Notowania

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej a Prawo przedsiębiorców

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej była ustawą, która regulowała prowadzenie firmy w Polsce. Została zastąpiona przez Prawo przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej została zastąpiona przez Prawo przedsiębiorców

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej to ustawa, którą uchwalił Sejm IV Kadencji. Regulowała zasady podejmowania, wykonywania i kończenia działalności gospodarczej. Zastąpiła ustawę Prawo działalności gospodarczej, zwane ustawą Wilczka. W największym skrócie zakładała, że to, co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej była wielokrotnie nowelizowana. Od stycznia 2018 nie obowiązuje. Zamiast niej funkcjonuje Prawo przedsiębiorców, które wchodzi w zakres tzw. Konstytucji dla Biznesu.

Prawo przedsiębiorców opiera się na tym, by wolność i prawa przedsiębiorców były wzmocnione. Przedsiębiorcy mają mieć instrumenty prawne, które zabezpieczą ich potrzeby i oczekiwania, szczególnie w zakresie relacji z organami władzy. Na mocy Prawa przedsiębiorców powołano także Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To instytucja, która ma gwarantować zasady wpisane w ustawie Prawo przedsiębiorców.

Prawo przedsiębiorców ustanawia katalog praw i obowiązków obowiązujących. Chodzi np. o zasadę proporcjonalności, która zakłada, że urzędnicy mogą podjąć tylko takie działania, które są konieczne by osiągnąć zamierzony cel. Prawo gwarantować ma też bezstronność i równość traktowania, a co za tym idzie przedsiębiorcy i administracja mają żyć w partnerskich relacjach. Wszystko przez wprowadzenia zasady domniemanej uczciwości przedsiębiorcy.

Dodatkowo chodzi też o to, że wątpliwości rozstrzyga się zawsze na korzyść przedsiębiorcy. Prawo wprowadza też działalność nierejestrową. Jeśli ktoś ma przychody niższe niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za zeszły rok, to nie ma obowiązku rejestracji, a ni też nie musi płacić ZUS. Z takiego prawa można skorzystać jeśli nie prowadziło się firmy przez ostatnie 60 miesięcy. Mało tego. Początkujący przedsiębiorca przez pół roku nie musi płacić składek ZUS. Dodatkowo potem będzie mógł skorzystać z tzw. "małego ZUS-u" przez 24 miesiące. Prawo likwiduje też zgody i licencje wymagane przy niektórych działalnościach gospodarczych.

Prawo przedsiębiorców, które zastępuje ustawę o swobodzie gospodarczej, zakłada, że okresowo będzie dokonywany przegląd aktów prawnych, które dotyczą przedsiębiorców, tak by stopniowo je ulepszać. Przedsiębiorców ma też wspierać Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. To organ, którego głównym zadaniem jest interweniowanie i stanie na straży praw należnych przedsiębiorcom. Prawo przedsiębiorców weszło w życie 1 marca 2018 i wtedy zastąpiło ostatecznie ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ulga na start obowiązuje od 31 marca 2018 roku.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz