Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
msp
09.03.2020 08:33

Urlop na rozkręcenie biznesu. Ma być bezpłatny, ale z ochroną przed zwolnieniem

Pracownik, który chciałby wziąć urlop na rozkręcenie własnego biznesu, byłby chroniony przed zwolnieniem. 6-miesięczny urlop ma być bezpłatny i nie wliczałby się do stażu pracy - tak wynika z założeń Ministerstwa Rozwoju, które opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Szefowa resortu rozwoju mówiła już wcześniej money.pl, że nie boi się exodus pracowników. (Fot: Jakub Kaczmarczyk)

Pracodawca nie mógłby odmówić udzielenia urlopu, chyba że zbyt wiele osób chciałoby z niego skorzystać. Przy czym działalność własna pracownika nie mogłaby być konkurencją dla firmy.

W poniedziałek mają się odbyć konsultacje z partnerami społecznymi w sprawie założeń. Przedstawiciele pracodawców są jednak krytyczni. Obawiają się, jak wskazuje "DGP", że "urlop nad start-up" utrudni im prowadzenie działalności i może być wykorzystywany jako ucieczka przed zwolnieniem.

Sześciomiesięczny urlop na zasadach podobnych do macierzyńskiego ma dać programistom, inżynierom czy informatykom gwarancje powrotu do firmy, gdyby ich własny projekt nie wypalił.
Specjalisto, rząd wyśle cię na urlop, abyś założył własną firmę. "Więcej szkód niż pożytku"

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, pyta o cel regulacji i wskazuje, że po sześciu miesiącach zwykle nowa firma nie jest jeszcze rentowna, więc pracownikowi trudno będzie ocenić, czy ma kontynuować, czy też wracać na etat. Pracodawcy zwracają też uwagę, że nawet na mocy obecnie obowiązującego Kodeksu pracy jest możliwość wzięcia bezpłatnego urlopu, który można przeznaczyć na różne cele.

Jadwiga Emilewicz przekonuje, że urlop od korporacji to dobre rozwiązanie.
Urlop od korporacji. Jadwiga Emilewicz dla money.pl: nie boję się exodusu pracowników

Z kolei związkowcy uważają, że będzie to jeszcze jeden powód, dla którego pracodawcy będą unikać umów o pracę i w związku z tym przybędzie samozatrudnionych.

Zobacz: Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy? "Zdecydowane nie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: msp, prawo pracy, start-up, ministerstwo rozwoju
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

edA tym czasie jakie są propozycje dla firm ? Maja wstrzymać działalność czy szukać fachowca na zastępstwo?

09-03-2020

AdamNajbardziej poroniony pomysł jaki słyszałem ! A przez 6 miesięcy pracodawca ma zatrzymywać linie produkcyjne ...?! A jeśli tak to kto zapłaci leasingi … Czytaj całość

09-03-2020

blablaProponuję tej pani, żeby poszła do pracy w jakiejś firmie albo założyła własną i zatrudniła pracowników bo ma pomysły jakby realia prowadzenia biznesu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (209)