Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ustawa o pomocy dla branży turystycznej. Rzecznik MŚP komentuje

22
Podziel się:

Ustawa uchwalona przez Sejm wprowadza sektorowe wsparcie dla branży turystycznej i eventowej. Jak informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa uwzględnia kierowane do rządu postulaty dotyczące pomocy dla tych branż.

Ustawa o pomocy dla branży turystycznej. Rzecznik MŚP komentuje.
Ustawa o pomocy dla branży turystycznej. Rzecznik MŚP komentuje.

Ustawa uchwalona 14 sierpnia przewiduje m. in. dodatkowe świadczenie postojowe - będą mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek przychodu o co najmniej 80 proc. i prowadzą działalność związaną m. in. z rozrywką i rekreacją czy wystawianiem przedstawień artystycznych.

Do świadczenia postojowego mają być też uprawnieni prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku i wykonywali ją sezonowo nie dłużej niż 9 miesięcy w roku.

Z prośbą o przyspieszenie prac nad wsparciem sektorowym dla branży turystycznej i eventowej, które pomimo odmrożenia gospodarki, nie mogą prowadzić działalności w takim zakresie, w jakim by chciały, zwracał się wcześniej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zobacz także: Urlop jesienią? "Trudno wyrokować". Polacy ostrożnie podchodzą do rezerwacji

Ustawa jest aktualnie rozpatrywana przez Senat. Jakie jeszcze zapisy zawiera? Zwolnienie ze składek ZUS za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku w przypadku, gdy przychód spadł o co najmniej 80 proc. Ze zwolnienia, poza wspomnianymi wyżej przedsiębiorcami i pilotami, będą mogli skorzystać organizatorzy targów, wystaw i kongresów, a także właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania.

Ustawa przewiduje też powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który umożliwi zwroty wpłat klientom biur podróży, a także Turystycznego Funduszu Pomocowego, który ma być uruchamiany w związku z sytuacjami nadzwyczajnymi jak np. klęski żywiołowe lub pandemia.

Rzecznik MŚP zwracał wcześniej uwagę na problem przypadającego w większości na wrzesień 2020 roku terminu zwrotu zaliczek wpłaconych przez klientów na poczet imprez turystycznych, które w wyniku wybuchu epidemii COVID-19 zostały odwołane.

Turystyczny Fundusz Zwrotów ma stanowić wyodrębniony rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego będą dokonywane wypłaty na rzecz podróżnych, którzy nie wyrazili zgody na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza.

Do końca czerwca niecałe 30 proc. podróżnych, którzy odstąpili od umów lub którym umowy rozwiązano, zdecydowało się na przyjęcie vouchera.

O trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się po wybuchu pandemii przewodnicy i piloci wycieczek pisaliśmy w money.pl. Ponieważ pracujący w tym zawodzie z reguły prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, mogli skorzystać tylko z części pomocy oferowanej w tarczach antykryzysowych. Piloci i przewodnicy mogą zarobić miesięcznie na rękę od 6 do ok. 10 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że nie pracują cały rok. To, co uda im się wypracować w sezonie, musi wystarczyć na całe 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
bebe
4 lata temu
bzdura mamy obcięte pensje
Orwell
4 lata temu
Tarcza antykryzysowa zaopiekowała się nasza branża turystyczna. Brawo panie premierze
Awangarda
4 lata temu
Wszelakie szybkie działania premiera Morawieckiego uratowały nasza branża turystyczna, tu chyba każdy się zgłosi
Amator piwa.
4 lata temu
Spędzając tegoroczny urlop w kołobrzegu nie zauważyłem żeby branżs turystyczna wymagała jakiegoß specjalnego wsparcia .Wszędzie tłumy turystów ,brak wolnych pokoji ,restauracje i bary pełne klientów .Nie wspomnę juź o cenach za te atrakcje w porównaniu z poprzednim sezonem .Taka jest żeczywistość. A co nasi ,,uczciwi " przedsiebiorcy będą pisaç we wnioskach o wsparcie to już zupełnie inna opowieść !
DS
4 lata temu
Socjalizm Wami wszędzie manipuluje. Jaka pomoc, wystarczy nie przeszkadzać (nakładanie podatków, przepisów, zamykanie). KOSZT ALTERNATYWNY: Państwo dało pieniądze Polaków na bony, na co ważniejszego nie dało?
...
Następna strona