewentualnymi roszczeniami. Kupujący, podpisując oświadczenie o tym, że zna stan techniczny auta, przekonuje, że nie będzie dochodził praw u sprzedającego. Jeśli samochód okaże się niesprawny, ma prawo skorzystania z rękojmi. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupującemu powinno zależeć, by w umowie zapisać, że pojazd jest własnością sprzedającego, i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Jakie dokumenty przekazać kupującemu?

Umowa kupna-sprzedaży oznacza, że własność samochodu osobowego przechodzi na kupującego. Razem z umową przekazujemy też kluczyki, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Obowiązkowo należy również przekazać potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC. W sytuacji, gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać kupującemu potwierdzenie, że rozliczył opłatę recyklingową, opłaty celne i należne podatki (czyli akcyzę)
.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Janusz
5 lata temu
Co roku bym oddawał nie musiałbym wymieniać oleju ani klocków
Pawlo
5 lata temu
To prawda
Halo
5 lata temu
Szkoda ze tylko rok powinny być dożywotnia gwarancję na używane auta i możliwość zwrotu z powodu źle dpbranego koloru albo po co komu coupe jak za 9 miesięcy rodzi mu się dziecko niech odda i kupi kombi ktote za 11 miesięcy odda sprzedającemu bo się zuzylo i kupi vana do na następne kilka miesięcy.