Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ustawa o pomocy dla branży turystycznej. Rzecznik MŚP komentuje

22
Podziel się:

Ustawa uchwalona przez Sejm wprowadza sektorowe wsparcie dla branży turystycznej i eventowej. Jak informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa uwzględnia kierowane do rządu postulaty dotyczące pomocy dla tych branż.

Ustawa o pomocy dla branży turystycznej. Rzecznik MŚP komentuje.
Ustawa o pomocy dla branży turystycznej. Rzecznik MŚP komentuje.
bEILdcmt

Ustawa uchwalona 14 sierpnia przewiduje m. in. dodatkowe świadczenie postojowe - będą mogli z niego skorzystać przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek przychodu o co najmniej 80 proc. i prowadzą działalność związaną m. in. z rozrywką i rekreacją czy wystawianiem przedstawień artystycznych.

Do świadczenia postojowego mają być też uprawnieni prowadzący działalność sezonową piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 roku i wykonywali ją sezonowo nie dłużej niż 9 miesięcy w roku.

Z prośbą o przyspieszenie prac nad wsparciem sektorowym dla branży turystycznej i eventowej, które pomimo odmrożenia gospodarki, nie mogą prowadzić działalności w takim zakresie, w jakim by chciały, zwracał się wcześniej Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

bEILdcmv
Zobacz także: Urlop jesienią? "Trudno wyrokować". Polacy ostrożnie podchodzą do rezerwacji

Ustawa jest aktualnie rozpatrywana przez Senat. Jakie jeszcze zapisy zawiera? Zwolnienie ze składek ZUS za okres od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku w przypadku, gdy przychód spadł o co najmniej 80 proc. Ze zwolnienia, poza wspomnianymi wyżej przedsiębiorcami i pilotami, będą mogli skorzystać organizatorzy targów, wystaw i kongresów, a także właściciele hoteli i podobnych obiektów zakwaterowania.

Ustawa przewiduje też powołanie Turystycznego Funduszu Zwrotów, który umożliwi zwroty wpłat klientom biur podróży, a także Turystycznego Funduszu Pomocowego, który ma być uruchamiany w związku z sytuacjami nadzwyczajnymi jak np. klęski żywiołowe lub pandemia.

bEILdcmB

Rzecznik MŚP zwracał wcześniej uwagę na problem przypadającego w większości na wrzesień 2020 roku terminu zwrotu zaliczek wpłaconych przez klientów na poczet imprez turystycznych, które w wyniku wybuchu epidemii COVID-19 zostały odwołane.

Turystyczny Fundusz Zwrotów ma stanowić wyodrębniony rachunek w Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego będą dokonywane wypłaty na rzecz podróżnych, którzy nie wyrazili zgody na przyjęcie vouchera na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza.

Do końca czerwca niecałe 30 proc. podróżnych, którzy odstąpili od umów lub którym umowy rozwiązano, zdecydowało się na przyjęcie vouchera.

bEILdcmC

O trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się po wybuchu pandemii przewodnicy i piloci wycieczek pisaliśmy w money.pl. Ponieważ pracujący w tym zawodzie z reguły prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze, mogli skorzystać tylko z części pomocy oferowanej w tarczach antykryzysowych. Piloci i przewodnicy mogą zarobić miesięcznie na rękę od 6 do ok. 10 tys. zł. Trzeba jednak pamiętać, że nie pracują cały rok. To, co uda im się wypracować w sezonie, musi wystarczyć na całe 12 miesięcy.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEILdcmW
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
bebe
rok temu
bzdura mamy obcięte pensje
Orwell
rok temu
Tarcza antykryzysowa zaopiekowała się nasza branża turystyczna. Brawo panie premierze
Awangarda
rok temu
Wszelakie szybkie działania premiera Morawieckiego uratowały nasza branża turystyczna, tu chyba każdy się zgłosi
bEILdcmX
Amator piwa.
rok temu
Spędzając tegoroczny urlop w kołobrzegu nie zauważyłem żeby branżs turystyczna wymagała jakiegoß specjalnego wsparcia .Wszędzie tłumy turystów ,brak wolnych pokoji ,restauracje i bary pełne klientów .Nie wspomnę juź o cenach za te atrakcje w porównaniu z poprzednim sezonem .Taka jest żeczywistość. A co nasi ,,uczciwi " przedsiebiorcy będą pisaç we wnioskach o wsparcie to już zupełnie inna opowieść !
DS
rok temu
Socjalizm Wami wszędzie manipuluje. Jaka pomoc, wystarczy nie przeszkadzać (nakładanie podatków, przepisów, zamykanie). KOSZT ALTERNATYWNY: Państwo dało pieniądze Polaków na bony, na co ważniejszego nie dało?
...
Następna strona